Radio Białystok | Wiadomości | Bezzałogowe statki powietrzne pomagają w patrolowaniu polsko-białoruskiej granicy - w 2021 r. latały ponad 225 godzin

Bezzałogowe statki powietrzne pomagają w patrolowaniu polsko-białoruskiej granicy - w 2021 r. latały ponad 225 godzin

autor: Wojciech Szubzda

19.01.2022, 15:05, akt. 15:18

Drony pomagają w patrolowaniu polsko-białoruskiej granicy. Żołnierze wojsk obrony terytorialnej w 2021 roku na Podlasiu wykonali ponad 225 godzin lotów bezzałogowymi statkami powietrznymi FlyEye. To dwa razy więcej niż rok wcześniej.

źródło: Twitter @terytorialsi
źródło: Twitter @terytorialsi

Żołnierze w ten sposób wspierają Straż Graniczną w ochronie granicy przed nielegalną migracją - mówi rzecznik podlaskich terytorialsów kpt. Łukasz Wilczewski.

Zadaniem Grupy Rozpoznania Obrazowego jest przede wszystkim lokalizowanie grup imigrantów. Chodzi o osoby zarówno po stronie polskiej, które już przekroczyły granicę, ale także o osoby, które gromadzą się po stronie białoruskiej i są gotowe do przekroczenia granicy. Za każdym razem, kiedy nasi operatorzy widzą takie osoby, powiadamiają Straż Graniczną

- mówi kpt. Łukasz Wilczewski.


Operatorzy bezzałogowych statków powietrznych pomagali także w szukaniu imigrantów, którzy utknęli na rozlewisku rzeki Narewka. Dzięki kamerze termowizyjnej bezzałogowca udało im się zlokalizować dwoje imigrantów, a następnie naprowadzić w to miejsce patrol SG.

Łącznie terytorialsi w naszym regionie wykonali 102 godziny lotów w ramach operacji "Silne Wsparcie", które polega na służbie na terenie przygranicznym.

W ubiegłym roku żołnierze 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej wykonywali loty treningowe także m.in. nad rozlewiskami rzek i parkami narodowymi. Chodziło o sprawdzenie sytuacji hydrologicznej oraz pożarowej.

| red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Łomżyńscy policjanci będą wykorzystywać drona do kontroli drogowych

16.11.2021, 15:06

Do końca tygodnia policjanci z Łomży będą kontrolowali pieszych i kierowców z wykorzystaniem drona.


Polskie służby uratowały na bagnach małżeństwo z Iraku [wideo]

28.10.2021, 13:46

Byli wycieńczeni i nie mieli już sił samodzielnie się poruszać. Małżeństwo obywateli Iraku uratowały polskie służby z bagien w okolicach Białowieży. To osoby, które nielegalnie próbowały dostać się do Polski z Białorusi.


Podlascy policjanci prowadzą wzmożone kontrole przejść dla pieszych - używają do tego dronów

21.09.2021, 14:18

M.in. z użyciem dronów podlascy policjanci prowadzą od rana wzmożone kontrole przejść dla pieszych. W akcji biorą też udział pracownicy wojewódzkich ośrodków ruchu drogowego.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok