Radio Białystok | Wiadomości | Rozpoczyna się akcja "Bezpieczne ferie"

Rozpoczyna się akcja "Bezpieczne ferie"

autor: Grzegorz Pilat

20.01.2022, 16:49, akt. 18:15

Wojewoda podlaski, kurator oświaty, sanepid i służby apelowali w czwartek (20.01) o zapewnienie dzieciom i młodzieży bezpieczeństwa w czasie ferii, które rozpoczynają się 24 stycznia i potrwają do 6 lutego.

stock.adobe.com
stock.adobe.com

Rozpoczyna się akcja "Bezpieczne ferie" - relacja Grzegorza Pilata

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Rozpoczyna się akcja "Bezpieczne ferie"

"Rozpoczyna się okres feryjny. Chcielibyśmy zaapelować, aby ten czas był jak najbardziej bezpieczny. Naszą troską jest to, aby zapewnić jak najlepsze warunki do spędzenia wolnego czasu dla naszej młodzieży. Zarówno w formach zorganizowanych, jak i niezorganizowanych " - powiedział na konferencji prasowej wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

wojewoda podlaski dodał, że należy pamiętać także o tym, że nic nie zastąpi zdrowego rozsądku, przestrzegania zasad bezpieczeństwa, samodyscypliny i koniecznej opieki ze strony rodziców oraz opiekunów.

Wojewoda podkreślał, że bezpieczeństwo jest kwestią najważniejszą. "Oczywiście troską nas napawa pogarszająca się sytuacja epidemiczna, która na pewno może wpłynąć i zakłócić te różne przygotowane uprzednio formy wypoczynku" – zaznaczył Paszkowski.


Do kuratorium wpłynęło blisko 200 zgłoszeń od organizatorów wypoczynków

Podlaska kurator oświaty Beata Pietruszka poinformowała, że do kuratorium wpłynęło od organizatorów wypoczynku 196 zgłoszeń.

To dane zbliżone do tych z 2020 r. W bazie MEiN jest ich już 180. Na terenie województwa jest 151 form wypoczynku. To głównie półkolonie w miejscu zamieszkania, ale też zimowiska.

Kurator apelowała do rodziców o sprawdzanie, czy dana forma wypoczynku jest w bazie, bo jeśli nie, oznacza to, że jest nielegalna.

Beata Pietruszka poinformowała, że wspólnie z policją, sanepidem i z innymi służbami będą się odbywać kontrole w miejscach wypoczynku.


Sytuacja epidemiologiczna w regionie pozwala na organizację wypoczynku

Podlaski wojewódzki inspektor sanitarny Ewa Jakubowicz oceniała, że obecna sytuacja epidemiologiczna w regionie pozwala na organizację wypoczynku. 

Wyjaśniła, że mimo tendencji wzrostowej region wciąż należy do tych, gdzie zakażeń jest potwierdzanych najmniej. Zaznaczyła, że podstawą do odwołania danej formy wypoczynku może być wystąpienie ogniska zakażenia koronawirusem, czyli gdy zachorują dwie osoby.

Ewa Jakubowicz przypomniała, że wypoczynek jest organizowany według obowiązujących konkretnych wytycznych ministerialnych, ale też sanitarnych, np. w sprawie liczby osób zakwaterowanych, limitów, żywienia i środków ochronnych związanych z pandemią. 

Jakubowicz przypomniała, że np. rodzice, na zasadzie dobrowolności, okazują organizatorom wypoczynku paszporty covidowe dzieci. Dodała, że jeżeli rodzic tego nie przedstawi, dziecko jest traktowane jako niezaszczepione.


Będą m.in. kontrole autobusów przewożących dzieci

Policja i  inspekcja transportu drogowego zapowiadają kontrole autobusów przewożących dzieci i ruchu drogowego.

"Podczas każdej takiej kontroli inspektorzy sprawdzają stan techniczny autobusu, trzeźwość kierowcy oraz analizują jego czas pracy" - powiedział wojewódzki inspektor transportu drogowego Tomasz Wyszkowski.

Rzecznik podlaskiej policji Tomasz Krupa dodał, że policja ma informacje o miejscach wypoczynku. Dodał, że zdarza się niestety nieodpowiedzialne zachowanie ze strony dorosłych w trakcie organizacji zabaw dla dzieci na powietrzu, które może źle się kończyć.

Zachęcał, aby rodzice zgłaszali wyjazdy autobusów, inspektorzy będą przyjeżdżać na kontrole.

Straż pożarna oferuje np. przygotowanie ślizgawek w ramach akcji "Bezpieczne lodowiska 2022". 

Oficer prasowy Komendy Wojewódzkiej PSP w Białymstoku Piotr Chojnowski poinformował, że strażacy ratownicy mają także brać udział w pokazach bezpieczeństwa zachowania na akwenach wodnych, gdy dochodzi o załamania się lodu, jak ratować się samemu, czy jak ratować innych.Strażacy i policjanci ćwiczyli umiejętności z zakresu ratownictwa lodowego [zdjęcia, wideo]źródło: PAP | red: mm

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok