Radio Białystok | Wiadomości | Polsce na razie nie grożą masowe wyłączenia prądu - zapewnia Urząd Regulacji Energetyki

Polsce na razie nie grożą masowe wyłączenia prądu - zapewnia Urząd Regulacji Energetyki

autor: Michał Buraczewski

8.12.2021, 14:57, akt. 19:11

Przed masowymi wyłączeniami prądu ostrzegają służby niektórych europejskich krajów. Polsce na razie nie grozi tak zwany "blackout" - uspokaja Urząd Regulacji Energetyki.

fot. Evgen/stock.adobe.com
fot. Evgen/stock.adobe.com


Jak mówi rzeczniczka Urzędu Regulacji Energetyki Agnieszka Głośniewska - mamy zapewnione dostawy i bezpieczne rezerwy paliw do elektrowni:


Monitorujemy to. Widzimy, że na dziś brak jest zagrożenia dostaw i wszystkie wymagane prawem rezerwy w polskim systemie elektroenergetycznym są zapewniane. Oczywiście - kwestia wystarczalności mocy w systemie zależy od wielu czynników. To pogoda, np. siła wiatru - od niej zależy produkcja z farm wiatrowych, czy też wyłączenia, awarie, nieplanowane postoje bloków, które produkują energię.


Sytuacja w polskim systemie energetycznym była niepokojąca na początku tygodnia. W poniedziałek (6.12) Polskie Sieci Elektroenergetyczne informowały, że z powodu słabego wiatru oraz awarii i remontów w elektrowniach - do naszego kraju trzeba było importować prąd ze Szwecji, Niemiec, Litwy i Ukrainy. We wtorek (7.12) system działał już stabilnie.

Agnieszka Głośniewska z Urzędu Regulacji Energetyki mówi, że w przypadku problemów z produkcją i dostawami prądu najpierw ograniczane jest jego zużycie.


Takie rozwiązania istnieją i działają. Chociażby w 2015 roku (...) - lato było gorące, nie było czym chłodzić elektrowni i w związku z tym trzeba było ograniczać dostawy energii, ale nic złego się nie stało. Na początek wyłączane są takie elementy systemu pobierające prąd, które nie są newralgiczne. Czyli np. w centrach handlowych była wyłączana klimatyzacja czy nie działały schody ruchome.


Przed ewentualnymi długotrwałymi przerwami w dostawach prądu ostrzegają ostatnio rządy m.in. Austrii, Niemiec i Włoch.


| red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Problemy z oświetleniem w Augustowie

1.12.2021, 08:37

Niemal codziennie mieszkańcy mogą zauważyć świecące latarnie w środku dnia. Natomiast po zmroku znaczna ich część nie pali się w ogóle. Dotyczy to również nowego, ledowego oświetlenia.


Konkurs Runda T. Inwestorzy zapoznali się z biznesowymi pomysłami z regionu

12.10.2021, 20:37

To szansa dla początkujących przedsiębiorców na zdobycie dużego kapitału i rozwój firmy. Kilkunastu przedstawicieli funduszy inwestycyjnych przyjechało we wtorek (12.10) do Białegostoku, by przyjrzeć się projektom zgłoszonym w konkursie Runda T zorganizowanym przez fundację Technotalenty. Ponad 90 osób zaprezentowało 45 biznesowych pomysłów. Kilka z nich może wkrótce doczekać się wsparcia i realizacji.


W przyszłym roku mogą wzrosnąć ceny prądu

24.09.2021, 07:16

Wiele wskazuje na to, że w przyszłym roku wszyscy zapłacimy więcej za prąd. Na razie nie wiadomo jednak, jak duże będą to podwyżki, choć najczęściej wspomina się o przynajmniej 10 procentowym wzroście.


Spółdzielnie energetyczne

16.09.2021, 11:31

Przejście na OZE najszybciej może się dokonać na wsi, są bowiem odpowiednie fundusze, ale także jest tam do dyspozycji surowiec zdatny do wytworzenia energii. Muszą jednak powstać instalacje, które będą wytwarzały prąd. Można będzie inwestować, tworząc spółdzielnie energetyczne. Już niedługo mają się ukazać przepisy wykonawcze, które będą to ułatwiały.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIE TEATRfot. Marta Sołtys
AUGUSTÓW
10.08.2022, 12:55, akt. 13:10

W Augustowie powstał kolejny mural

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok