Radio Białystok | Wiadomości | Lekarze ze Śniadecji przeprowadzili innowacyjną operację przy pomocy robota Da Vinci

Lekarze ze Śniadecji przeprowadzili innowacyjną operację przy pomocy robota Da Vinci

autor: Renata Reda

4.11.2021, 19:08, akt. 19:25

To pierwsza tego typu operacja w Polsce. Lekarze ze szpitala wojewódzkiego w Białymstoku, używając robota Da Vinci, wycięli zaotrzewnowe węzły chłonne 25-letniemu pacjentowi.

fot. Wojewódzki Szpital Zespolony im. Jędrzeja Śniadeckiego w Białymstoku
fot. Wojewódzki Szpital Zespolony im. Jędrzeja Śniadeckiego w Białymstoku

Mężczyzna wcześniej miał w Warszawie usuniętego raka jąder. Potrzebna była kolejna operacja, by usunąć węzły z komórkami nowotworowymi. Na zabieg przy użyciu robota zgodził się szpital białostocki. Dzięki temu pacjent uniknął klasycznej operacji z dużym rozcięciem jamy brzusznej, miał zaledwie kilka nacięć skóry.

Zabieg przeprowadził zespół urologów, pod przewodnictwem dr. Roberta Kozłowskiego i dr. Pawła Samocika, w asyście dr. Adama Ostasiewicza z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. J. Śniadeckiego w Białymstoku. 

Operacja usunięcia węzłów chłonnych z przestrzeni zaotrzewnowej (limfadenektomia zaotrzewnowa) jest zabiegiem bardzo trudnym, wymagającym doświadczonego zespołu chirurgicznego. Dotychczas standardem leczenia operacyjnego stanowiła klasyczna operacja polegająca na wykonaniu rozległego nacięcia jamy brzusznej od klatki piersiowej do spojenia łonowego, co poza oczywistym niekorzystnym efektem kosmetycznym, związane było z wydłużonym okresem gojenia, zwiększonym ryzykiem poważnych powikłań śródoperacyjnych, większym bólem oraz przedłużonym pobytem w szpitalu.   

Po raz pierwszy w asyście robota da Vinci operację wycięcia zaotrzewnowych węzłów chłonnych u chorego na raka jadra przeprowadzono w 2006 roku w Stanach Zjednoczonych.

Nowotwory złośliwe jąder występują rzadko i dotyczą przeważnie młodych mężczyzn (20-40 r.ż.). Najczęstszym objawem jest bezbolesne powiększenie chorego jądra. Utrata masy ciała, duszność, osłabienie, obrzęki mogą wskazywać na znaczne zaawansowanie procesu nowotworowego. Diagnostyka opiera się na badaniu jąder i węzłów chłonnych, ocenie markerów nowotworowych (AFP; HCG; LDH) oraz badaniach obrazowych takich jak: USG, tomografia komputerowa, a czasami również pozytonowa tomografia komputerowa (PET-KT).  

 W momencie rozpoznania leczenie zawsze rozpoczyna się od wycięcia chorego jądra.  Niekiedy wymagane jest uzupełniające leczenie wielodyscyplinarne z wykorzystaniem radio- lub chemioterapii. W  szczególnych przypadkach niezbędne jest dodatkowe leczenie chirurgiczne pozostałej po chemioterapii choroby nowotworowej. Polega ona na usunięciu węzłów chłonnych będących miejscem przerzutów dla komórek nowotworowych, zlokalizowanych wokół największych naczyń w organizmie: aorty, żyły głównej dolnej oraz naczyń nerkowych. 


| red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Białostockie Centrum Onkologii po raz kolejny zorganizowało akcję Movember

4.11.2021, 12:16

Uczestnicy akcji Movember chcą zachęcić mężczyzn do badań profilaktycznych. Kilkunastu z nich w październiku zapuszczało brody, a teraz w profesjonalnym salonie zgolili je zostawiając tylko wąsy - symbol akcji.


Nowatorską operację rekonstrukcji piersi wykonali lekarze z Białostockiego Centrum Onkologii

22.10.2021, 19:19

Pierwszą w Podlaskiem operację rekonstrukcji piersi u pacjentki po mastektomii z wykorzystaniem płata skóry z jej brzucha przeprowadzają w piątek (22.10) w Białostockim Centrum Onkologii lekarze z różnych ośrodków medycznych z kraju.


Lekarze ze szpitala wojewódzkiego w Białymstoku przeprowadzili innowacyjną operację

11.12.2020, 14:29

Innowacyjną w regionie operację przeprowadzili lekarze szpitala wojewódzkiego w Białymstoku. Zespół chirurgów szczękowo-twarzowych wszczepił pacjentowi specjalny implant. Chory miał złamane dno oczodołu, nie mógł poruszać gałką oczną i widział podwójnie.


Pierwsza operacja trzustki przy pomocy robota da Vinci w Białymstoku

27.06.2020, 07:21

Pierwszą operację trzustki przy pomocy specjalistycznego robota da Vinci przeprowadzili lekarze szpitala wojewódzkiego w Białymstoku.


W Białymstoku przeprowadzono już pierwsze operacje przy użyciu robota Da Vinci

18.02.2019, 14:18

Krótszy pobyt w szpitalu i mniejsze ryzyko powikłań pooperacyjnych. To główne zalety zabiegów wykonywanych przy użyciu robota Da Vinci.

ZNAJDŹ NAS

Koncert live - Żurkowski

REKLAMA
Plum Ekiden

REKLAMA
Nie Teatr Letnie granie: Austin Miller & Amanda Esposito

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok