Radio Białystok | Wiadomości | Zatrzymani, którzy niszczyli ogrodzenie na polsko-białoruskiej granicy usłyszą zarzuty

Zatrzymani, którzy niszczyli ogrodzenie na polsko-białoruskiej granicy usłyszą zarzuty

autor: Wojciech Szubzda

30.08.2021, 10:34, akt. 16:53

Jako zniszczenie mienia zakwalifikowała policja działanie trzynastu osób, które w minioną niedzielę (29.08) próbowały odciąć fragment zapory z drutu kolczastego na granicy z Białorusią, w okolicy wsi Szymaki. Wszyscy zatrzymani usłyszą takie zarzuty.

fot. Joanna Szubzda
fot. Joanna Szubzda

"Z zatrzymanymi osobami wykonywane są czynności związane z ogłoszeniem zarzutów i przesłuchaniem w charakterze podejrzanych. Zarzuty z art. 288 kk" - poinformował w poniedziałek (30.08) po południu rzecznik podlaskiej policji Tomasz Krupa.

Przy takiej kwalifikacji prawnej grozi od 3 miesięcy do 5 lat więzienia; w przypadku mniejszej wagi sprawca może być skazany na grzywnę, ograniczenie wolności lub do roku więzienia.

Policja nie podaje, na jaką kwotę wycenione zostały straty materialne; rano w poniedziałek informowała, że z zawiadomienia, które dostała wynikało, że wartość zniszczonego mienia wskazywała, iż doszło do przestępstwa.

Według polskiego prawa, zniszczenie lub uszkodzenie mienia o wartości do 500 zł jest wykroczeniem, a występkiem (przestępstwem) powyżej tej kwoty. Według informacji ze źródeł zbliżonych do sprawy, zniszczenia zapory z drutu kolczastego zostały wycenione na ok. 600 zł.


Do incydentu doszło w niedzielę po południu

Do incydentu doszło w niedzielę po południu. Jak widać na nagraniach umieszczonych w mediach społecznościowych, grupa osób weszła na pas drogi granicznej, użyła nożyc do metalu, zaczepiła liny i próbowała rozerwać zasieki z drutu kolczastego.

Straż Graniczna ustala, czy doszło do bezprawnego wejścia na pas drogi granicznej. Zwykle SG sama karze osoby, które naruszyły ten przepis mandatami po 500 zł, ale może też skierować do sądu wnioski o ukaranie grzywnami.

Według oświadczeń osób uczestniczących w tej akcji zamieszczonych w mediach społecznościowych, był to "akt obywatelskiego nieposłuszeństwa", w celu wyrażenia sprzeciwu "wobec okrutnej polityki rządu" i "zamykania granicy przed osobami, które uciekają ze swoich krajów w obawie przed torturami lub ewentualną śmiercią". "Chcemy pokazać solidarność z nimi, jesteśmy gotowi ponieść za to konsekwencje" - mówiły uczestniczki akcji.

W Usnarzu Górnym k. Krynek od ok. trzech tygodni koczuje grupa imigrantów. Według SG, są tam 24 lub nieco więcej osób. Fundacja Ocalenie, której pracownicy i wolontariusze są w Usnarzu Górnym, czyli po polskiej stronie i komunikują się z imigrantami za pomocą megafonów, otrzymuje od nich informacje, że w obozie są 32 osoby i wszystkie pochodzą z Afganistanu. Grupa nie może przejść do Polski, uniemożliwia to SG i wojsko. Nie może się też cofnąć, bo jest blokowana przez służby białoruskie.

Na granicy z Białorusią trwa budowa ogrodzenia o wysokości 2,5 metra, powstającego z dwóch zwojów kolczastego drutu (nakładanych jeden na drugi) opartego o stalowe słupy. W miejscu incydentu takiego ogrodzenia jeszcze nie było, są tam zasieki z pojedynczych zwojów takiego drutu, o wysokości ok. półtora metra.

Kolejne osoby chcą przekroczyć granicę

Jak podała SG, minionej doby jej funkcjonariusze udaremnili 74 próby nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski. Zatrzymali trzy osoby podejrzane o pomoc nielegalnym imigrantom w przekroczeniu granicy; to dwaj Polacy i Uzbek, którzy - jak podała SG - próbowali wywieźć spod granicy grupę nielegalnych imigrantów z Iraku, Somalii i Libanu.O sytuacji w przygranicznych miejscowościach po zwiększonej fali nielegalnej migracji powiemy więcej w reportażu Aleksandry Sadokierskiej "Świat za płotem". Emisja reportażu o 17:15 i 22:15.

źródło: PAP | red: maj, wsz, mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Strażnicy graniczni i żołnierze zatrzymali osoby, które niszczyły płot na granicy z Białorusią

29.08.2021, 20:18

Strażnicy graniczni i żołnierze zatrzymali grupę osób, która niszczyła zabezpieczenia na polsko-białoruskiej granicy.


Straż Graniczna prowadzi kontrole na drogach, zatrzymuje samochody osobowe

29.08.2021, 18:26

Straż Graniczna prowadzi kontrole na drogach przy granicy z Białorusią. Zatrzymuje auta osobowe, sprawdza zawartość bagażników. Rzecznik Straży Granicznej ppor. Anna Michalska PAP poinformowała, że w niedzielę (29.08) nie było wzmożonych kontroli, a SG dział tak samo od kilkunastu tygodni.

ZNAJDŹ NAS

Euro 2024 w Polskim Radiu Białystok

Podlaskie Centrum Produktu LokalnegoWycinka drzew na trasie Białystok - Olmonty, fot. Joanna Szubzda
REGION
23.06.2024, 12:54, akt. 24.06.2024, 10:09

Zakaz wycinki drzew - obszar zwiększony o 100 procent


80. rocznica bitwy pod Czerwonym Borem, 23.06.2024, fot. Paweł Wądołowski
REGION
23.06.2024, 09:03, akt. 14:55

80. rocznica bitwy w Czerwonym Borze

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok