Radio Białystok | Wiadomości | Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek apeluje o umożliwienie pomocy migrantom

Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek apeluje o umożliwienie pomocy migrantom

autor: Ryszard Minko

21.10.2021, 15:52, akt. 16:01

Rzecznik Praw Obywatelskich apeluje o umożliwienie pomocy migrantom przy polsko-białoruskiej granicy.

Imigranci w Michałowie, fot. Grzegorz Pilat
Imigranci w Michałowie, fot. Grzegorz Pilat

Profesor Marcin Wiącek odwiedził między innymi Michałowo, gdzie od początku października działa specjalnie utworzony punkt pomocy, w którym migranci mogą się przebrać, ogrzać i zjeść ciepły posiłek.

Każdy z nas ma moralny i prawny obowiązek ochrony godności drugiego człowieka, każdego człowieka niezależnie od narodowości, pochodzenia, koloru skóry. Mamy do czynienia z kryzysem humanitarnym i przede wszystkim państwo powinno sobie z tym poradzić. I ja apeluje o to, żeby jak najwięcej organizacji społecznych, lekarzy, jak również prawników, miało dostęp do terenu objętego stanem wyjątkowym po to, żeby jak najszybciej zażegnać ten kryzys i żeby pomóc ludziom przede wszystkim

- mówi Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek.

Punkt pomocy w Michałowie działa od niespełna trzech tygodni. Początkowo planowano, że będzie to miejsce, w którym błąkający się po lasach migranci znajdą chwilowe schronienie, ale do tej pory nikt tam nie dotarł. Jednak inicjatywa spotkała się z ogólnopolskim odzewem. Trafiają tam teraz liczne transporty z żywnością i ubraniami, które przekazywane są dalej – do placówek Straży Granicznej i hajnowskiego szpitala.

Ilość tych osób, które są przechwytywane przez straż graniczną, jest coraz większa, można powiedzieć, że z każdym dniem. Zgłosiły się do nas Straż Graniczna w Michałowie, Straż Graniczna w Narewce i władze szpitala w Hajnówce z prośbą o to, aby regularnie dostarczać im ubrania, rękawiczki, czapki, suchy prowiant, środki czystości. Ponieważ ludzie którzy tam trafiają są w kiepskim stanie. A potem jak mają już wyjść, to nich wychodzą w czystych ubraniach, umyci, najedzeni bo nie wiadomo co znowu tutaj może się wydarzyć

- mówi zastępca burmistrza Michalowa Konrad Sikora.

Gmina Michałowo uruchomiła podobne punkty pomocy w Szymkach i Jałówce, gdzie najczęściej spotykani są obcokrajowcy, którym udało się nielegalnie przekroczyć granicę. Punkt w Jałówce znajduje się na obszarze objętym stanem wyjątkowym, i jak mówi zastępca burmistrza, zamierza z niego korzystać Straż Graniczna, by doraźnie pomagać zatrzymanym migrantom.

| red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Caritas Polska organizuje wsparcie dla migrantów na polsko-białoruskiej granicy

20.10.2021, 15:57

Tysiąc pakietów Helps Pack, zawierających ogrzewacz do rąk, batony energetyczne, koc termiczny i wodę dostarczy do diecezjalnych oddziałów Caritasu i przygranicznych parafii Caritas Polska – poinformowało biuro prasowe Caritasu Polska.


płk Andrzej Jakubaszek

20.10.2021, 08:25

- Staramy się zabezpieczyć granicę coraz szczelniej, ale pamiętajmy też o trudnych warunkach. Noc, słabe zaludnienie, tereny mocno zalesione, bagniste, mgła. Nawet nasycenia tego terenu personelem nie zagwarantuje nam 100-procentowej skuteczności.


Podlaskie służby zatrzymały kolejne grupy nielegalnych imigrantów

18.10.2021, 07:06

Zatrzymano kolejne grupy imigrantów, którzy prawdopodobnie nielegalnie przekroczyli granicę polsko-białoruską. Funkcjonariusze wykryli w poniedziałek (18.10) rano dwie grupy, które przedostały się do naszego kraju i poruszały autami po drogach w Podlaskiem.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

źródło: Urząd Miejski w Białymstoku
BIAŁYSTOK
30.11.2021, 13:54, akt. 15:24

Kończy się ósmy sezon BiKeRaźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok