Radio Białystok | Wiadomości | Husaria na ulicach Białegostoku [zdjęcia, wideo]

Husaria na ulicach Białegostoku [zdjęcia, wideo]

16.10.2021, 16:54, akt. 17.10.2021, 18:42

Pod hasłem Wielka Parada Branickich w Białymstoku zorganizowano w niedzielę (17.10) uroczysty przejazd ulicami miasta i pokazy rekonstruktorów - miłośników husarii. Impreza wpisała się w obchody upamiętniające 250. rocznicę śmierci hetmana Jana Klemensa Branickiego.

fot. Marcin Gliński
fot. Marcin Gliński


0:00
0:00
Wielka Parada Branickich w Białymstoku - relacja Wojciecha Szubzdy | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Parada kilkunastu jeźdźców i grupy pieszych w strojach z epoki nawiązywała do historii miasta. Przypominała też o roli husarii w dziejach Polski. Pokazy poprzedziła msza w rycie klasycznym, odprawiona po łacinie w starym kościele przy bazylice archikatedralnej. Z placu przed bazyliką, gdzie zgromadziły się tłumy białostoczan, uczestnicy parady przeszli pod miejski ratusz - siedzibę Muzeum Podlaskiego w Białymstoku.- To zgromadzenie świadczy o tym, jak ważną postacią dla naszego miasta był Jan Klemens Branicki - podkreślał dyrektor Muzeum Podlaskiego dr Waldemar Wilczewski, nawiązując do licznej obecności mieszkańców. - Twórca potęgi dóbr białostockich, właściciel Białegostoku, Choroszczy i Tykocina, osoba, która wpisała się wielkimi zasługami w dzieje Podlasia - mówił o Branickim w krótkim, okolicznościowym wystąpieniu.


Dyrektor muzeum przypomniał, że niedzielna parada to element szerszych uroczystości, które mają trwać aż do 21 września 2022 roku, czyli do 333. rocznicy urodzin hetmana. W tym czasie odbywać się będą m.in. cykliczne spotkania, których celem będzie prezentacja dokonań Jana Klemensa Branickiego i czasów, w których żył.

Po wystrzałach z armaty rekonstruktorzy przejechali na dziedziniec Pałacu Branickich. W przemarszu i odegranych przy pałacu scenkach pojawiły się też postaci m.in. króla Jana III Sobieskiego i jego żony, królowej Marysieńki.

Głównym organizatorem parady była Fundacja Obowiązek Polski. - Chcemy  pokazać całą rodzinę Branickich i podkreślić ich rolę w tworzeniu pięknej polskiej kultury i metropolitalnego charakteru miasta Białegostoku - podkreślił prezes tej fundacji Dariusz Wasilewski.

Obchody upamiętniające 250. rocznicę śmierci Jana Klemensa Branickiego trwają w Białymstoku od kilku dni. Odbyła się już m.in. konferencja I Symposium Branicianum "Jan Klemens Branicki -  splendor i miraż", zorganizowana przez Muzeum Podlaskie. Otwarto tam też okolicznościową wystawę poświęconą Branickim.

Jan Klemens Branicki (1689-1771) był kasztelanem krakowskim, hetmanem wielkim koronnym i senatorem RP. Przyczynił się do rozwoju Białegostoku i doprowadził do nadania mu praw miejskich na początku XVIII wieku. Pałac rodu jest dziś turystyczną wizytówką stolicy województwa  podlaskiego. Branicki zmarł 9 października 1771 roku.

Obecny rok, został w Białymstoku ogłoszony rokiem Jana Klemensa Branickiego.

źródło: PAP | red: mag, zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


"Dni Tradycji Obojga Narodów" - piknik rodzinny w Bielsku Podlaskim

19.09.2021, 06:30

Można było posłuchać gawędy o husarii czy spróbować kuchni kresów. Przy Muzeum Obojga Narodów w Bielsku Podlaskim w niedzielę (19.09) odbył się rodzinny piknik "Dni Tradycji Obojga Narodów".


Zawody husarskie, łucznicze i rekonstrukcja bitwy pod Hodowem - na "XI Dniu Tradycji Rzeczypospolitej” [zdjęcia]

4.09.2021, 07:07

Turnieje: husarski, łucznictwa konnego, pokazy i rekonstrukcja bitwy pod Hodowem wypełniły program "XI Dnia Tradycji Rzeczypospolitej”.


Patriotyczny mural powstał w Jedwabnem

23.08.2021, 17:21

Portret hetmana Stanisława Żółkiewskiego i oddział husarii zdobią ścianę bloku przy ul. Żwirki i Wigury w Jedwabnem.


Ulicami Białegostoku przejechała Podlaska Chorągiew Husarska [zdjęcia]

18.10.2020, 09:24

W ten sposób chcieli upamiętnić wojsko walczące pod Wiedniem i w Bitwie Pod Parkanami.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr Historia Jakuba – spektakl

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok