Radio Białystok | Wiadomości | Zmieniła się liczba cudzoziemców koczujących na granicy przy Usnarzu Górnym - informuje SG

Zmieniła się liczba cudzoziemców koczujących na granicy przy Usnarzu Górnym - informuje SG

27.08.2021, 12:04, akt. 19:26

Zmienia się liczba osób w obozowisku cudzoziemców koczujących przy polsko-białoruskiej granicy na wysokości wsi Usnarz Górny - poinformowała w piątek (27.08) rzecznik Straży Granicznej ppor. Anna Michalska. Według danych pograniczników, jest tam 28 imigrantów, w tym cztery kobiety.

fot. Adam Janczewski
fot. Adam Janczewski

Grupa koczuje w tym miejscu od kilkunastu dni. Jej przejście do Polski uniemożliwiają strażnicy graniczni i wojsko. Teren kilkaset metrów od tego miejsca, gdzie są media i wolontariusze organizacji pozarządowych, zabezpiecza dodatkowo policja.Według wcześniejszych informacji SG, w obozowisku były 24 lub nieco więcej osób. Fundacja Ocalenie, której pracownicy i wolontariusze są w Usnarzu Górnym, czyli po polskiej stronie i komunikują się z imigrantami za pomocą megafonów, otrzymuje od nich informacje, że w obozie są 32 osoby i wszystkie pochodzą z Afganistanu.

Anna Michalska powiedziała, że z obserwacji funkcjonariuszy wynika, że "te osoby na pewno się rotują". 


Widzimy, że ta liczba się zmienia, najprawdopodobniej są one zabierane. Wczoraj (w czwartek) widzieliśmy też, że służby białoruskie cały czas dostarczają jedzenie i napoje tym osobom. Osoby te jadły wczoraj gorące posiłki, miały talerze - mówiła. 


Dodała, że w grupie są cztery kobiety, pozostałe osoby to młodzi mężczyźni, nie ma tam dzieci.


Widzieliśmy też, że służby białoruskie nie chcą nam do końca pokazywać, iż dostarczają jedzenie. Czasami próbują to robić za samochodami, ukrywając się - dodała Anna Michalska.

 

Powiedziała też, powołując się na obserwacje funkcjonariuszy, iż nie widać, by ktoś potrzebował nagłej pomocy medycznej.


W czwartek tłumaczki Ocalenia otrzymały od koczujących informacje, że dostają oni tylko suchy chleb i nie mają wody. Po południu paczki m.in. z suchym prowiantem i lekami próbowali przekazać im duchowni, ale od SG usłyszeli, że nie mogą tego zrobić. Paczki zostawili więc w obozowisku wolontariuszy fundacji.Straż Graniczna podała, że ostatniej doby odnotowała 55 prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusią. Zatrzymano dwóch Irakijczyków, pozostałe próby zostały udaremnione. Według danych SG, od początku sierpnia ten odcinek granicy cudzoziemcy próbowali nielegalnie przekroczyć ponad 3 tys. razy. Od kilku dni na granicy polsko-białoruskiej w Podlaskiem trwa budowa ogrodzenia o wysokości 2,5 metra, tworzonego ze zwojów drutu kolczastego opartego o stalowe słupy.

źródło: PAP | red: maj, wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Usnarz Górny: Duchowni chcieli przekazać paczki koczującym po białoruskiej stronie granicy z Polską

26.08.2021, 16:38

Paczki z lekami, suchym prowiantem i wodą chcieli przekazać w czwartek (26.08) imigrantom koczującym k. Usnarza Górnego duchowni Kościoła katolickiego i ewangelicko-reformowanego. Rozmawiali o tym ze służbami mundurowymi, ale zgody nie uzyskali. Dary zostawili u wolontariuszy.


Straż Graniczna: koczujący na granicy z Polską otrzymali jedzenie

26.08.2021, 10:35

Sytuacja migrantów koczujących na Białorusi przy granicy z Polską w Usnarzu Górnym k. Krynek nie zmienia się. Widzimy, że jedzą. Zostały dostarczone im między innymi konserwy i chleby - powiedziała w czwartek (26.08) rzecznik Straży Granicznej ppor. Anna Michalska. Dodała, że pogranicznicy nie widzą, aby któraś z osób była chora.


Białoruskie władze odmówiły przyjęcia polskiej pomocy humanitarnej dla imigrantów

25.08.2021, 06:58

Władze Białorusi nie chcą przyjąć polskiego konwoju z pomocą humanitarną dla migrantów, którzy przybyli na terytorium tego państwa z Bliskiego Wschodu - informuje Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!
FK Paneveżys - Jagiellonia Białystok, 23.07.2024, fot. Joanna Szubzda
JAGIELLONIA
23.07.2024, 05:38, akt. 24.07.2024, 11:05

Jagiellonia pokonała mistrza Litwy 4:0

fot. Olga Gordiejew
REGION
23.07.2024, 17:40, akt. 18:12

Alarmująco niski poziom wody w Narwi

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok