Radio Białystok | Wiadomości | Niektóre podlaskie szpitale dzięki unijnemu dofinansowaniu będą mogły kupić sprzęt do rehabilitacji pocovidowej

Niektóre podlaskie szpitale dzięki unijnemu dofinansowaniu będą mogły kupić sprzęt do rehabilitacji pocovidowej

2.02.2022, 13:44, akt. 15:10

Na zakup sprzętu medycznego, który wspomoże rehabilitację pocovidową mieszkańców województwa podlaskiego - będą przeznaczone pieniądze ze wspólnego projektu samorządu województwa podlaskiego i ośmiu szpitali w regionie. Pula unijnych środków na ten cel to 5 mln zł.

Źródło:www.wrotapodlasia.pl
Źródło:www.wrotapodlasia.pl


0:00
0:00
Niektóre podlaskie szpitale dzięki unijnemu dofinansowaniu będą mogły kupić sprzęt do rehabilitacji pocovidowej - relacja Edyty Wołosik | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Projekt - jak podał Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego - będzie współfinansowany ze środków REACT-EU, czyli dodatkowej puli pieniędzy przyznanej Województwu Podlaskiemu w ramach funduszy unijnych.

Inicjatorem i liderem przedsięwzięcia jest samorząd województwa podlaskiego, a partnerami: Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku, szpitale wojewódzkie w Łomży i Białymstoku, powiatowe w Grajewie, Hajnówce, Dąbrowie Białostockiej, Łapach oraz ośrodek rehabilitacji w Suwałkach. W środę (02.02) w urzędzie marszałkowskim podpisano porozumienia ws. realizacji projektu.

Jak mówił przed podpisaniem porozumień marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki, ten projekt świadczy o tym, że zarząd województwa myśli już o tym, co będzie po pandemii. 

Jesteśmy teraz w następnej fali, można powiedzieć w szczycie tej fali, ale wiemy, że mieszkańcy województwa podlaskiego potrzebują od nas już pewnych działań, które będą miały na celu właśnie tę rehabilitację osób, które przeszły pandemię koronawirusa

- mówił Artur Kosicki.

Podkreślił, że szpitale, które są partnerami w projekcie, to placówki, które prowadzone są przez różne podmioty zarówno szczebla powiatowego, wojewódzkiego jak i Skarb Państwa. 

Przeróżne instytucje położone w różnych częściach województwa podlaskiego, co ma oczywiście dać pewną kompleksowość tego działania, tak, żeby było można dotrzeć do jak największej liczby osób poszkodowanych pandemią COVID-19. To jest dla nas bardzo ważne

- zaznaczył Artur Kosicki.

Poinformował też, że środki na ten projekt pochodzą z unijnych funduszy z puli REACT-UE, z których województwo otrzymało blisko 90 mln zł.

Pula na projekt dotyczący rehabilitacji pocovidowej wynosi 5 mln zł - podał członek zarządu województwa podlaskiego Marek Malinowski. Jak mówił, partnerzy projektu z tych środków będą mogli zakupić sprzęt czy aparaturę medyczną. "Na pewno to wpłynie na jakość świadczonych usług, ale przede wszystkim, o co nam chodzi, będzie można większą liczbę pacjentów objąć rehabilitacją" - mówił.

Jak mówiła na konferencji dyrektorka SP ZOZ Ośrodek Rehabilitacji w Suwałkach Irena Łukaszuk, ten projekt, w ramach którego będzie można zakupić sprzęt, ma duże znaczenia, bo - jak podkreśliła - sprzęt jest niezbędny do realizacji różnych procedur rehabilitacyjnych.

Mówiła, że pacjenci, którzy mogą trafić na rehabilitację, musieli przechorować COVID-19 i być w stanie ciężkim lub średnim. "Musi im sprawność ogólna osłabić się, żebyśmy mogli to wszystko wyrównać" - dodała. Mówiła też, że skutki choroby mogą być rozłożone w czasie, a rehabilitacja pocovidowa trwa od 2 do 6 tygodni.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Ozdrowieńcy, którzy nadal odczuwają dolegliwości po przebyciu choroby COVID-19, mogą skorzystać z bezpłatnej rehabilitacji

25.06.2021, 09:18

Jak mówi Maciej Bogdan Olesiński, dyrektor podlaskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia, rekonwalescencja jest dostępna także w Suwałkach i Augustowie.


dr Tomasz Musiuk

16.06.2021, 08:33

"Najlepsze efekty na pewno by się uzyskiwało od razu po zakończeniu choroby, natomiast po dłuższym okresie ta rehabilitacja również jest potrzebna, jeśli pacjent odczuwa dolegliwości" - mówi dr Tomasz Musiuk.


Podlaski NFZ uruchamia domową rehabilitację pocovidową i w gabinetach fizjoterapii

13.05.2021, 11:09

Osoby, które chorowały na COVID-19 będą mogły za darmo rehabilitować się w gabinecie fizjoterapii i w domu.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIETEATR - BELFER

REKLAMA
OiFP IX SYMFONIA BEETHOVENA

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok