Radio Białystok | Wiadomości | Za kilka tygodni mają być wybrane trzy z pięciu obecnych wariantów budowy Północnej Kolejowej Obwodnicy Białegostoku

Za kilka tygodni mają być wybrane trzy z pięciu obecnych wariantów budowy Północnej Kolejowej Obwodnicy Białegostoku

20.08.2021, 06:38, akt. 06:45

Na przełomie września i października mają być wybrane trzy z pięciu obecnych wariantów budowy Północnej Kolejowej Obwodnicy Białegostoku. Taką informację przekazali przedstawiciele spółki PKP PLK podczas czwartkowego (19.08) spotkania online ws. tej inwestycji. Dyskusja m.in. mieszkańców i samorządowców z przedstawicielami PKP PLK trwała 3,5 godz.

Warianty kolejowej obwodnicy Białegostoku, źródło: bialystok.pl
Warianty kolejowej obwodnicy Białegostoku, źródło: bialystok.pl

Większość proponowanych wariantów przebiega przez teren gminy Dobrzyniewo Duże. Dlatego mieszkańcy apelowali do kolejarzy, żeby budowa nowych torów jak najmniej ingerowała w obecną zabudowę, bo na tych terenach planowane są jeszcze inne inwestycje - mówi Agnieszka Sadowska ze Społecznego Komitetu Na Rzecz Rozwoju Gminy Dobrzyniewo Duże.

Będzie z tym się wiązało skumulowane oddziaływanie na naszą gminę z inwestycjami: Rail Baltica, S19, w przyszłości również S16. (...) My, jako mieszkańcy gminy Dobrzyniewo możemy zapewnić, że do końca będziemy walczyć o to, żeby ostateczny korytarz, jak najmniej ingerował w zabudowę mieszkalną i przede wszystkim nie powodował wyburzeń 

- mówi Agnieszka Sadowska.

PKP PLK rozważa pięć korytarzy inwestycji. Jeden z nich przebiega tunelem wzdłuż Trasy Generalskiej i według kolejarzy jest to najtańsza opcja. Każdy kolejny korytarz jest coraz dłuższy i odchodzi coraz dalej na północ od Białegostoku - ostatni między Czarnym Blokiem a Knyszynem. Z tych pięciu wariantów PKP PLK chce wybrać w ciągu kilkudziesięciu dni trzy, nad którymi będzie szczegółowo pracować.

Marcin Wróbel z Podlaskiego Centrum Kolejowego uważa, że najlepszy jest wariant wzdłuż Trasy Generalskiej. Apelował - przede wszystkim do mieszkańców Dobrzyniewa Dużego, żeby nie odrzucać całkowicie pomysłu budowy obwodnicy.

Zyskujemy szansę na szybkie połączenie w kierunku Ełku, Suwałk, dalej w kierunku Litwy, Łotwy, Estonii. Nie możemy się tej szansy bać, bo kiedyś napiszą o nas w książkach. My się śmiejemy z ludzi, którzy kiedyś mówili, że krowy przestaną dawać mleko, jak kolej się zaczynała. Tak samo będą się śmiać z nas, jak będziemy protestować przeciwko budowie kolei 

- mówi Marcin Wróbel.

Dyrektor projektu - Damian Kniaź z PKP PLK mówi, że budowa obwodnicy może przynieść kilka korzyści dla mieszkańców.

- Ograniczenie transportu samochodowego, skrócenie czasu postoju pociągów pasażerskich, możliwość utworzenie kolei aglomeracyjnej dla Białegostoku. Budowa obwodnicy to także skrócenie czasu jazdy pociągów - argumentuje Damian Kniaź.

Do 12 września można wypełniać ankiety na temat proponowanych wariantów budowy obwodnicy. Można je wysyłać elektronicznie lub zostawiać w urzędach gmin, przez które przebiegać mają tory. Materiały można pobrać ze strony oc.plk-sa.pl. Hasło: SWPOB.

Kolejarze szacują, że w pierwszym kwartale przyszłego roku uda się wybrać jeden wariant przebiegu obwodnicy. Następnie specjaliści będą pracować nad szczegółami trasy.

Prace budowlane mogły by się rozpocząć w 2027 roku.

| red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Wielu mieszkańców Augustowa chce, by południowa obwodnica miasta biegła przez puszczę

19.05.2021, 19:41

Prawie pięć tysięcy podpisów zebrali augustowianie w sprawie budowy południowej obwodnicy miasta przez Puszczę Augustowską. Taki wariant trasy proponuje burmistrz.


Budowa obwodnicy Łomży będzie opóźniona - GDDKiA zrywa kontrakt z wykonawcą

14.05.2021, 18:43

Firma, która miała budować obwodnicę Łomży, nie pracowała w odpowiednim tempie i straciła kontrakt - mówi rzecznik białostockiego oddziału Generalnej Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Rafał Malinowski.


Organizacje ekologiczne chcą wstrzymania prac nad S16 przez Mazury i Biebrzański PN

18.02.2021, 14:38

Kilkanaście organizacji ekologicznych domaga się wstrzymania prac nad trasą S16 przez Mazury i Biebrzański Park Narodowy, przeprowadzenia strategicznej oceny oddziaływania na środowisko dla tej drogi i wypracowania nowego wariantu jej przebiegu.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIETEATR Mój boski rozwód

REKLAMA
OiFP Inauguracja

REKLAMA
NieTeatr RENATA PRZEMYK KWARTET

REKLAMA
OiFP - Broadway

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl​

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok