Radio Białystok | Wiadomości | Papierosy zamiast ryb - funkcjonariusze KAS wykryli przemyt w Budzisku [wideo]

Papierosy zamiast ryb - funkcjonariusze KAS wykryli przemyt w Budzisku [wideo]

8.12.2021, 08:01, akt. 08:12

Przemyt ponad pół miliona paczek papierosów bez polskich znaków akcyzy udaremnili funkcjonariusze KAS z Budziska, przy granicy z Litwą. Wartość rynkowa zabezpieczonej kontrabandy to ponad 7,5 mln zł.

Fot. Podlaska KAS
Fot. Podlaska KAS

Deklarowanym ładunkiem miały być mrożone ryby. Pojazd został prześwietlony urządzeniem rtg i poddany szczegółowej kontroli. Podczas rewizji okazało się, że w naczepie - zamiast ryb - przewożone są nielegalne papierosy z białoruskimi znakami akcyzy.


- Było to w sumie 520 tys. paczek papierosów o wartości ponad 7,5 mln zł. Gdyby trafiły na rynek, straty Skarbu Państwa wyniosłyby 12,5 mln zł - poinformował oficer prasowy podlaskiej KAS st. asp. Maciej Czarnecki.


Kierowcą ciężarówki na litewskich numerach rejestracyjnych, która wjechała do kraju z Litwy, był 50-letni Białorusin.Śledztwo w sprawie przemytu nadzoruje Prokuratura Rejonowa w Suwałkach. Białoruskiemu kierowcy, który został tymczasowo aresztowany na trzy miesiące, grozi do 10 lat więzienia.

Przemyt w deklarowanym ładunku ciężarówek to powszechna forma działań grup przestępczych trudniących się przerzutem papierosów ze Wschodu, zwłaszcza przez granicę z Litwą, czyli wewnętrzną granicę UE, gdzie nie ma kontroli paszportowo-celnych.

W wykryciu takich prób na drogach i przejściach granicznych (na granicy z Białorusią, która jest zewnętrzną granicą UE) - oprócz doświadczenia funkcjonariuszy służb i pracy operacyjnej - pomagają urządzenia rtg do prześwietlania ładunków i szkolone psy.

Z danych podlaskiej KAS wynika, że jej funkcjonariusze zabezpieczyli w tym roku ponad 8 mln paczek nielegalnych papierosów. To dużo więcej, niż w dwóch minionych latach, gdy udaremniony przemyt ze Wschodu był na poziomie 2,5 mln paczek.

źródło: PAP | red: wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Białoruskie służby prowadziły działania dywersyjne na granicy z Polską

4.12.2021, 12:25

Służby białoruskie prowadziły na granicy z Polską działania dywersyjne. W okolicach Michałowa wielokrotnie niszczyły zaporę techniczną znajdująca się w pasie granicznym – poinformowała w sobotę (4.12) w rozmowie z rzecznik Straży Granicznej por. Anna Michalska.


Ćwierć miliona paczek nielegalnych papierosów z Białorusi ukryto w ładunku butelek - przemyt udaremniła KAS

8.11.2021, 08:44

Funkcjonariusze podlaskiej Krajowej Administracji Skarbowej udaremnili na drogowym przejściu granicznym w Kuźnicy przemyt do Polski 250 tys. paczek papierosów z Białorusi, o szacunkowej wartości rynkowej ponad 3,7 mln zł. Kontrabanda ukryta była w ciężarówce, w ładunku szklanych butelek.


Funkcjonariusze podlaskiej KAS udaremnili próbę przemytu 6,5 tys. paczek papierosów

29.10.2021, 07:40

Łącznie 6,5 tys. paczek papierosów zabezpieczyli funkcjonariusze podlaskiej KAS w dwóch ciężarówkach skontrolowanych na wschodniej granicy. W jednej z nich były specjalne skrytki w podłodze naczepy. Obu kierowcom grożą wysokie grzywny.


KAS i CBŚP udaremniły w Budzisku przemyt papierosów ukrytych w transporcie desek [wideo]

27.10.2021, 07:14

Funkcjonariusze podlaskiej KAS i CBŚP z Białegostoku udaremnili przemyt blisko 65 tys. paczek papierosów w ładunku desek przewożonych w ciężarówce. Transport został skontrolowany w pobliżu polsko-litewskiej granicy w Budzisku; litewski kierowca ma w sprawie status świadka.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok