Radio Białystok | Wiadomości | 18 artystów otrzymało stypendia prezydenta Białegostoku

18 artystów otrzymało stypendia prezydenta Białegostoku

18.01.2022, 16:29, akt. 17:06

Książki, spektakle, wystawy, filmy i koncerty - 18 artystycznych przedsięwzięć będzie zrealizowanych w tym roku w Białymstoku za stypendia przyznane przez prezydenta miasta.

fot. Dawid Gromadzki/UM Białystok
fot. Dawid Gromadzki/UM Białystok


Łączna wartość wsparcia dla artystów wyniosła ponad 230 tys. zł. Prezydent pogratulował stypendystom i życzył, aby tworzyli dalej i rozsławiali Białystok. - Będziemy się z tego wspólnie cieszyć - podsumował.


- W ciągu 16 lat wsparliśmy kilkuset projektodawców - artystów. Stypendia dla młodych twórców przyznajemy od 2007 roku, a dla profesjonalnych od 2010 roku. Dzięki temu wiele wartościowych pomysłów artystycznych zostało urzeczywistnionych - powiedział podczas wtorkowej (18.01) uroczystości prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.


W tym roku nadesłano blisko 60 wniosków. Wsparcie otrzymało 10 projektów młodych twórców i osiem twórców profesjonalnych na łączną kwotę 232 tys. zł. Cała pula stypendiów na ten rok wynosi 300 tys. zł - pozostała kwota będzie przyznana na drugie półrocze.

Dzięki stypendium m.in. Jakub Jaroszewicz zrealizuje reportaż fotograficzny o białostockich rzemieślnikach, Katarzyna Pilic - projekt inspirowany mieszkańcami białostockiego zoo pt. "ZOO-Glass", a Anton Ilyin - spektakl "Granica".

Większość stypendiów rocznych, które otrzymali artyści profesjonalni, dotyczy literatury - np. Mira Łuksza napisze książkę dla dzieci "Lalki się nie starzeją", Janusz  Taranienko wyda książkę poetycką "rupieciarnia" a Jerzy Plutowicz książkę "Dom pod gwiazdą wieczorną". Wśród stypendialnych projektów znalazło się też nagranie przez Katarzynę Antosiewicz piosenek inspirowanych regionem. 

W imieniu wszystkich stypendystów podziękował Paweł Gorszewski, który już drugi raz otrzymał stypendium prezydenta Białegostoku. W tym roku pieniądze przeznaczy na wydanie tomiku poetyckiego pt. "Alergie i uczulenia".

Lista stypendystów jest na stronie bialystok.pl.


| red: zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Wręczono Nagrody Marszałka Województwa Podlaskiego [zdjęcia]

21.12.2021, 19:13

Doroczne nagrody otrzymało ośmioro laureatów. To wyróżnienia między innymi za wybitne osiągnięcia artystyczne.


Marek Kochanowski o stypendium naukowym

19.12.2021, 09:33

Marek Kochanowski opowiada o swoim stażu naukowym na Uniwersytecie Witolda Wielkiego w Wilnie i książce, która powstanie w ramach stypendium Prezydenta Miasta Białegostoku.


Uczniowie otrzymali stypendia Zarządu Województwa Podlaskiego

27.10.2021, 14:14

W Białymstoku wręczono w środę (27.10) stypendia Zarządu Województwa Podlaskiego za osiągnięcia w nauce. W Centrum Edukacji Nauczycieli wyróżnienia odebrało blisko 50 uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok