Radio Białystok | Wiadomości | Straż Graniczna: koczujący na granicy z Polską otrzymali jedzenie

Straż Graniczna: koczujący na granicy z Polską otrzymali jedzenie

26.08.2021, 10:35, akt. 12:07

Sytuacja migrantów koczujących na Białorusi przy granicy z Polską w Usnarzu Górnym k. Krynek nie zmienia się. Widzimy, że jedzą. Zostały dostarczone im między innymi konserwy i chleby - powiedziała w czwartek (26.08) rzecznik Straży Granicznej ppor. Anna Michalska. Dodała, że pogranicznicy nie widzą, aby któraś z osób była chora.

fot. Adam Janczewski
fot. Adam Janczewski

Przy granicy co najmniej 24 osoby

Według informacji przekazanej przez rzeczniczkę Straży Granicznej w grupie koczującej przy polskiej granicy są co najmniej 24 osoby.


- Tak jak wcześniej wspominałam trudno to ostatecznie powiedzieć, bo widzimy, że też jakieś osoby wychodzą lub wchodzą do namiotów. Tych osób +kręcących+ się jest 24, ale ile jest w namiotach, to trudno nam powiedzieć - poinformowała w czwartek rzecznik Straży Granicznej ppor. Anna Michalska.


Wskazała, że w grupie na sto procent nie ma żadnych dzieci. "Nie widzimy też, żeby ktoś był chory" - wyjawiła dodając, że w środę służby białoruskie prawdopodobnie z tłumaczem podeszły do tej grupy osób.Minionej doby 71 prób nielegalnego przekroczenia granicy

Ppor. Anna Michalska poinformowała, że minionej doby funkcjonariusze Straży Granicznej odnotowali 71 prób nielegalnego przekroczenia granicy Polski z Białorusią.


- Zatrzymano 20 osób. Nie wiemy jakiej narodowości, cały czas trwają czynności - dodała.


W Usnarzu Górnym, na granicy polsko-białoruskiej, po stronie Białorusi, od kilkunastu dni koczuje grupa migrantów; osoby te nie są wpuszczane do Polski, granicę zabezpiecza Straż Graniczna i żołnierze. Migranci koczujący po białoruskiej stronie nie chcą wracać w głąb Białorusi.


Białoruś nie chce transportu humanitarnego z Polski

W niedzielę polskie MSZ skierowało do strony białoruskiej notę dyplomatyczną, oferując pomoc humanitarną dla migrantów. We wtorek prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski powiedział, że transport z pomocą humanitarną - na którą składają się m.in. namioty, koce, agregaty prądotwórcze - jest na przejściu granicznym w Bobrownikach i czeka na zgodę na wjazd na Białoruś.

Jak poinformował we wtorek MSZ, resort otrzymał kopię białoruskiej noty dyplomatycznej, z której jasno wynika, że brak jest zgody ze strony Białorusi na przekroczenie przez polski konwój humanitarny granicy polsko-białoruskiej.

Premier w środę poinformował, że jest "pełna odmowa Białorusi wpuszczenia konwoju z pomocą humanitarną dla migrantów". Jak dodał, migranci przebywają po białoruskiej stronie granicy z Polską i odpowiedzialna za nich jest Białoruś.


Premier: jesteśmy gotowi pomóc 

Jesteśmy gotowi w każdej chwili przekazać pomoc dla wszystkich osób, które znajdują się po drugiej stronie polsko-białoruskiej granicy, ale potrzebujemy do tego zgody władz białoruskich - mówił w czwartek premier Mateusz Morawiecki.

Europejski Trybunał Praw Człowieka zdecydował w środę, że Polska musi zapewnić migrantom koczującym przy jej granicy żywność, ubrania, opiekę medyczną i, jeśli to możliwe, tymczasowe schronienie. "Jednocześnie środki te nie powinny być rozumiane jako wymóg", by Polska wpuściła tych migrantów na swoje terytorium - dodał ETPC.

Podczas czwartkowej (26.08) konferencji premier został poproszony o komentarz do oświadczenia ETPC. 


- Polsko-białoruska granica jest pewną bardzo konkretną, ściśle określoną linią nie tylko na mapie, ale w rzeczywistości - podkreślił. Jak tylko ktoś jest na terytorium Rzeczypospolitej, to przeprowadzamy wszystkie stosowne procedury w sposób profesjonalny, ale także humanitarny, dlatego wszystkie osoby, które na terytorium Rzeczypospolitej się przedostały, znalazły się na naszym terytorium są dzisiaj zaopiekowane w ośrodkach, specjalnych, zamkniętych ośrodkach, ale w pełni wszelka pomoc została nad nimi roztoczona - dodał."Pozostałe osoby są na terytorium Białorusi, one zostały przez Białoruś zaproszone, otrzymały wizy białoruskie, białoruskie biura turystyczne, bądź irackie biura turystyczne roztaczały przed nimi pewne konkretne propozycje i wobec tych osób zobowiązane jest im pomagać państwo białoruskie" - podkreślał Morawiecki. 


- Jednak chcemy pomóc także tamtym osobom" - zastrzegł. I dlatego czeka konwój sanitarny, czeka na wpuszczenie do Białorusi i jesteśmy gotowi w każdej chwili przekazać pomoc humanitarną dla wszystkich osób, które są po drugiej stronie granicy - zapewnił.Morawiecki podkreślił, że osoby koczujące na granicy to w większości obywatele Iraku, którzy zostali "w specjalny sposób zaproszeni przez reżim Łukaszenki po to, żeby zdestabilizować sytuację w Polsce, zdestabilizować sytuację w Unii Europejskiej". "To jest dla wszystkich jasne" - dodał.


Płot na granicy

Ma to być dodatkowa zapora przed nielegalnymi imigrantami. Na polsko-białoruskiej granicy rozpoczęła się budowa płotu. Jego powstanie zapowiadał minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.Ministerstwo Obrony Narodowej wyjaśniło, że powstające na granicy z Białorusią ogrodzenie będzie stanowić "uzupełnienie istniejącego już ponad 130 kilometrowego odcinka zapory drutowej i jej wydłużenie o kolejne odcinki". MON dodało, że będzie to płot o wysokości 2,5 m zbudowany z drutu ostrzowego.

źródło: PAP | red: wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Na polsko-białoruskiej granicy rozpoczęła się budowa płotu [zdjęcia, wideo]

26.08.2021, 09:09

Ma to być dodatkowa zapora przed nielegalnymi imigrantami. Na polsko-białoruskiej granicy rozpoczęła się budowa płotu. Jego powstanie zapowiadał minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.


Straż Graniczna zatrzymała kolejne osoby, które pomagały w nielegalnym przekroczeniu granicy

25.08.2021, 11:37

W sierpniu funkcjonariusze Straży Granicznej zatrzymali 20 osób, które pomagały w nielegalnym przekroczeniu polsko-białoruskiej granicy.


W sierpniu odnotowano prawie 3 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski

25.08.2021, 10:37

Od początku sierpnia funkcjonariusze Straży Granicznej odnotowali 2,9 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski.


Białoruskie władze odmówiły przyjęcia polskiej pomocy humanitarnej dla imigrantów

25.08.2021, 06:58

Władze Białorusi nie chcą przyjąć polskiego konwoju z pomocą humanitarną dla migrantów, którzy przybyli na terytorium tego państwa z Bliskiego Wschodu - informuje Ministerstwo Spraw Zagranicznych.


Prezydium sejmowej komisji AiSW: Bezpieczeństwo granic najważniejsze, należałoby doposażyć SG

24.08.2021, 15:55

Bezpieczeństwo granic Polski jest najważniejsze, dlatego należałoby np. doposażyć Straż Graniczną - oceniło obradujące we wtorek (24.08) w Białymstoku prezydium sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych oraz przedstawiciele podkomisji stałej ds. migracji i spraw obywatelskich cudzoziemców. Propozycje tego wsparcia ma przygotować MSWiA.


Około 50 osób ewakuowanych z Afganistanu przebywa w tymczasowym ośrodku dla uchodźców w Podlaskiem

24.08.2021, 15:31

Grupa ok. 50 osób z Afganistanu, z tych, które przylatują do Polski w ramach akcji ewakuacyjnej organizowanej przez polski rząd, jest w tymczasowym ośrodku dla cudzoziemców w Podlaskiem. Jednorazowej pomocy udzielił im także Caritas Archidiecezji Białostockiej.


Transport z pomocą humanitarną dla imigrantów na Białorusi czeka na granicy przed przejściem w Bobrownikach

24.08.2021, 11:58

Wciąż nie ma decyzji białoruskich władz w sprawie przyjęcia polskiej pomocy humanitarnej dla imigrantów, koczujących w pobliżu podlaskiej wsi Usnarz Górny. Konwój z namiotami, kocami, łóżkami polowymi i środkami higieny stoi przed przejściem granicznym w Bobrownikach.


Po białoruskiej stronie granicy wciąż koczują 24 osoby - informuje straż graniczna

24.08.2021, 11:14

Po białoruskiej stronie na wysokości Usnarza Górnego wciąż koczują 24 osoby – poinformowała we wtorek (24.08) rzecznik Straży Granicznej ppor. Anna Michalska.ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NieTeatr Sokrates

REKLAMA
SILVA KULAKOWSKI OiFP

REKLAMA
OiFP Koncert Sylwestrowy

Wigilijne gotowanie

źródło: stock.adobe.com
ŁOMŻA
6.12.2022, 09:42, akt. 09:55

"Maturalne Mikołajki" w Łomżyźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok