Radio Białystok | Wiadomości | Sąd unieważnił decyzję radnych ws. bloku na białostockich Bojarach

Sąd unieważnił decyzję radnych ws. bloku na białostockich Bojarach

autor: Ryszard Minko

20.12.2021, 15:21, akt. 15:27

Uchwała białostockich radnych wstrzymująca budowę nowoczesnego bloku na zabytkowych Bojarach jest nieważna. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny, który zajmował się skargą inwestora na sierpniową uchwałę w tej sprawie.

Inwestor Karol Halicki, fot. Ryszard Minko
Inwestor Karol Halicki, fot. Ryszard Minko


Białostoczanin Karol Halicki przy ulicy Modlińskiej w Białymstoku w sąsiedztwie zabudowy jednorodzinnej chce wybudować kilkupiętrowy blok. Jak mówi: "czas na zmianę charakteru tej dzielnicy miasta".


- Chcemy się rozwijać. Na pewno nie pozwolimy, żeby z naszego osiedla robić skansen. Bojary to także ludzie młodzi, których reprezentuję. Chcemy mieć takie same prawa, jak inne dzielnice Białegostoku. Zróbmy na Bojarach fajną, nowoczesną dzielnicę, być może ekologiczną, pierwszą taką w mieście - argumentuje Karol Halicki.


Tymczasem miejscy urzędnicy a także większość radnych uznali, że budowa bloku na zabytkowym osiedlu zaburzy jego dotychczasowy charakter. 


- Uważamy, że działania miasta, które mają na celu ochronę tej zabytkowej części Bojar są właściwe. Czekamy na uzasadnienie tego wyroku. Po jego otrzymaniu przeanalizujemy dalsze kroki - mówi Agnieszka Błachowska z Departamentu Komunikacji Społecznej Urzędu Miejskiego w Białymstoku.


Inwestor zapowiada przeprowadzenie własnych konsultacji społecznych dotyczących planów budowy. Maja się one odbyć za kilka tygodni. Inwestycja wzbudza kontrowersje, bo miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego uniemożliwia budowę takich budynków na tym terenie.

Inwestor jednak powołuje się na zapisy przyjętej w 2018 roku specustawy mieszkaniowej, która pozwala na ominięcie nawet najbardziej rygorystycznych zapisów planistycznych.

| red: wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Wciąż nie wiadomo, jaki budynek powstanie u zbiegu ulic Piasta i Słonimskiej w Białymstoku

31.10.2021, 14:03

Teren nie jest zagospodarowany i na razie tak zostanie. Urzędnicy i radni nie doszli do porozumienia, by rozpocząć prace zmierzające do określenia, co mogłoby powstać u zbiegu ulic Piasta i Słonimskiej w Białymstoku.


Na razie nie będzie bloku na białostockich Bojarach - radni podjęli uchwałę w tej sprawie

16.08.2021, 12:41

Ta decyzja na ten moment kończy sprawę. Przy ul. Poprzecznej na białostockich Bojarach blok na razie nie powstanie. Radni podjęli uchwałę w sprawie odmowy ustalenia lokalizacji tej inwestycji.


Na zabytkowych Bojarach w Białymstoku może powstać nowoczesny blok

11.08.2021, 15:19

Na zabytkowych Bojarach w Białymstoku może powstać nowoczesny budynek o wielkości bloku. Podlaska Konserwator Zabytków konsekwentnie broni swojego postanowienia o wydaniu zgody na kontrowersyjną inwestycję.


Na białostockich Bojarach nie powinien powstać czteropiętrowy blok - twierdzi wojewódzka konserwator zabytków

9.08.2021, 14:38

Nie ma zgody na budowę bloku mieszkalnego na zabytkowych Bojarach, ale jest zgodna na lokalizację czteropiętrowego budynku zajmującego prawie 40 procent powierzchni działki. W ten sposób Podlaska Wojewódzka Konserwator Zabytków odnosi się do kontrowersji związanych z planowaną lokalizacją bloku przy ulicy Modlińskiej.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIE TEATR


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok