Radio Białystok | Wiadomości | Prokuratura prowadzi blisko 200 spraw przeciwko "kurierom" nielegalnych migrantów

Prokuratura prowadzi blisko 200 spraw przeciwko "kurierom" nielegalnych migrantów

autor: Ryszard Minko

27.10.2021, 15:40, akt. 15:50

Podlaska policja i prokuratury postawiły zarzuty już blisko 700 osobom podejrzanym o pomoc w nielegalnym przekraczaniu granicy.

fot. Joanna Szubzda
fot. Joanna Szubzda

W prokuraturach rejonowych w Bielsku Podlaskim, Hajnówce, Sokółce i Białymstoku obecnie prowadzonych jest prawie 200 spraw przeciwko tak zwanym kurierom przewożącym obcokrajowców z granicy polsko-białoruskiej w głąb kraju i dalej do Niemiec.

Jak mówi rzecznik Prokuratury Okręgowej w Białymstoku Łukasz Janyst, każda ze spraw wymaga zaangażowania biegłych tłumaczy nieraz z języka arabskiego lub perskiego. Zaznacza, że służby muszą działać szybko i w ciągu kilkudziesięciu godzin przedstawić podejrzanym zarzuty. 

Kurierów zatrzymuje przede wszystkim Straż Graniczna i policja, w ostatnim czasie coraz częściej po pościgu. Jedna z takich prób zakończyła się śmiercią Syryjczyka, który uciekając przed policją spowodował wypadek pod Białymstokiem.

Poza kurierami, w prokuratorskich śledztwach zarzuty stawiane są też innym osobom pomagającym w transporcie, między innymi pilotom ułatwiającym bezpieczny przejazd. Za organizację nielegalnego przekraczania granicy grozi do 8 lat więzienia.


| red: mark

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Sąd w Hajnówce uwolnił "kuriera" z Syrii - prokuratura odwoła się od tej decyzji

27.10.2021, 10:20

Prokuratura w Hajnówce odwoła się od decyzji miejscowego sądu, który nie zgodził się na tymczasowy areszt dla 33-letniego Syryjczyka podejrzanego o przemyt ludzi i próbę potrącenia policjanta.


Zatrzymani kurierzy przewożący nielegalnych migrantów

26.10.2021, 08:48

Kolejnych kurierów przewożących osoby nielegalnie przebywające w Polsce, zatrzymała podlaska policja. W sumie kierowcy przewozili 22 takie osoby.


Kolejni "kurierzy" nielegalnych migrantów zatrzymani przez policję

22.10.2021, 10:25

Kolejnych pięciu mężczyzn, obywateli Niemiec, Ukrainy i Syrii, którzy przewozili osoby nielegalnie przebywające na terenie Polski, zatrzymała podlaska policja. W sumie w samochodach przewozili 43 osoby.

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok