Radio Białystok | Wiadomości | Rozpoczęła się kolejna edycja akcji "Miesiąc Dobroczynności"

Rozpoczęła się kolejna edycja akcji "Miesiąc Dobroczynności"

autor: Olga Gordiejew

5.11.2021, 14:01, akt. 14:11

Wolontariusze chcą zwrócić uwagę na potrzeby nieuleczalnie chorych dzieci i pokazać, jak łatwo jest pomagać. Rozpoczęła się listopadowa akcja "Miesiąc Dobroczynności". Od lat organizuje ją białostocka Fundacja "Pomóż Im", która prowadzi hospicjum dla dzieci.

źródło: Fundacja "Pomóż Im"
źródło: Fundacja "Pomóż Im"


0:00
0:00
Rozpoczęła się kolejna edycja akcji "Miesiąc Dobroczynności" - relacja Olgi Gordiejew | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

W tym roku kluczowym projektem Fundacji jest planowane w najbliższych miesiącach otwarcia - Domu Opieki Wytchnieniowej. Będzie to pierwsze takie miejsce dla niepełnosprawnych dzieci i ich rodzin z Białegostoku i okolic. To bardzo potrzebne miejsce, w którym zapewniana będzie okresowa opieka niepełnosprawnym dzieciom. A wyposażenie tego domu jest celem Miesiąca Dobroczynności.

Otwarcie Domu Opieki Wytchnieniowej to bardzo duży projekt, na który fundacja konsekwentnie zbierała środki od 2016 roku.


Opieka wytchnieniowa jest dedykowana, przede wszystkim, opiekunom. Do tej pory mówiliśmy głównie o pacjentach. A gdzieś umykają nam „cisi” bohaterowie. Po raz pierwszy takiego określenia użył ksiądz Krakowiak w 2018 roku. Ci bohaterowie to opiekunowie osób niepełnosprawnych. To oni przez 24 godziny na dobę pielęgnują chore dzieci i wykonują czynności , których dzieci same nie potrafią wykonać. I jeśli taka sytuacja ma miejsce długo, mamy do czynienia z przewlekłym stresem, z wypaleniem, ponieważ zmienia się funkcjonowanie całej rodziny podporządkowanej spełnianiu oczekiwań chorego dziecka. W konsekwencji prowadzi to do wyłączenia opiekuna z życia społecznego - mówi dr Elżbieta Solarz, prezes Fundacji „Pomóż Im”.


Fundacja „Pomóż Im” czerpie wzorce od innych. Ośrodek opieki wytchnieniowej stworzyło już Małopolskie Hospicjum dla Dzieci. Tam też przeprowadzono badania, w których prawie 90 procent opiekunów osób niepełnosprawnych wyrażało potrzebę skorzystania z takiego wsparcia. W naszym regionie przecież potrzeby są takie same.


Opiekun powinien mieć możliwość uzyskania tymczasowego wytchnienia, regeneracji sił, by potem wrócić do obowiązków przy dziecku. Są też zdarzenia losowe - nagle musi pójść sam do szpitala czy zaopiekować starszym rodzicem. Dziecko w tym czasie ma być natomiast w dobrych rękach. I nie chcemy tylko się nim opiekować, to znaczy karmić, dbać o higienę czy o zmianę pozycji ciała. Zamierzamy optymalnie wykorzystać ten czas. Na specjalistyczną rehabilitację, czy też na zajęcia z neurologopedą. I musi być to opieka zindywidualizowana, bo ile jest dzieci, tyle różnych potrzeb - tłumaczy dr Elżbieta Solarz.


Dom będzie się mieścił pod Białymstokiem, z przestrzenią do spacerów na świeżym powietrzu. W przyszłości z możliwością różnych form terapii, w tym dogoterapią i hipoterapią. Co ważne, opieka będzie dotyczyć nie tylko rodzin z domowego hospicjum dla dzieci, ale także innych, w których jest niepełnosprawne dziecko, kwalifikujące się do takiej opieki.

Dom trzeba będzie wyposażyć, przede wszystkim w specjalistyczny sprzęt.


Jesteśmy w przededniu finalizacji zakupu już wybranej nieruchomości i na to mamy zapewnione fundusze. Chcemy zacząć od pobytu dziennego dla dzieci z rehabilitacją. Dlatego na początek potrzebne nam będą łóżka rehabilitacyjne, sprzęt do rehabilitacji i do pomieszczeń na pobyt dzienny. Docelowo, na wyposażenie całego domu, dostosowanie go do potrzeb pacjentów, będziemy potrzebowali bardzo dużych środków. Możemy mówić o milionach złotych - mówi Krystyna Skrzycka, wiceprezes Fundacji „Pomóż Im”.


W tym roku "Miesiąc Dobroczynności" potrwa od 5 listopada do 10 grudnia. Na platformie Charytatywni Allegro wystartowały aukcje.

W pierwszej połowie listopada na platformie OneBid rozpocznie się oddzielna internetowa licytacja obrazów „Podlaskie Impresje”, współorganizowana z Podlaskim Instytutem Kultury i potrwa do końca kampanii. Planowany jest charytatywny koncert online, a każdy chętny może też założyć własną zbiórkę. Akcje specjalne przygotowali też przedstawiciele biznesu.

Punktem kulminacyjnym Miesiąca Dobroczynności jest Charytatywny Bal Andrzejkowy, który odbędzie się 20 listopada w Hotelu Traugutta. Każdy może więc znaleźć coś dla siebie, sprawić przyjemność sobie lub bliskim i przy okazji pomóc tworzyć dobro. Wszystkie informacje o kampanii można znaleźć na stronie fundacji Pomóż IM.

| red: mark

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP RESPIRO DUO, MUZYCZNE OBLICZA KOBIETY

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok