Radio Białystok | Gość | dr Tomasz Musiuk - z-ca dyrektora ds. lecznictwa szpitala w Hajnówce

dr Tomasz Musiuk

z-ca dyrektora ds. lecznictwa szpitala w Hajnówce

16.06.2021, 08:33, akt. 09:32

"Najlepsze efekty na pewno by się uzyskiwało od razu po zakończeniu choroby, natomiast po dłuższym okresie ta rehabilitacja również jest potrzebna, jeśli pacjent odczuwa dolegliwości" - mówi dr Tomasz Musiuk.

Tomasz Musiuk, fot. Laura Maksimowicz
Tomasz Musiuk, fot. Laura Maksimowicz


0:00
0:00
Z dr. Tomaszem Musiukiem rozmawia Renata Reda | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Tysiące ozdrowieńców borykają się m.in. z problemami z układem oddechowym, powikłaniami neurologicznymi lub kardiologicznymi. Tymczasem niektóre placówki, które miały umowę z NFZ na rehabilitację takich osób, wycofują się. Inne wciąż czekają na pacjentów. Między innymi o tym z zastępcą dyrektora ds. lecznictwa szpitala w Hajnówce doktorem Tomaszem Musiukiem rozmawia Renata Reda.


Renata Reda: Z jakiej rehabilitacji i ile osób może u was skorzystać?


dr Tomasz Musiuk: 10 łóżek rehabilitacji pocovidowej stacjonarnych i 14 miejsc do rehabilitacji ambulatoryjnej dziennej, gdzie pacjenci mogą przychodzić i korzystać z zabiegów terapeutycznych.


Umowę z NFZ macie, a kiedy fizycznie rozpoczniecie rehabilitację stacjonarną?


Praktycznie jesteśmy już gotowi na to, żeby przyjmować pacjentów, natomiast jeszcze żadnego pacjenta nie przyjęliśmy.


Dlaczego?


Było to związane z trudnościami interpretacyjnymi. Wymagania, które otrzymaliśmy na samym początku, trochę do siebie nie pasował.


Bo w międzyczasie chyba 3 razy NFZ zmieniał kryteria przyjmowania pacjentów na turnusy rehabilitacyjne.


Największy problem był związany z kwalifikacją pacjenta, nawet napisaliśmy do podlaskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia, na co oni poprosili nas jednak o zapytanie centrali NFZ w Warszawie, po otrzymaniu odpowiedzi też obserwowaliśmy zmiany tych przepisów. Chodziło o kwalifikacje pacjentów w skali wydolnościowej, gdzie pacjenci, którzy nie są na przykład samodzielni, nie chodzą, nie ubierają się, nie żyją normalnie - musieliby wykonywać testy wysiłkowe. Fizycznie by się to wykluczało, natomiast te kryteria były na tyle ważne, że my nie moglibyśmy prawidłowo zinterpretować kwalifikacji pacjenta na nasz oddział.


Ale ostatecznie stanęło na czymś innym.


Te przepisy zostały troszeczkę rozluźnione, wprowadzono skalę takiej funkcjonalności i wydolności pacjenta. Również posługujemy się skalą stopnia nasilenia duszności i już to są narzędzia, które dużo łatwiej pozwalają na kwalifikację takiego pacjenta.


Czyli osoba, która na przykład ma duże problemy z wejściem na drugie piętro, po drodze musi robić kilka przystanków - czy ona się kwalifikuje?


Jak najbardziej. Kwalifikują się osoby, które mogą wykonywać swoje zwykłe czynności, ale czują objawy takie jak duszność, zmęczenie, osłabienie mięśni, dolegliwości bólowe, zaburzenia pamięci czy zaburzenia depresyjne i pacjenci bardziej chorzy.


Tylko 10 miejsc na stacjonarnej, tylko 14 w ambulatoryjnej rehabilitacji, a chętnych brak.


Chętnych brak na rehabilitację ambulatoryjną, mieliśmy zapytania jeśli chodzi o rehabilitację stacjonarną, ale do czasu wyjaśnienia rzeczywiście tych wątpliwości kwalifikacyjnych, bo my teraz moglibyśmy takiego pacjenta przyjąć, pomijając te problemy kwalifikacji, natomiast w przyszłości obawiamy się jakichś restrykcji, kontroli, które wskażą nam nasze błędy złego zakwalifikowania pacjenta. 


A te wątpliwości dotyczą między innymi czasu od przebycia choroby, trzeba zmieścić się w sześciu miesiącach, ale są opinie, że wystarczy mieć skierowanie wydane przed 5 maja, przed zmianą przepisów, by z tej rehabilitacji skorzystać.


Ten czas był też przedmiotem zmian legislacyjnych i zarządzeń prezesa NFZ, przytaczając załącznik do tego zarządzenia - rozpoczęcie rehabilitacji COVID następuje do 6 miesięcy od zakończenia leczenia w kierunku COVID. 


Czyli nie data skierowania, tylko data zakończenia leczenia. A kto zweryfikuję datę zakończenia leczenia?


Data ostatniego dnia kwarantanny na przykład, jeśli pacjent był w domu, lub wypis ze szpitala, lub ujemnego wyniku testu.


Jak pan myśli, dlaczego pacjenci nie zgłaszają się na rehabilitację?


Nie wiemy tak naprawdę bardzo wielu rzeczy. Obawiam się, że również lekarze POZ też prawdopodobnie nie wiedzą, że takie skierowania mogą wystawiać, co więcej pewne są warunki, które też musi pacjent spełnić. Przed wystawieniem skierowania odpowiednie badania, spełnianie kryteriów pewnych skal wydolnościowych, to wszystko musi być zrobione przed wypisaniem skierowania.


Ale w niektórych przypadkach, zanim zrobi się te zadania, to już pół roku minie.


To jest bardzo duży problem, czy te pół roku to jest odpowiedni okres. Prawdopodobnie skutki pocovidowe mogą być widoczne wcale nie 6 miesięcy po zakończeniu leczenia, myślę, że do roku również. I tu kwestia tej interpretacji - czy skierowanie, czy tak jak przytoczyłem dokładnie cytat zarządzenia - rozpoczęcie rehabilitacji ma być po 6 miesiącach.


A w którym momencie rehabilitacja to przejściu COVID będzie najskuteczniejsza? Bo NFZ zmieniając wytyczne odnośnie okresu, w którym po przechorowaniu można się zgłosić, argumentował, że po pół roku jest ona już nieskuteczna.


Ja jestem takiego zdania, że rehabilitacja jakakolwiek, czy ogólnoustrojowa, czy pocovidowa, czy neurologiczna - ona jest skuteczna w każdym momencie życia, gdy ona jest potrzebna. Sama idea rehabilitacji służy temu, żeby przywrócić dobrostan sprzed okresu choroby, czy sprzed jakiegokolwiek zdarzenia. 

Myślę, że ten okres 6 miesięcy mógł być spowodowany tym, że według mnie rehabilitacja pocovidowa, czy oddechowa, czy nauka prawidłowego, oddychania, która zwiększa pojemność płuc, która rekrutuje pęcherzyki płucne do wentylacji - ona jest najbardziej skuteczna po przejściu COVID zaraz po chorobie. 

Być może to było przyczyną tego, że legislatorzy ocenili te sześć miesięcy. Najlepsze efekty na pewno by się uzyskiwało od razu po zakończeniu choroby, natomiast po dłuższym okresie ta rehabilitacja również jest potrzebna, jeśli pacjent odczuwa dolegliwości, natomiast być może ona powinna być troszeczkę inna, kierowana na inne cele, inne sposoby rehabilitacji.


Zwłaszcza że w niektórych przypadkach miesiąc - dwa miesiące to przechorowaniu nie ma żadnych większych dolegliwości, a pojawiają się później, nawet jak już te pół roku minęło.


Do końca nie znamy przebiegu tej choroby, nie wiemy, co nas czeka, tych którzy przeszli  tę chorobę, nawet łagodnie, a tym bardziej ciężko - co nas czeka po jakimś okresie. Dlatego ta rehabilitacja rzeczywiście jest bardzo potrzebna i trzeba byłoby tutaj pochylić się nad tymi konkretami, zacząć ją stosować i edukować, informować, bo to, co wspomniałem - dużym problemem jest to, że nawet środowisko lekarskie nie wie, że każdy lekarz może wystawić takie skierowanie, oczywiście musi spełnić kryteria, jest to jakiś wysiłek oczywiście organizacyjny, badawczy, ale jest to możliwe i na to powinniśmy zwrócić uwagę. 

Dotychczas wydaje mi się, że nacisk głównie był na te ośrodki, które tę rehabilitację mają stworzyć, natomiast żadnej informacji dla kierujących, bądź nawet pacjentów - nie do końca ona chyba została prawidłowo rozpowszechniona.


A jak bardzo trzeba niedomagać, żeby zgłosić się na rehabilitację, bo wiele osób bagatelizuje swoje objawy, tłumacząc sobie, że to przejdzie?


Posługując się zgodnie z wytycznymi skalą stopnia nasilenia duszności na przykład, możemy to bardzo łatwo ocenić, już ta skala nasilenia duszności kwalifikuje osoby, które mają duszność, dużą męczliwość przy czynnościach, gdzie rówieśnicy, wykonując to samo, nie mają tych dolegliwości. Przy wysiłku, gdzie nasz kolega nie odczuwa duszności, a my ją odczuwamy - jest to wskazanie do rehabilitacji. Tak samo czynności życiowe, jeśli przed COVID-em nie sprawiały żadnych dolegliwości, depresji, męczliwości mięśni, a po COVIDzie je czujemy, jest to również wskazanie do rehabilitacji.


Dlaczego szpital w Hajnówce zdecydował się na rehabilitację pocovidową?


Dlatego, że my byliśmy szpitalem w dużej części covidowym. Znamy swoich pacjentów, dokładnie widzieliśmy, że ta rehabilitacja jest potrzebna. Również obserwowaliśmy, jak się rehabilitują, oczywiście również samodzielnie w domu, rehabilitacja oddechowa - było to jesienią, kiedy jeszcze tej rehabilitacji nie było, robiliśmy wszystko, żeby to było skuteczne - to główna przyczyna. A jednocześnie posiadamy bazę do tego, żeby móc taką rehabilitację prowadzić. Udało się stworzyć 10 dodatkowych miejsc, nie likwidując żadnych innych w tym miejscu w szpitalu.


Miejsca macie, chętnych na razie nie ma, warto korzystać z rehabilitacji, jeżeli ona jest.

| red: mak


Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIETEATR Mój boski rozwód

REKLAMA
OiFP Inauguracja

REKLAMA
NieTeatr RENATA PRZEMYK KWARTET

REKLAMA
OiFP - Broadway

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
Kamil Bortniczuk, źródło: gov.pl

Kamil Bortniczuk

minister sportu i turystyki
28.09.2023

"Rosyjscy sportowcy powinni być w ogóle wyłączeni z możliwości rywalizowania na arenach międzynarodowych z przedstawicielami cywilizowanego świata" - mówił w Polskim Radiu Białystok minister sportu i turystyki Kamil Bortniczuk.

Piotr Koszarek, fot. Marcin Gliński

Piotr Koszarek [wideo]

lider podlaskiej listy Bezpartyjnych Samorządowców
27.09.2023

- Jesteśmy jako jedyne ugrupowanie pierwszą siłą w tych wyborach, która startuje poza systemem partyjnym, poza tymi partiami, które istnieją i są już w parlamencie - mówi lider podlaskiej listy Bezpartyjnych Samorządowców Piotr Koszarek.

Paweł Krutul, fot. Sylwia Krassowska

Paweł Krutul [wideo]

lider podlaskiej listy Nowej Lewicy w wyborach do Sejmu
26.09.2023

"Chcemy powtórzyć wynik, który był cztery lata temu. Mamy apetyt i nadzieję na drugi mandat w woj. podlaskim" - mówi Paweł Krutul.


Krzysztof Bosak, fot. Marcin Gliński

Krzysztof Bosak [wideo]

lider podlaskiej listy Konfederacji w wyborach do Sejmu
25.09.2023

- Wydaje mi się, że nie mamy dowodów na to, że zachęty finansowe kształtują dzietność. (...) Dzietność jest rzeczą w dużej mierze uwarunkowaną kulturowo, a politycy nie mają obecnie zbyt dużego wpływu na kulturę - mówi Bosak.

Janusz Wojciechowski, fot. Marcin Gliński

Janusz Wojciechowski [wideo]

komisarz Unii Europejskiej ds. rolnictwa
22.09.2023

"Nigdy nie było tak dużej pomocy finansowej dla rolników w historii Polski i w całej Unii Europejskiej" - mówi Janusz Wojciechowski.

prof. Oksana Wojciuk, fot. Marcin Gliński

prof. Oksana Wojciuk [wideo]

z Wydziału Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku
21.09.2023

"Myślę, że stosunek Ukraińców do Polaków się nie zmienia. Polska stała się drugim domem dla Ukraińców i wielu wciąż tutaj mieszka" - mówiła w Polskim Radiu Białystok profesor Oksana Wojciuk.


Daniel Czyżewski

Daniel Czyżewski [wideo]

ekspert portalu Energetyka24
20.09.2023

- Te warunki są tak szerokie, niewymagające, że załapie się na nie zdecydowana większość odbiorców w gospodarstwach domowych - mówi o warunkach uzyskania dodatkowej obniżki cen energii elektrycznej Daniel Czyżewski.

prof. Adam Bartnicki, fot. Joanna Szubzda

prof. Adam Bartnicki [wideo]

dziekan wydziału stosunków międzynarodowych UwB, ekspert ds. bezpieczeństwa
19.09.2023

- To bardzo dziwna gra Komisji Europejskiej. Ursula von der Leyen - wbrew interesowi państw UE, co jest pewną sytuacją kuriozalną i bezprecedensową - zadecydowała o tym, że nie będzie wspierać interesu państw członkowskich, tylko będzie wspierać interes Ukrainy.

Dominika Dębska i Aleksandra Sadokierska, fot. Dominik Lubowicki

Dominika Dębska i Aleksandra Sadokierska

Dziennikarki Polskiego Radia Białystok uhonorowane na Ogólnopolskim Konkursie Reportażu i Dokumentu Radiowego Bałtyk 2023
18.09.2023

- Dla sukcesu w reportażu najważniejsza jest ciekawość drugiego człowieka - mówiła Dominika Dębska.


Szymon Hołownia, fot. Sylwia Krassowska

Szymon Hołownia

lider podlaskiej listy kandydatów do Sejmu Trzeciej Drogi, przewodniczący Polski 2050
18.09.2023

W Polskim Radiu Białystok przedstawiamy programy wyborcze ogólnopolskich komitetów wyborczych. Dziś powiemy o propozycjach Trzeciej Drogi - Koalicji Polski 2050 i Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Janusz Bielawski, fot. Marcin Gliński

Janusz Bielawski

prezes ŁKS-u Juvenia Białystok
17.09.2023

"Nie ma żadnego podejrzenia o doping ze strony Natalii, a jedynie o niezmienione terminy i godziny, w których może przyjechać kontroler. (...) Jeżeli spojrzeć na całe to zamieszanie logicznie, to sprawa jest absurdalna, a niesie za sobą tak wielkie konsekwencje. (...) Miejmy nadzieję, że władze międzynarodowej federacji przychylą się do prośby i pisma, które tworzy polski związek i ta kara zostanie cofnięta."

fot. Piotr Pietruczuk

Aleksandra Budlewska i Bartosz Szolc

organizatorzy XII Podlaskiego Marszu dla Życia
15.09.2023

XII Podlaski Marsz dla Życia przejdzie w niedzielę (17.09) ulicami Białegostoku. Jego hasło to „Dzieci Przyszłością Polski”.


dr Piotr Popławski, fot. Barbara Sokolińska

dr Piotr Popławski [wideo]

kierownik Działu Projektów Edukacyjnych i Kulturalnych Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku
15.09.2023

- Trzeba pamiętać, że deportacje, które Sowieci gotowali Polakom w roku 1940 i 1941 dotknęły nie tylko dorosłych, ale też całych rodzin - z dziećmi, z osobami starszymi - mówi dr Piotr Popławski.

Marzena Paczuska, fot. Joanna Szubzda

Marzena Paczuska

z Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji
14.09.2023

- Z dużym niepokojem obserwuję, że dziennikarze i media wchodzą bardzo ostro w rolę stronników i wojowników poszczególnych stron sporu politycznego. Dziennikarze nie są od emocjonowania się, dziennikarze są od relacjonowania.

Krzysztof Truskolaski, fot. Sylwia Krassowska

Krzysztof Truskolaski [wideo]

lider podlaskiej listy Koalicji Obywatelskiej do Sejmu
14.09.2023

"Proponujemy konkretne rozwiązania dla Polaków, aby po wyborach mogli się z nich cieszyć" - mówi Krzysztof Truskolaski.


gen. bryg. Arkadiusz Mikołajczyk, fot. Joanna Szubzda

gen. bryg. Arkadiusz Mikołajczyk [wideo]

dowódca Wojskowego Zgrupowania Zadaniowego Podlasie
13.09.2023

- Bardzo się cieszę, że znaczna część społeczeństwa tutaj na Podlasiu rozumie kwestię dotyczącą bezpieczeństwa i bardzo podkreśla i docenia to, że tutaj jesteśmy. Wielu ludzi naprawdę nam kibicuje i nas wspiera.

foto: Monika Kalicka

dr hab. Adam Gendźwiłł

politolog, socjolog, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, ekspert Fundacji Batorego
12.09.2023

"Kampania wyborcza w tym roku jest bardzo spolaryzowana. To jest trochę pochodną tego, jak wygląda polityka w Polsce. Ona jest coraz gorętsza jeśli chodzi o taką temperaturę sporu" - mówił w Polskim Radiu Białystok dr hab. Adam Gendźwiłł.

Jacek Sasin, fot. Sylwia Krassowska

Jacek Sasin [wideo]

minister aktywów państwowych, lider podlaskiej listy PiS do Sejmu
11.09.2023

- Te osiem punktów programowych nie wyczerpuje naszej oferty dla Polaków - mówi o programie wyborczym Prawa i Sprawiedliwości Jacek Sasin.


Artur Kosicki, fot. Sylwia Krassowska

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
8.09.2023

"Dożynki wojewódzkie są sposobem na integrację całej społeczności wiejskiej, rolników, producentów. Chcemy też pokazać ludziom z miasta, jaka jest podlaska wieś" - mówi Artur Kosicki.

Jarosław Zieliński, fot. Barbara Sokolińska

Jarosław Zieliński [wideo]

poseł Prawa i Sprawiedliwości
7.09.2023

- Budowa pewnych odcinków tej drogi rozpocznie się już niebawem, być może już nawet za kilka dni - mówi Jarosław Zieliński o budowie trasy ekspresowej S8 z Białegostoku do Suwałk.

Dorota Wyszkowska, fot. Sylwia Krassowska

Dorota Wyszkowska [wideo]

zastępca dyrektora Urzędu Statystycznego w Białymstoku
6.09.2023

"Niestety w ostatnim roku, podobnie jak w poprzednich latach, liczba ludności naszego województwa spadła" - mówi Dorota Wyszkowska.


fot. Marcin Gliński

Marcin Marczak [wideo]

przewodniczący Podlaskiej Izby Architektów
5.09.2023

"Bloki z wielkiej płyty nie muszą straszyć. One mogą przykuwać wzrok, dawać cień i to było założenie tych dawnych czasów, kiedy te bloki powstawały. To była jakaś wizja, to był jakiś pomysł. Obecnie deweloper nie myśli szerzej, po prostu chce wycisnąć maksa z działki i te działki ma też bardzo ograniczone" - mówił w Polskim Radiu Białystok przewodniczący Podlaskiej Izby Architektów Marcin Marczak.

Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Piontkowski [wideo]

wiceminister edukacji i nauki
4.09.2023

- To był postulat wielu środowisk gospodarczych, które uważały, że trzeba większą uwagę zwrócić na naukę ekonomii, ale w takim aspekcie praktycznym - mówi o wprowadzeniu nowego przedmiotu szkolnego - biznes i zarządzanie Dariusz Piontkowski.

dr inż. Maciej Kłopotowski, fot. Sylwia Krassowska

dr inż. Maciej Kłopotowski

z Politechniki Białostockiej
1.09.2023

50 lat temu Białystok i ówczesne województwo białostockie stało się na kilka dni najważniejszym miejscem w Polsce. Wszystko to z powodu Centralnych Dożynek, jakie peerelowska władza postanowiła zorganizować właśnie w stolicy naszego regionu.


prof. Joanna Zajkowska, fot. Barbara Sokolińska

prof. Joanna Zajkowska [wideo]

podlaska konsultant w dziedzinie epidemiologii
29.08.2023

Nie żyje już 14 osób zakażonych bakterią legionella. Liczba osób zakażonych, którzy trafili do szpitali wzrosła do 153.

Stanisław Żaryn, źródło: www.gov.pl

Stanisław Żaryn [wideo]

zastępca ministra koordynatora służb specjalnych
28.08.2023

"Mamy do czynienia z serią incydentów, która częściowo destabilizuje ruch pociągów. Musimy sprawdzić, czy to zbieg okoliczności, czy mówimy o operacjach zaplanowanych przez służby Federacji Rosyjskiej" - mówi Stanisław Żaryn.

fot. Marcin Gliński

Józef Mozolewski

25.08.2023

Lista emerytur pomostowych może być powiększona o kolejne zawody - zapowiada przewodniczący podlaskiej Solidarności.


dr Marek Jedynak i Marek Gajewski, fot. Sylwia Krassowska

dr Marek Jedynak i Marek Gajewski

dyrektor białostockiego oddziału IPN i autor biogramu generała Ludwika Kmicica-Skrzyńskiego
24.08.2023

- Przed wojną generał Ludwik Kmicic-Skrzyński był jedną z najbardziej rozpoznawalnych osobistości garnizonu Białystok, jako dowódca Brygady Kawalerii "Białystok". Swój szlak bojowy zakończył w Wielkiej Brytanii. Dzisiaj, jako bohater narodowy, wraca do Polski - mówi dr Marek Jedynak.

fot. Marcin Gliński

Mieczysław Baszko

poseł, prezes Krajowego Zrzeszenia LZS
24.08.2023

1500 zawodników z całej Polski rywalizować będzie w najbliższych dniach w Białymstoku i w Łapach. Rozpoczynają się 26. Ogólnopolskie Igrzyska LZS.

Elżbieta Baron, fot. Adam Janczewski

Elżbieta Baron

zastępca dyrektora ds. projektów kulturalno-edukacyjnych i badawczych Narodowego Centrum Kultury
23.08.2023

Przed nami Wschód Kultury – Inny Wymiar w Białymstoku. Z tej okazji przez kilka dni w stolicy Podlasia będą specjalne koncerty, wystawy, pokazy filmowe i warsztaty. 


Mariusz Bartoszewicz i Wojciech Antczak

Mariusz Bartoszewicz i Wojciech Antczak

Akademia koszykówki "Młode Żubry"
14.08.2023

Nabór jest ciągły i dotyczy zarówno dziewczynek, jak i chłopców. Działająca w Białymstoku akademia koszykówki "Młode Żubry" zachęca do udziału w zajęciach nawet już kilkuletnie dzieci.

Michał Wiśniewski, źródło: www.gov.pl

Michał Wiśniewski

wiceminister obrony narodowej
11.08.2023

Do 2026 roku Polska będzie miała najsilniejszą armię lądową w Europie - mówi gość Polskiego Radia Białystok - wiceminister obrony narodowej Michał Wiśniewski.

fot. Marcin Gliński

dr Radosław Poniat [wideo]

z Uniwersytetu w Białymstoku
9.08.2023

Jaka będzie ta kampania? Na pewno krótka. A to dlatego, że na 15 października prezydent RP Andrzej Duda wyznaczył termin wyborów parlamentarnych. Wtedy wybierać będziemy posłów i senatorów na nową kadencję - w województwie podlaskim to łącznie 17 osób (14 posłów i trzech senatorów). Do 6 września poznamy listy kandydatów.


dr hab. Daniel Boćkowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Daniel Boćkowski [wideo]

ekspert. ds. bezpieczeństwa
2.08.2023

- Incydent z białoruskimi śmigłowcami to akcja mająca zmusić nas do określonych działań, pewnego rodzaju prowokacja. Białorusinom zależało na tym, aby nas przetestować.

gen. Waldemar Skrzypczak

gen. Waldemar Skrzypczak [wideo]

były dowódca Wojsk Lądowych RP
2.08.2023

- Mamy miażdżącą przewagę nad wojskami białoruskimi i rosyjskimi wagnerowcami. W związku z tym ci, którzy mówią o tym zagrożeniu, poddają pod wątpliwość sprawność naszego wojska. Zachowajmy spokój. Uważam, że my, Polacy, powinniśmy być odporni na propagandę Łukaszenki i Putina.

Kamila Lićwinko, fot. Marcin Mazewski

Kamila Lićwinko

była lekkoatletka, skoczkini wzwyż
30.07.2023

Za nami Mistrzostwa Polski w Lekkoatletyce. Zawodniczki i zawodnicy Podlasia Białystok przywieźli z Gorzowa Wielkopolskiego 7 medali, w tym pięć złotych. To dało drugie miejsce w klasyfikacji medalowej. Razem z byłą zawodniczką Podlasia, multimedalistką MP, ale też m.in. mistrzynią świata w hali w skoku wzwyż - Kamilą Lićwinko - podsumowujemy poszczególne starty.
źródło: www.radio.bialystok.pl​

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok