Radio Białystok | Wiadomości | W Białymstoku zorganizowano akcję solidarności z Polakami prześladowanymi na Białorusi

W Białymstoku zorganizowano akcję solidarności z Polakami prześladowanymi na Białorusi

26.08.2021, 07:40, akt. 08:07

Ustawione w centrum Białegostoku portrety aresztowanych liderów Związku Polaków na Białorusi Andżeliki Borys i Andrzeja Poczobuta z hasłem "Wolność" mają przypominać, że wciąż siedzą oni w białoruskim więzieniu. W środę (25.08) wieczorem zorganizowano akcję solidarności z nimi.

Fot. Anna Petrovska
Fot. Anna Petrovska


0:00
0:00
W Białymstoku zorganizowano akcję solidarności z Polakami prześladowanymi na Białorusi - relacja Anny Petrovskiej | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Graficzne portrety na wystawowym stelażu stoją w sąsiedztwie pomnika błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki.

W akcji solidarności wzięli udział przedstawiciele Wspólnoty Polskiej, Polacy z Białorusi, Białorusini z biało-czerwono-białymi flagami, działacze środowiska mniejszości białoruskiej w Polsce, przedstawiciele ambasady USA w Polsce.

Prezes Podlaskiego Oddziału Stowarzyszenia Wspólnota Polska Anna Kietlińska przypomniała, że decyzją białoruskiego sądu Andżelika Borys i Andrzej Poczobut mają dalej pozostawać w areszcie przez kolejne trzy miesiące do 25 listopada.


- Niesamowicie ważne jest to, żeby w różnych miejscach, a zwłaszcza w miastach, gdzie jest najwięcej Polaków, czy w ogóle Białorusinów, którzy musieli opuścić swój kraj, żeby jak najwięcej mówić o tym, co się dzieje - powiedziała Kietlińska. 


Anna Kietlińska dodała, że pamięć jest zawodna, na co dzień dzieje się wiele rzeczy, zapomina się o tych, którzy cały czas siedzą w białoruskich więzieniach "za to, że są Polakami", a wystawa symbolicznie wiąże się ze wszystkimi osobami aresztowanymi na Białorusi.


- Andżelika Borys i Andrzej Poczobut siedzą w więzieniu, bo są działaczami Związku Polaków na Białorusi przede wszystkim, są Polakami, są obywatelami Białorusi, ale siedzą za swoje przekonania i za tożsamość, za pielęgnowanie polskiej tożsamości - powiedziała Kietlińska. 


Dodała, że Wspólnota wie, że na Białorusi są przeprowadzane rewizje, działacze Związku Polaków dostają ostrzeżenia, żeby nie organizowali imprez, np. nie organizowali 15 sierpnia obchodów święta Wojska Polskiego.


- My tu w Polsce powinniśmy o tym mówić i powinniśmy pokazywać, że to są sytuacje, wydarzenia, na które nie zgadzamy się, po prostu. Chcemy, żeby mniejszość polska na Białorusi mogła mówić w języku polskim bez ograniczeń, mogła uczestniczyć w świętach, wydarzeniach kulturalnych, które są przypisane polskiej tożsamości bez względu na to, gdzie mieszkają, bo tam tworzą polskiej enklawy - dodała prezes Podlaskiego Oddziału Wspólnoty Polskiej.


Polka z Białorusi, działaczka Związku Polaków na Białorusi Maria Tiszkowska, która przez dwa miesiące była w białoruskim więzieniu, została uwolniona, ale musiała opuścić Białoruś, a teraz jest w Białymstoku przypomniała, że Andżelika Borys i Andrzej Poczobut są w więzieniu od pięciu miesięcy.


- Ale za co, za co oni znajdują się w tym więzieniu? Za to, że (to) Polacy, za to, że zawsze byli Polakami, zostają Polakami - mówiła Maria Tiszkowska. 


Dodała, że ona sama i jej koledzy nie mogą teraz wrócić do domu na Białorusi, wiedzą, jakie "nieludzkie warunki" są w białoruskim więzieniu.

Tiszkowska podkreślała, że Andżelika Borys i Andrzej Poczobut są "bardzo dzielnymi ludźmi" i całe życie są zaangażowani w wiele spraw związanych z Polakami, ale też Białorusinami, których pomagali bronić. Apelowała i do Polaków, i do Białorusinów o to, by pomyśleli co można zrobić dla aresztowanych, "bo cierpią za nas wszystkich". "Im grozi od 5 do 12 lat (więzienia) za nic, absolutnie za nic" - dodała Tiszkowska. Przypomniała, że nie ustają prośby, apele o uwolnienie wszystkich więźniów politycznych na Białorusi, a o prześladowaniach przez białoruski reżim trzeba mówić nieustannie.

Akcje solidarności z Andżeliką Borys i Andrzejem Poczobutem mają być kontynuowane co miesiąc.

źródło: PAP | red: wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Premier Mateusz Morawiecki z wizytą na granicy polsko-białoruskiej [zdjęcia, wideo]

24.08.2021, 09:08

Reżim Łukaszenki wybrał niewłaściwą granicę, bo granica Polski jest i będzie dobrze strzeżona - powiedział we wtorek (24.08) w Kuźnicy premier Mateusz Morawiecki. Jak ocenił, sytuacja jest bez precedensu, gdyż białoruski reżim wybrał granicę z Polską "do dokonania prowokacji".


Marsz w Białymstoku w rocznicę sfałszowanych wyborów na Białorusi [zdjęcia, wideo]

8.08.2021, 17:09

W Białymstoku w niedzielę (08.08) odbył się marsz w rocznicę sfałszowanych wyborów na Białorusi. Skandowano między innymi "Białoruś żyje", "Zwyciężymy" i "Łukaszenka musi odejść".


Kolejna pikieta przed Konsulatem Republiki Białorusi w Białymstoku

27.07.2021, 20:46

Okrzyki „Białoruś żyje”, „wierzymy, możemy, zwyciężymy” - wznosiła dziś kilkunastoosobowa grupa protestujących Białorusinów przed Konsulatem Republiki Białoruś w Białymstoku.


Pikieta w geście solidarności z Polakami przebywającymi w białoruskich aresztach

25.07.2021, 08:45

Kilkadziesiąt osób demonstrowało w Białymstoku, by wyrazić solidarność z przetrzymywanymi w białoruskich aresztach działaczami Związku Polaków na Białorusi.


W Białymstoku otwarto Centrum Pomocy Polakom z Białorusi i Białorusinom uciekającym przed reżimem

28.06.2021, 07:12

Centrum Pomocy Polakom z Białorusi i Białorusinom uciekającym przed reżimem w swoim kraju otwarto oficjalnie w poniedziałek (28.06) w Białymstoku.


Przetrzymywana w areszcie w Mińsku Andżelika Borys usłyszała zarzuty

2.04.2021, 08:26

Prezes Związku Polaków na Białorusi Andżelika Borys została oskarżona o wzniecanie nienawiści na tle narodowościowym. O podobne działania oskarżono też aktywistkę z Lidy Irenę Biernacką.


Podlascy radni przyjęli stanowisko ws. represjonowania Polaków na Białorusi

1.04.2021, 15:38

Radni sejmiku województwa podlaskiego potępili w przyjętym w czwartek (01.04) stanowisku represje wobec Polaków na Białorusi ze strony tamtejszych władz; jednocześnie opowiedzieli się za dalszą współpracą transgraniczną z obwodami grodzieńskim i brzeskim.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

REKLAMA
NIETEATR Mamy Śpiewamy - interaktywny koncert familijny

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnegofot. Adam Dąbrowski
REGION
17.05.2024, 12:51, akt. 15:51

Mlekovita ma fabrykę biofermentacji

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok