Radio Białystok | Wiadomości | Przetrzymywana w areszcie w Mińsku Andżelika Borys usłyszała zarzuty

Przetrzymywana w areszcie w Mińsku Andżelika Borys usłyszała zarzuty

2.04.2021, 08:26, akt. 15:20

Prezes Związku Polaków na Białorusi Andżelika Borys została oskarżona o wzniecanie nienawiści na tle narodowościowym. O podobne działania oskarżono też aktywistkę z Lidy Irenę Biernacką.

Przewodnicząca Związku Polaków na Białorusi Andżelika Borys - fot. Robert Bońkowski
Przewodnicząca Związku Polaków na Białorusi Andżelika Borys - fot. Robert Bońkowski

Oskarżonym Polakom grozi do 12 lat więzienia

W czwartek (1.04) zarzuty usłyszeli członkowie Zarządu Głównego Związku Polaków Maria Tiszkowska i Andrzej Poczobut. Cała czwórka jest przetrzymywana w areszcie w Mińsku.

Wobec czworga aktywistów ZPB wszczęto postępowania karne z artykułu kodeksu karnego Białorusi (art. 130 p. 3), który mówi o "celowych działaniach, mających na celu podżeganie do wrogości na tle rasowym, narodowościowym, religijnym lub innym socjalnym".

Chodzi o działania, którym "towarzyszy przemoc" lub które są popełnione przez osoby piastujące stanowiska. Punkt 3 dotyczy powyższych działań realizowanych przez grupę osób lub prowadzących do nieumyślnego spowodowania śmierci lub innych poważnych konsekwencji.

Prokuratura interpretuje działania aktywistów ZPB jako "rehabilitację nazizmu". Wskazany artykuł zagrożony jest karą pozbawienia wolności od pięciu do 12 lat.

Borys, Biernacka, Poczobut i Tiszkowska przebywają w mińskim areszcie Waładarka.


"Oskarżenia są absurdalne"

Redaktor naczelny gazety "Głos znad Niemna na uchodźstwie" Iness Todryk powiedziała Polskiemu Radiu, że oskarżenia wobec liderów polskiej mniejszości są absurdalne.


- Polacy na Białorusi przeżywają okres prześladowań i represji najgorszy od czasów stalinowskich. Reżim Aleksandra Łukaszenki postanowił przykładnie zastraszyć w swoim kraju mniejszość polską i sparaliżować jej jakąkolwiek aktywność - powiedziała Iness Todryk.


Kilka dni temu białoruscy obrońcy praw człowieka uznali zatrzymanych liderów polskiej mniejszości za więźniów politycznych. Polacy zostali zatrzymani w związku z zarzutami tamtejszej Prokuratury Generalnej, dotyczącymi upamiętnienia polskiego podziemia niepodległościowego, w tym żołnierzy wyklętych.

ZPB to największa na Białorusi organizacja mniejszości polskiej. W 2005 r. władze w Mińsku pozbawiły ją rejestracji. Do celów statutowych działalności ZPB należy pielęgnowanie polskości, krzewienie polskiej kultury, nauka języka i pielęgnowanie miejsc pamięci.

źródło: IAR, PAP | red: bs, wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Podlascy radni przyjęli stanowisko ws. represjonowania Polaków na Białorusi

1.04.2021, 15:38

Radni sejmiku województwa podlaskiego potępili w przyjętym w czwartek (01.04) stanowisku represje wobec Polaków na Białorusi ze strony tamtejszych władz; jednocześnie opowiedzieli się za dalszą współpracą transgraniczną z obwodami grodzieńskim i brzeskim.


Radni przyjęli stanowisko, w którym sprzeciwiają się represjom wobec Polaków na Białorusi

29.03.2021, 11:19

Radni Białegostoku przyjęli jednogłośnie stanowisko, w którym wyrazili zdecydowany sprzeciw wobec "brutalnej kampanii prześladowań mniejszości polskiej na Białorusi".


Białoruś: rozpoczynają się przesłuchania zatrzymanych liderów polskiej mniejszości

29.03.2021, 08:54

W Mińsku w obecności adwokatów w poniedziałek (29.03) powinny rozpocząć się przesłuchania liderów polskiej mniejszości na Białorusi.


Sankcje międzynarodowe wobec białoruskiego reżimu są zbyt łagodne - twierdzą eksperci

28.03.2021, 16:56

Dotychczasowe sankcje międzynarodowe wobec działań białoruskiego reżimu są zbyt łagodne. Tak uważa zastępca dyrektora Ośrodka Studiów Wschodnich Wojciech Konończuk.


W areszcie w Mińsku rozpoczęły się przesłuchania Andżeliki Borys

26.03.2021, 10:14

Andżelika Borys została przewieziona do aresztu w Mińsku, gdzie rozpoczęły się jej przesłuchania - tak wynika z ustaleń korespondenta Polskiego Radia na Białorusi.

ZNAJDŹ NAS

Koncert live - Żurkowski

REKLAMA
Plum Ekiden

REKLAMA
Nie Teatr Letnie granie: Austin Miller & Amanda Esposito

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok