Radio Białystok | Wiadomości | Specjalny samolot z ponad 400 imigrantami z Mińska wylądował w Irbilu [zdjęcia]

Specjalny samolot z ponad 400 imigrantami z Mińska wylądował w Irbilu [zdjęcia]

18.11.2021, 10:44, akt. 19:34

Samolot linii Iraqi Airways wylądował w czwartek (18.11) wieczorem na lotnisku w stolicy irackiego Kurdystanu - Irbilu.

źródło: Facebook Iraqi Airways
źródło: Facebook Iraqi Airways


Na pokładzie znajdowało się 431 migrantów, którzy wcześniej utknęli na granicy Polski i Białorusi, i zadeklarowali chęć powrotu do kraju - poinformowała agencja AFP. Większość pasażerów, która wysiadła w Irbilu z Boeinga 747, to mieszkańcy regionu. Pozostali mają wkrótce odlecieć do Bagdadu.

Lot był bezpłatny, niektórzy pasażerowie zakrywali twarze, aby nie pojawiać się w transmitowanych na żywo nagraniach lokalnej telewizji. Wielu niosło swoje rzeczy osobiste w plecakach lub plastikowych torbach.

"Wydałem ponad 4 tysiące dolarów, aby przybyć na Białoruś" - ubolewał jeden z pasażerów. Nie chciał podać nazwiska. "Sytuacja tam była bardzo trudna, musieliśmy jeść trawę i liście drzew, było zimno" - powiedział AFP. Wyjaśnił, że "przemytnicy zmuszają migrantów do przekraczania granicy, domagają się zapłaty od 6000 do 7000 dolarów”, ale "trudno jest przedostać się tym, którzy mają rodziny".

Mieszkaniec regionu Sindżar na północy Iraku opowiada z kolei, że "sytuacja tam (na Białorusi) była trudna, ale tu jest gorzej". "Tutaj (w Iraku) są bardzo trudne warunki, to nas popchnęło do emigracji" - dodał.

O organizacji lotu dla migrantów, m.in. tych, którzy wcześniej zgromadzili się na granicy Białorusi z Polską, informowało w środę ministerstwo spraw zagranicznych Iraku. Podano, że lot jest organizowany we współpracy z władzami białoruskimi.

W związku z napływem dużej liczby nielegalnych migrantów przez lotnisko w Mińsku władze w Bagdadzie poinformowały wcześniej o zawieszeniu lotów na Białoruś.

źródło: PAP | red: mag, mak, maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Kamil Kłysiński

18.11.2021, 08:20

"To jest konkretna narracja władz białoruskich zrealizowana według starej, sowieckiej zasady, że własne winy trzeba wmówić czy też przerzucić na adwersarza, na drugą stronę. Strona białoruska swój cynizm, swoje bestialstwo wobec emigrantów, manipulowanie nimi, stosowanie przemocy, przerzuca na stronę polską. To jest działanie czysto propagandowe w nadziei, że może ktoś to kupi".


SG: cudzoziemcy po stronie białoruskiej spakowali się i opuszczają obozowisko

17.11.2021, 11:01

Obserwujemy, że cudzoziemcy koczujący po stronie białoruskiej w pobliżu przejścia granicznego Bruzgi spakowali się i opuszczają obozowisko - poinformowała na Twitterze Straż Graniczna.


Migranci wracają po ataku do swojego obozowiska

16.11.2021, 15:46

Po zakończonych atakach na funkcjonariuszy SG, policji i wojsko w okolicach przejścia w Kuźnicy migranci wracają do swojego obozowiska znajdującego się po białoruskiej stronie – podała na Twitterze Straż Graniczna.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIE TEATR

Podlaskie ToTu! - Kierunek Augustów
Prezes PiS Jarosław Kaczyński, fot. Monika Kalicka
REGION
2.07.2022, 07:09, akt. 10:25

Prezes PiS odwiedzi nasz region


fot. Paweł Wądołowski
JEDWABNE
2.07.2022, 12:35, akt. 12:40

Zlot motocyklowy w Jedwabnem
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok