Radio Białystok | Wiadomości | SG: Ostatniej doby zanotowano 174 próby nielegalnego przekroczenia granicy

SG: Ostatniej doby zanotowano 174 próby nielegalnego przekroczenia granicy

23.11.2021, 08:24, akt. 11:57

Ostatniej doby zanotowano 174 próby nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski – poinformowała we wtorek (23.11) Straż Graniczna. 66 cudzoziemcom wydano postanowienia o opuszczeniu terytorium naszego kraju.

źródło: Straż Graniczna
źródło: Straż Graniczna

- Wczoraj miały miejsce kolejne próby siłowego przekroczenia granicy. W wyniku tych zdarzeń nikt z funkcjonariuszy SG, żołnierzy nie doznał żadnych obrażeń. Również nikt z cudzoziemców nie wymagał udzielania pomocy medycznej - powiedziała we wtorek rzecznik Straży Granicznej  ppor. Anna Michalska.

Rzeczniczka podczas wtorkowej konferencji  zreferowała sytuację na granicy polsko-białoruskiej. "W poniedziałek, około godziny 21:00 na odcinku ochranianym przez placówkę Straży Granicznej w Białowieży doszło do próby nielegalnego przekroczenia granicy" - przekazała rzeczniczka SG. Dodała, że była to 50-osobowa grupa migrantów. "18 osób forsowało siłowo granicę. Rzucały kamieniami, kładły kładkę na concertinę, mieli też przy sobie drabiny. Użyto również po stronie białoruskiej granatów hukowych" - opowiedziała Michalska. "Te osoby wdarły się na teren Polski na odległość kilku metrów. Zostały zatrzymane. Wśród nich 13 osób to obywatele Iraku, 5 obywateli Egiptu. Osoby zostały poinformowane o obowiązku opuszczenia terytorium Polski i doprowadzone do linii granicy" - dodała.Kolejna 50-osobowa grupa cudzoziemców zebrała się około godziny 22:30 na odcinku ochranianym przez placówkę Straży Granicznej w Mielniku. "Te  osoby chciały przekroczyć granicę, ale po jakimś czasie oddaliły się i nie przekroczyły granicy" - przekazała Michalska.

Jak zaznaczyła, pojedyncze zdarzenia miały miejsce na odcinku ochranianym przez placówkę w Szudziałowie. Były to mniejsze grupy - kilkuosobowe. "Osoby te rzucały kamieniami, konarami w stronę polskich służb. Nikt nie przekroczył granicy na tym odcinku" - powiedziała  rzeczniczka SG. "W wyniku wczorajszych zdarzeń żaden z funkcjonariuszy  SG, żołnierzy nie doznał obrażeń. Również nikt z cudzoziemców nie wymagał udzielania pomocy medycznej" - podsumowała Michalska.

Ostatniej doby zanotowano 174 próby nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski. 66 cudzoziemcom wydano postanowienia o opuszczeniu terytorium naszego kraju.

Od początku roku SG zanotowała ponad 35 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej, z czego ponad 6 tys. w listopadzie, blisko 17,3 tys. w październiku, prawie 7,7 tys. we  wrześniu i ponad 3,5 tys. w sierpniu.

Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z  Białorusią w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego obowiązuje stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady  Ministrów. Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego o kolejne 60 dni.

Do połowy przyszłego roku na odcinku granicy z Białorusią stanie stalowy płot zwieńczony drutem kolczastym i wzbogacony o urządzenia elektroniczne. Zapora o długości 180 km i 5,5 m wysokości powstanie na Podlasiu. Wzdłuż granicy zamontowane będą czujniki ruchu, kamery dzienne  i nocne. Na Lubelszczyźnie naturalną zaporą jest Bug.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Podlascy policjanci zatrzymali kolejnych tzw. kurierów - przewozili 23 osoby, które nielegalnie przekroczyły granicę

23.11.2021, 06:55

Kolejnych sześciu tzw. kurierów przewożących osoby nielegalnie przebywające w Polsce zatrzymali policjanci w województwie podlaskim. W sumie to obywatele aż pięciu krajów.


Grupa 150 osób próbowała nielegalnie przekroczyć granicę w okolicach Dubicz Cerkiewnych

22.11.2021, 09:06

Grupa około 150 agresywnych osób próbowała wedrzeć się w niedzielę (22.11) do Polski. W rezultacie na odległość kilku metrów przedostało się 70 osób. Zdarzenie nadzorowane było przez białoruskie służby - przekazała rzeczniczka Straży Granicznej ppor. Anna Michalska.


SG: ostatniej doby 346 prób nielegalnego przekroczenia granicy

22.11.2021, 08:14

Ostatniej doby odnotowano 346 prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski - poinformowała w poniedziałek (22.11) Straż Graniczna.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIETEATR - BELFER

REKLAMA
OiFP IX SYMFONIA BEETHOVENA

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego

REKLAMA
OiFP - Maciej Sztor


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok