Radio Białystok | Wiadomości | Historia powstania Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku [kalendarium]

Historia powstania Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku [kalendarium]

17.09.2021, 00:02, akt. 15:01

W piątek (17.09) w Białymstoku uroczyście otwarto Muzeum Pamięci Sybiru - ogólnopolską instytucję, która będzie mówić m.in. o wywózkach Polaków na Wschód. Z tej okazji przybliżamy historię powstania placówki.

Wystawa stała w Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku, fot. Sylwia Krassowska
Wystawa stała w Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku, fot. Sylwia Krassowska

2010 rok - Działka przy ul. Węglowej przeznaczona na przyszłe Muzeum Pamięci Sybiru

W 2010 roku władze Białegostoku przeznaczyły 2-hektarową działkę z magazynem wojskowym z lat trzydziestych XX wieku znajdującą się przy ul. Węglowej na przyszłe Muzeum Pamięci Sybiru.


W Białymstoku ma powstać Muzeum Pamięci Sybiru2012 rok - zakończyły się prace nad projektem budynku 

Pracownia "Arkon” Jana Kabaca zakończyła trwające od roku prace nad projektem budynku Muzeum Pamięci Sybiru. Przygotowana koncepcja zakładała zachowanie oryginalnego, wojskowego magazynu z przeznaczeniem na cele wystawiennicze, a także dobudowanie do niego nowoczesnego gmachu, w którym miały się znaleźć sale konferencyjne, edukacyjne, biblioteka, kawiarnia i zaplecze administracyjne. Uzyskano pozwolenie na budowę obiektu.Logo Muzeum Pamięci Sybiru wybrane2014 rok - wybrano pracownię, która wykonała projekt wystawy stałej

17 września sąd konkursowy wskazał zwycięzcę konkursu na opracowanie koncepcji programowo-przestrzennej aranżacji wystawy stałej Muzeum Pamięci Sybiru. Spośród siedmiu ofert najlepiej oceniono propozycję belgijskiej pracowni Tempora. Jury doceniło w projekcie m.in. walory plastyczne, logiczną aranżację przestrzeni i rozmieszczenie poszczególnych stanowisk wystawienniczych.


2016 rok - władze Białegostoku podpisały umowę z MKiDN na dofinansowanie budowy Muzeum

W październiku Białystok podpisał umowę z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego na dofinansowanie budowy Muzeum Pamięci Sybiru. W  tym roku pomyślnie zrealizowano także wstępny etap budowy, polegający  na wykonaniu niezbędnych prac rozbiórkowych i instalacyjnych  przygotowujących teren i budynek magazynu do zasadniczej inwestycji.

 

2017 rok - Muzeum Pamięci Sybiru rozpoczęło funkcjonowanie jako samodzielna placówka

 

1 stycznia Muzeum Pamięci Sybiru rozpoczęło funkcjonowanie jako samodzielna placówka. Jeszcze w tym samym roku udało się przygotować projekt "Wykonania wystawy stałej i zakupu wyposażenia na potrzeby Muzeum Pamięci Sybiru", a także uzyskać do niego dofinansowanie z VIII osi priorytetowej Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury realizowanej w ramach finansowanego przez Unię Europejską Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014–2020.

 

2018 rok - Uroczyście podpisano, poświęcono i wmurowano w fundamenty gmachu akt erekcyjny

Przetarg na wykonanie stanu surowego budynku Muzeum został rozstrzygnięty – wygrała firma Budimex S.A. W kwietniu podpisano umowę i budowa ruszyła. 15 października w obecności Sybiraków, ich rodzin i innych gości uroczyście podpisano, poświęcono i wmurowano w fundamenty gmachu akt erekcyjny Muzeum Pamięci Sybiru. Wyrażono w nim m.in. przekonanie, że: „Instytucja ta dbać będzie o zachowanie pamięci o  ofiarach i zbrodniach, które sprawiły, że daleka Syberia zmieniła się w  polskiej świadomości ze wspaniałej i bogatej krainy w okrutny Sybir –  Nieludzką Ziemię”.Władze Białegostoku podpisały umowę z wykonawcą Muzeum Pamięci Sybiru
Wmurowano akt erekcyjny pod Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku2019 rok - Ogłoszono wykonawcę wystawy stałej

19 czerwca ogłoszono wykonawcę wystawy stałej Muzeum. Przetarg wygrała firma Deko-Bau, która zaraz po podpisaniu umowy rozpoczęła prace nad instalacjami artystycznymi, gablotami, ekspozytorami, multimediami i pozostałymi elementami ekspozycji. Sąd konkursowy wybrał też projekt instalacji artystycznej, która zajmie centralne miejsce na wystawie – zwyciężyła koncepcja autorstwa Martyny Pająk. W sierpniu do wnętrza obiektu został wprowadzony największy eksponat Muzeum – rosyjski wagon towarowy konstrukcji z 1892 roku, tzw. tiepłuszka, pełniący funkcję  głównego wejścia na ekspozycję. W grudniu zakończyły się prace budowlane i Tadeusz Truskolaski, prezydent Miasta Białegostoku, przekazał Wojciechowi Śleszyńskiemu, dyrektorowi Muzeum Pamięci Sybiru, klucze do nowego gmachu. Muzeum Pamięci Sybiru zostało laureatem konkursu Top Inwestycje 2019.Muzeum Pamięci Sybiru podpisało umowę z wykonawcą wystawy stałej
Oficjalnie oddano do użytku budynek Muzeum Pamięci Sybiru2020 rok - Montaż wystawy stałej

To był rok intensywnych prac nad wykonaniem wystawy stałej i wyposażeniem całego obiektu. Montowano gabloty, oświetlenie, urządzenia audio-wideo, układano eksponaty. Powstawały multimedia i systemy obsługujące ruch zwiedzających i pomagające im w zapoznaniu się z  ekspozycją (m.in. katalogi, audioprzewodnik, przewodnik multimedialny). Dużym zainteresowaniem cieszyła się akcja #Zapamiętani, dzięki której do Muzeum spłynęły z całego świata fotografie Sybiraków i ich rodzin – są one wykorzystane w ostatniej sali wystawy stałej. We wrześniu odsłonięto pomnik Bohaterskich Matek Sybiraczek, usytuowany przy wejściu do Muzeum. Autorami monumentu są Katarzyna i Ryszard Piotrowscy, a ich projekt został wybrany w konkursie. W tym roku Muzeum otrzymało również kolejną nagrodę – tytuł Top Inwestycji Komunalnej 2020.W Muzeum Pamięci Sybiru kompletowane są eksponaty na wystawę stałą
Muzeum Pamięci Sybiru przygotowuje się do otwarcia [zdjęcia]2021 rok - Muzeum Pamięci Sybiru otwiera podwoje dla zwiedzających

Muzeum Pamięci Sybiru otwiera podwoje dla zwiedzających. Jest to pierwsze muzeum w Polsce w całości poświęcone dziejom Polaków na Sybirze – zarówno deportowanym w XX, jak i zesłańcom XIX-wiecznym i wcześniejszym, jak również dobrowolnemu osadnictwu na Syberii i badaniu tej ziemi przez polskich odkrywców. Misją Muzeum jest gromadzenie, opracowywanie i ochrona zbiorów związanych z tą tematyką, a także badanie i popularyzacja historii polskiego Sybiru oraz dziejów ziem kresowych II Rzeczypospolitej.

źródło: sybir.bialystok.pl, PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Otwarcie Muzeum Pamięci Sybiru

14.09.2021, 18:40

Już niedługo uroczyste otwarcie Muzeum Pamięci Sybiru. Odbędzie się 17 września w kolejną rocznicę napaści Sowietów na Polskę, która odmieniła losy kampanii wrześniowej, a także losy Rzeczpospolitej i wielu milionów Polaków.


Muzeum Pamięci Sybiru gotowe na przyjęcie zwiedzających [zdjęcia]

8.09.2021, 11:47

Oficjalne otwarcie zaplanowano na 17 września, w rocznicę sowieckiej agresji na Polskę. Pierwsi zwiedzający będą mogli obejrzeć wystawę już od soboty 18 września, ekspozycja jest już gotowa.


W Augustowie można oglądać instalację "RzeczyViste" promującą Muzeum Pamięci Sybiru

14.08.2021, 17:51

To wystawa, która zwraca uwagę na losy deportowanych Polaków. Ma także zachęcać do wizyty w Muzeum Pamięci Sybiru, które będzie otwarte już we wrześniu. Ubrania, zabawki i wiele innych przedmiotów codziennego użytku tworzą instalację „RzeczyViste”, którą w sobotę (14.08) można oglądać na rynku w Augustowie.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr Historia Jakuba – spektakl

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok