Radio Białystok | Wiadomości | Rzecznik MZ: Plan na najbliższe dni to zwiększyć możliwości i wydolność systemu testowania

Rzecznik MZ: Plan na najbliższe dni to zwiększyć możliwości i wydolność systemu testowania

26.01.2022, 17:43, akt. 19:24

Plan na najbliższe dni to zwiększyć możliwości i wydolność systemu testowania - powiedział w środę (26.01) rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Przypomniał, że od czwartku (26.01) rozpoczyna się testowanie w kierunku SARS-CoV-2 w aptekach. Zapowiedział też zmiany testowania w laboratoriach prywatnych.

Designed by www.freepik.com
Designed by www.freepik.com

Ministerstwo Zdrowia podało w środę, że minionej doby wykonano ponad 173,4 tys. testów na obecność SARS-CoV-2, w tym 53,2 tys. antygenowych. Badania potwierdziły 53 420 nowych przypadków koronawirusa w Polsce. To najwyższy dobowy wynik w pandemii.


Wojciech Andrusiewicz: To, co jest najbardziej dla nas istotne w najbliższych dniach to testowanie

"To, co jest najbardziej dla nas istotne w tych najbliższych dniach, to testowanie" - powiedział dziennikarzom rzecznik resortu zdrowia komentując te informacje. Wskazał, że liczba wykonanych testów "to nie jest koniec naszych możliwości testowania".

Na dziś tylko laboratoria PCR mogą wykonywać 200 tys. badań. Widzimy, że dzisiaj zaraportowaliśmy tych badań PCR samych 120 tys., więc tu bufor jest, ale przede wszystkim staramy się zwiększyć liczbę badań testami antygenowymi. W przyszłym tygodniu do polskich laboratoriów, do stacji testowania, trafi przynajmniej kilka milionów testów antygenowych z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych

- poinformował Andrusiewicz.

"Chcemy po pierwsze: zwiększyć liczbę punktów testowania, o te dodatkowe punkty testowania antygenowego" - podkreślił. Przypomniał, że od czwartku możliwe będzie wykonywanie testów w kierunku SARS-CoV-2 w aptekach. "Od jutra będzie można testować się w aptekach. Oczywiście to nie znaczy, że większość, czy wszystkie apteki, od razu zaczną funkcjonować jutro" - zaznaczył.

Wczoraj przeszkoliliśmy 3 tys. farmaceutów z zakresu zasad testowania, pobierania wymazu. Dzisiaj kolejne 2 tys. farmaceutów uczestniczy w szkoleniu dotyczącym pobierania próbek wymazowych i dzisiaj podłączamy apteki do systemu informatycznego w ramach, którego raportujemy wyniki. Więc pierwsze apteki będą mogły uczestniczy w tym systemie od jutra, ale nie spodziewajmy się, że od jutra będzie wysyp tych aptek, raczej w przeciągu najbliższych dni kolejne apteki będą ruszały

- powiedział rzecznik.

Jednocześnie wskazał, że sam fakt, iż 5 tys. farmaceutów uczestniczy w szkoleniach, świadczy o zainteresowaniu aptek możliwością wykonywania testów.

"Dodatkowo w najbliższych dniach zmienimy zasady testowania wśród laboratoriów prywatnych i stacji prywatnych" - zapowiedział Andrusiewicz. "Dzisiaj stacje prywatne, laboratoria prywatne wykonują testy tylko i wyłącznie genowe, w najbliższych dniach damy im możliwość wykonywania również testów antygenowych" - poinformował. Dodał, że "w przypadku tylko jednej dużej firmy, zwiększy możliwości obsługi o 160 dodatkowych punktów testowania w Polsce".

"Plan na najbliższe dni to zwiększyć możliwości i wydolność systemu testowania, co nie znaczy oczywiście, że przed punktami testowania nie będzie kolejek, one będą" - zaznaczył. "W każdym kraju, w którym widzimy epidemię, widzimy dzisiaj, że te kolejki są i one będą obecne" - dodał.

"Dla nas ważne, aby szybko byli przyjmowani ci pacjenci szczególnie w dość ciężkiej sytuacji zdrowotnej" - wskazał Andrusiewicz.


Jest mało prawdopodobne, że testy od jutra będzie można wykonać w podlaskich aptekach

- Jest mało prawdopodobne, by testy na obecność koronawirusa można było od jutra zrobić w jakiejś aptece w Podlaskiem, która w tej chwili szczepi mieszkańców - mówi prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Białymstoku Tomasz Sawicki. 

Dodaje, że podlaskie apteki nie są jeszcze przygotowane na wykonywanie testów. Tomasz Sawicki mówi, że by robić testy, trzeba przede wszystkim zapewnić bezpieczeństwo klientom apteki i jej pracownikom.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Premier: Będą kolejne łóżka covidowe i darmowe testy antygenowe w aptekach, zalecam pracę zdalną

21.01.2022, 12:57

Przygotowanie kolejnych łóżek covidowych oraz wprowadzenie od 27 stycznia w każdej aptece darmowych testów antygenowych na obecność koronawirusa - zapowiedział w piątek (21.01) premier Mateusz Morawiecki. Ponadto szef rządu zaleca przejście na pracę zdalną "tam, gdzie tylko można".


dr Andrzej Trybusz

17.01.2022, 08:33

"Jestem zwolennikiem powszechnego obowiązku szczepień. Określone grupy zawodowe powinny się szczepić. Medycy to zdecydowanie za mało. Nauczyciele, służby mundurowe, pracownicy gastronomii, hotelarstwa, handlu, ale też nie pomijałbym duchowieństwa, które ma przecież bardzo szeroki kontakt z ludźmi" - mówi dr Andrzej Trybusz.


prof. Joanna Zajkowska

17.12.2021, 08:20

"Myślę, że będzie bardzo dużo zakażeń Omikronem, szczególnie po okresie świątecznym, kiedy wielu Polaków będzie przyjeżdżać na święta, odwiedzać swoje rodziny, będziemy podróżować po Polsce i do Polski. Pojawienie się jest nieuniknione, a jego cechy wykazujące tak dużą zaraźliwość będą wskazywały, że tych zakażeń będzie dużo".
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok