Radio Białystok | Gość | dr Tomasz Musiuk - z-ca dyrektora ds. lecznictwa szpitala w Hajnówce

dr Tomasz Musiuk

z-ca dyrektora ds. lecznictwa szpitala w Hajnówce

16.06.2021, 08:33, akt. 09:32

"Najlepsze efekty na pewno by się uzyskiwało od razu po zakończeniu choroby, natomiast po dłuższym okresie ta rehabilitacja również jest potrzebna, jeśli pacjent odczuwa dolegliwości" - mówi dr Tomasz Musiuk.

Tomasz Musiuk, fot. Laura Maksimowicz
Tomasz Musiuk, fot. Laura Maksimowicz

Z dr. Tomaszem Musiukiem rozmawia Renata Reda

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Tysiące ozdrowieńców borykają się m.in. z problemami z układem oddechowym, powikłaniami neurologicznymi lub kardiologicznymi. Tymczasem niektóre placówki, które miały umowę z NFZ na rehabilitację takich osób, wycofują się. Inne wciąż czekają na pacjentów. Między innymi o tym z zastępcą dyrektora ds. lecznictwa szpitala w Hajnówce doktorem Tomaszem Musiukiem rozmawia Renata Reda.


Renata Reda: Z jakiej rehabilitacji i ile osób może u was skorzystać?


dr Tomasz Musiuk: 10 łóżek rehabilitacji pocovidowej stacjonarnych i 14 miejsc do rehabilitacji ambulatoryjnej dziennej, gdzie pacjenci mogą przychodzić i korzystać z zabiegów terapeutycznych.


Umowę z NFZ macie, a kiedy fizycznie rozpoczniecie rehabilitację stacjonarną?


Praktycznie jesteśmy już gotowi na to, żeby przyjmować pacjentów, natomiast jeszcze żadnego pacjenta nie przyjęliśmy.


Dlaczego?


Było to związane z trudnościami interpretacyjnymi. Wymagania, które otrzymaliśmy na samym początku, trochę do siebie nie pasował.


Bo w międzyczasie chyba 3 razy NFZ zmieniał kryteria przyjmowania pacjentów na turnusy rehabilitacyjne.


Największy problem był związany z kwalifikacją pacjenta, nawet napisaliśmy do podlaskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia, na co oni poprosili nas jednak o zapytanie centrali NFZ w Warszawie, po otrzymaniu odpowiedzi też obserwowaliśmy zmiany tych przepisów. Chodziło o kwalifikacje pacjentów w skali wydolnościowej, gdzie pacjenci, którzy nie są na przykład samodzielni, nie chodzą, nie ubierają się, nie żyją normalnie - musieliby wykonywać testy wysiłkowe. Fizycznie by się to wykluczało, natomiast te kryteria były na tyle ważne, że my nie moglibyśmy prawidłowo zinterpretować kwalifikacji pacjenta na nasz oddział.


Ale ostatecznie stanęło na czymś innym.


Te przepisy zostały troszeczkę rozluźnione, wprowadzono skalę takiej funkcjonalności i wydolności pacjenta. Również posługujemy się skalą stopnia nasilenia duszności i już to są narzędzia, które dużo łatwiej pozwalają na kwalifikację takiego pacjenta.


Czyli osoba, która na przykład ma duże problemy z wejściem na drugie piętro, po drodze musi robić kilka przystanków - czy ona się kwalifikuje?


Jak najbardziej. Kwalifikują się osoby, które mogą wykonywać swoje zwykłe czynności, ale czują objawy takie jak duszność, zmęczenie, osłabienie mięśni, dolegliwości bólowe, zaburzenia pamięci czy zaburzenia depresyjne i pacjenci bardziej chorzy.


Tylko 10 miejsc na stacjonarnej, tylko 14 w ambulatoryjnej rehabilitacji, a chętnych brak.


Chętnych brak na rehabilitację ambulatoryjną, mieliśmy zapytania jeśli chodzi o rehabilitację stacjonarną, ale do czasu wyjaśnienia rzeczywiście tych wątpliwości kwalifikacyjnych, bo my teraz moglibyśmy takiego pacjenta przyjąć, pomijając te problemy kwalifikacji, natomiast w przyszłości obawiamy się jakichś restrykcji, kontroli, które wskażą nam nasze błędy złego zakwalifikowania pacjenta. 


A te wątpliwości dotyczą między innymi czasu od przebycia choroby, trzeba zmieścić się w sześciu miesiącach, ale są opinie, że wystarczy mieć skierowanie wydane przed 5 maja, przed zmianą przepisów, by z tej rehabilitacji skorzystać.


Ten czas był też przedmiotem zmian legislacyjnych i zarządzeń prezesa NFZ, przytaczając załącznik do tego zarządzenia - rozpoczęcie rehabilitacji COVID następuje do 6 miesięcy od zakończenia leczenia w kierunku COVID. 


Czyli nie data skierowania, tylko data zakończenia leczenia. A kto zweryfikuję datę zakończenia leczenia?


Data ostatniego dnia kwarantanny na przykład, jeśli pacjent był w domu, lub wypis ze szpitala, lub ujemnego wyniku testu.


Jak pan myśli, dlaczego pacjenci nie zgłaszają się na rehabilitację?


Nie wiemy tak naprawdę bardzo wielu rzeczy. Obawiam się, że również lekarze POZ też prawdopodobnie nie wiedzą, że takie skierowania mogą wystawiać, co więcej pewne są warunki, które też musi pacjent spełnić. Przed wystawieniem skierowania odpowiednie badania, spełnianie kryteriów pewnych skal wydolnościowych, to wszystko musi być zrobione przed wypisaniem skierowania.


Ale w niektórych przypadkach, zanim zrobi się te zadania, to już pół roku minie.


To jest bardzo duży problem, czy te pół roku to jest odpowiedni okres. Prawdopodobnie skutki pocovidowe mogą być widoczne wcale nie 6 miesięcy po zakończeniu leczenia, myślę, że do roku również. I tu kwestia tej interpretacji - czy skierowanie, czy tak jak przytoczyłem dokładnie cytat zarządzenia - rozpoczęcie rehabilitacji ma być po 6 miesiącach.


A w którym momencie rehabilitacja to przejściu COVID będzie najskuteczniejsza? Bo NFZ zmieniając wytyczne odnośnie okresu, w którym po przechorowaniu można się zgłosić, argumentował, że po pół roku jest ona już nieskuteczna.


Ja jestem takiego zdania, że rehabilitacja jakakolwiek, czy ogólnoustrojowa, czy pocovidowa, czy neurologiczna - ona jest skuteczna w każdym momencie życia, gdy ona jest potrzebna. Sama idea rehabilitacji służy temu, żeby przywrócić dobrostan sprzed okresu choroby, czy sprzed jakiegokolwiek zdarzenia. 

Myślę, że ten okres 6 miesięcy mógł być spowodowany tym, że według mnie rehabilitacja pocovidowa, czy oddechowa, czy nauka prawidłowego, oddychania, która zwiększa pojemność płuc, która rekrutuje pęcherzyki płucne do wentylacji - ona jest najbardziej skuteczna po przejściu COVID zaraz po chorobie. 

Być może to było przyczyną tego, że legislatorzy ocenili te sześć miesięcy. Najlepsze efekty na pewno by się uzyskiwało od razu po zakończeniu choroby, natomiast po dłuższym okresie ta rehabilitacja również jest potrzebna, jeśli pacjent odczuwa dolegliwości, natomiast być może ona powinna być troszeczkę inna, kierowana na inne cele, inne sposoby rehabilitacji.


Zwłaszcza że w niektórych przypadkach miesiąc - dwa miesiące to przechorowaniu nie ma żadnych większych dolegliwości, a pojawiają się później, nawet jak już te pół roku minęło.


Do końca nie znamy przebiegu tej choroby, nie wiemy, co nas czeka, tych którzy przeszli  tę chorobę, nawet łagodnie, a tym bardziej ciężko - co nas czeka po jakimś okresie. Dlatego ta rehabilitacja rzeczywiście jest bardzo potrzebna i trzeba byłoby tutaj pochylić się nad tymi konkretami, zacząć ją stosować i edukować, informować, bo to, co wspomniałem - dużym problemem jest to, że nawet środowisko lekarskie nie wie, że każdy lekarz może wystawić takie skierowanie, oczywiście musi spełnić kryteria, jest to jakiś wysiłek oczywiście organizacyjny, badawczy, ale jest to możliwe i na to powinniśmy zwrócić uwagę. 

Dotychczas wydaje mi się, że nacisk głównie był na te ośrodki, które tę rehabilitację mają stworzyć, natomiast żadnej informacji dla kierujących, bądź nawet pacjentów - nie do końca ona chyba została prawidłowo rozpowszechniona.


A jak bardzo trzeba niedomagać, żeby zgłosić się na rehabilitację, bo wiele osób bagatelizuje swoje objawy, tłumacząc sobie, że to przejdzie?


Posługując się zgodnie z wytycznymi skalą stopnia nasilenia duszności na przykład, możemy to bardzo łatwo ocenić, już ta skala nasilenia duszności kwalifikuje osoby, które mają duszność, dużą męczliwość przy czynnościach, gdzie rówieśnicy, wykonując to samo, nie mają tych dolegliwości. Przy wysiłku, gdzie nasz kolega nie odczuwa duszności, a my ją odczuwamy - jest to wskazanie do rehabilitacji. Tak samo czynności życiowe, jeśli przed COVID-em nie sprawiały żadnych dolegliwości, depresji, męczliwości mięśni, a po COVIDzie je czujemy, jest to również wskazanie do rehabilitacji.


Dlaczego szpital w Hajnówce zdecydował się na rehabilitację pocovidową?


Dlatego, że my byliśmy szpitalem w dużej części covidowym. Znamy swoich pacjentów, dokładnie widzieliśmy, że ta rehabilitacja jest potrzebna. Również obserwowaliśmy, jak się rehabilitują, oczywiście również samodzielnie w domu, rehabilitacja oddechowa - było to jesienią, kiedy jeszcze tej rehabilitacji nie było, robiliśmy wszystko, żeby to było skuteczne - to główna przyczyna. A jednocześnie posiadamy bazę do tego, żeby móc taką rehabilitację prowadzić. Udało się stworzyć 10 dodatkowych miejsc, nie likwidując żadnych innych w tym miejscu w szpitalu.


Miejsca macie, chętnych na razie nie ma, warto korzystać z rehabilitacji, jeżeli ona jest.

| red: mak


Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Dorota Wyszkowska, fot. Monika Kalicka

Dorota Wyszkowska

zastępca dyrektora Urzędu Statystycznego w Białymstoku
27.07.2021

Do końca września trwa w Polsce spis powszechny ludzi i mieszkań, powinniśmy się spisać sami przez internet. Udział w spisie jest obowiązkowy – musi to zrobić każdy obywatel naszego kraju.

Premier Mateusz Morawiecki, fot. Monika Kalicka

Mateusz Morawiecki [wideo]

Prezes Rady Ministrów
23.07.2021

"Mam nadzieję, że nie grozi nam scenariusz lockdownu, choć oczywiście podchodzimy z pokorą do wszystkich możliwych scenariuszy, bo ten wirus jest nieprzewidywalny. Dlatego skoro mamy na niego najlepsze remedium a takim remedium są szczepienia, to gorąco do tego zachęcam, bo przed tą czwartą falą możemy się obronić, przynajmniej w tym stopniu, że zgonów będzie dużo mniej".   

Malwina Wojtulewicz, fot. Joanna Szubzda

Malwina Wojtulewicz

trenerka Wojciecha Nowickiego
23.07.2021

"Ja cały czas mówię, że Wojtka jest na 82, 83 metry stać. Życzę mu tego, żeby po prostu rzucił swoje, żeby nie myśleć o medalach czy pompowaniu banieczki" - mówi Malwina Wojtulewicz.


nadinsp. Robert Szewc, fot. Renata Reda

nadinsp. Robert Szewc

Komendant Wojewódzki Policji w Białymstoku
22.07.2021

"Myślę, że Podlaskie jest jednym z najbezpieczniejszych województw w kraju" - mówi nadinsp. Robert Szewc.

fot. Joanna Szubzda

Kamila Lićwinko

lekkoatletka Podlasia Białystok specjalizująca się w skoku wzwyż
22.07.2021

"Nie interesuje mnie ósme miejsce, interesuje mnie dużo wyższa pozycja, nie boję się tego mówić, ale jak będzie, to zobaczymy. Będę walczyć" - mówi Kamila Lićwinko.

Grzegorz Kuczyński, fot. Monika Kalicka

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji "Białystok Biega"
22.07.2021

Amatorski Mityng Lekkoatletyczny to nowa inicjatywa Fundacji Białystok Biega.


Marlena Gola, fot. Joanna Szubzda

Marlena Gola

sprinterka Podlasia Białystok
21.07.2021

"W tym roku forma jest życiowa, ponieważ były rekordy życiowe. Stać mnie na więcej" - mówi Marlena Gola.

Klaudia Kardasz, Mityng Gwiazd w Białymstoku 2019, fot. Joanna Szubzda

Klaudia Kardasz

kulomiotka
20.07.2021

- Serce chciałoby finałową ósemkę. Rozum podpowiada, że nie ma co walczyć o medale, bo to jeszcze nie ten poziom. Najważniejsze, żeby zdobyć doświadczenie i za trzy lata już w Paryżu walczyć o jak najwyższe cele - mówi lekkoatletka.

Dorota Wyszkowska, fot. Monika Kalicka

Dorota Wyszkowska

zastępca dyrektora Urzędu Statystycznego w Białymstoku
20.07.2021

W Polsce trwa spis powszechny ludzi i mieszkań. Udział w nim jest obowiązkowy - musi to zrobić każdy obywatel naszego kraju.


Cezary Kulesza, fot. Monika Kalicka

Cezary Kulesza

kandydat na prezesa PZPN
20.07.2021

Polski Związek Piłki Nożnej na dziś ma się dobrze, ale może być lepiej, możemy niektóre rzeczy udoskonalić - mówi kandydat na prezesa PZPN Cezary Kulesza.

Jerzy Kułakowski i Damian Czykier, fot. Joanna Szubzda

Damian Czykier

olimpijczyk
19.07.2021

- Jestem w pełni skoncentrowany na swoim zadaniu, które mam wykonać w Tokio - mam zrobić trzy dobre biegi - mówi lekkoatleta przed wyjazdem na Igrzyska Olimpijskie.

Karolina Chwiałkowska, fot. prywatne

Karolina Chwiałkowska

pracownik naukowy UMB
15.07.2021

Nie tylko wiek, zły stan zdrowia, ale też czynniki genetyczne mogą wpływać na przebieg COVID-19 - mówi Karolina Chwiałkowska.


Maciej Rant, fot. Monika Kalicka

Maciej Rant

organizator Błotnej Ligi Mistrzów
15.07.2021

"Rozpoczynamy nabór 30 drużyn, które zmierzą się ze sobą w dwóch kategoriach: 24 w męskiej i 6 w żeńskiej" - mówi Maciej Rant.

Janina Mironowicz, fot. Monika Kalicka (archiwum)

Janina Mironowicz

dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Białymstoku
14.07.2021

- Mamy ponad 700 ofert pracy. Wygląda na to - przynajmniej z tego, co obserwujemy - że okres pandemii jakoś specjalnie nie spowodował, że przedsiębiorcy się wycofują. Ich potrzeby związane z zatrudnieniem są widoczne też w statystykach.

Marek Gąsiorowski, fot. Monika Kalicka

Marek Gąsiorowski

dziennikarz Polskiego Radia Białystok
13.07.2021

Włochy piłkarskim mistrzem Europy. Pokonali w wielkim finale Euro Anglików po pełnym emocji konkursie rzutów karnych.


prof. Krzysztof Jasiewicz, fot. Tomasz Kubaszewski

prof. Krzysztof Jasiewicz

historyk i politolog
13.07.2021

- Piramidalnym nieporozumieniem jest twierdzenie, że w czasie Obławy Augustowskiej zginęły tylko 592 osoby - mówi Krzysztof Jasiewicz.

fot. Monika Kalicka

Andrzej Kulik

rzecznik Krajowego Rejestru Długów
8.07.2021

"Obawy przed wyjazdem za granicę, związane z możliwością zakażenia powodują, że ludzie wybierają wakacje w kraju, bo w Polsce jest łatwiej dotrzeć do lekarza, skorzystać z pomocy w przypadku zachorowania" - mówi Andrzej Kulik.

foto: Monika Kalicka

Aneta Afelt

z Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego
6.07.2021

Eksperci przypominają, że jeśli nie zaszczepi się odpowiednia liczba osób, czeka nas czwarta fala epidemii. - Bardzo ważne, by osoby, które przeszły COVID, także się zaszczepiły - podkreśla dr Aneta Afelt.


Agnieszka Barbara Muzyk, fot. Adam Dąbrowski

Agnieszka Muzyk

dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży
5.07.2021

Podlascy maturzyści najlepsi w Polsce. Według danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, to właśnie w naszym województwie najwięcej uczniów zdało egzamin dojrzałości. Pozytywny wynik uzyskało 81,5 % zdających.

Lech Kołakowski, fot. Adam Dąbrowski

Lech Kołakowski

podlaski poseł
2.07.2021

"Wróciłem do obozu Zjednoczonej Prawicy, żeby zrealizować obietnice złożone rolnikom" - powiedział Polskiemu Radiu Białystok poseł Lech Kołakowski.

Maciej Olesiński, fot. Joanna Szubzda

Maciej Olesiński

dyrektor podlaskiego NFZ
1.07.2021

"Pakiet badań może wykonać każdy Polak powyżej 40. roku życia, raz, do końca tego roku" - mówi Maciej Olesiński.


Szymon Bielonko, fot. Joanna Szubzda

Szymon Bielonko

lekarz rodzinny
30.06.2021

"Przed wyjazdem do danego kraju musimy sprawdzić, jakie panują tam obostrzenia sanitarne, żebyśmy po wylądowaniu się nie zdziwili, że czegoś nie mamy, np. testu, paszportu covidowego, że czegoś nam zabrakło i będziemy musieli udać się na kwarantannę hotelową albo zapłacić kilkaset euro za wykonanie testów" - mówi Szymon Bielonko.

Stanisław Derehajło, fot. Joanna Szubzda

Stanisław Derehajło

wicemarszałek województwa podlaskiego
28.06.2021

Wicemarszałek województwa podlaskiego Stanisław Derehajło został wiceprezesem Partii Porozumienie.

fot. Sylwia Krassowska

Adam Niedzielski [wideo]

minister zdrowia
28.06.2021

"Wszyscy widzimy, że głównym zagrożeniem epidemicznym są teraz nowe mutacje, rozwijające się w różnych krajach na świecie i stąd ta decyzja o obowiązkowej 10-dniowej kwarantannie. Ona rzeczywiście jest utrudnieniem, ale to zdrowie publiczne jest w tej chwili najważniejsze" - mówi Adam Niedzielski.


Dariusz Piontkowski, fot. Monika Kalicka

Dariusz Piontkowski

wiceminister edukacji i nauki, Dariusz Piontkowski
25.06.2021

"Myślę, że uczniowie wrócą do tej szkoły, którą znają. Mam nadzieję, że będą to zajęcia stacjonarne, z tymi samymi kolegami i koleżankami, z tymi samymi nauczycielami, a po wakacjach wrócą wypoczęci i stęsknieni ponownie ze szkołą" - mówi Dariusz Piontkowski.

foto: Monika Kalicka

kapitan Przemysław Gilewski

dyżurny operacyjny Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Białymstoku
25.06.2021

Połamane na drogi drzewa, zerwane dachy, zalane piwnice - tak wygląda krajobraz po burzach w wielu miejscach w regionie.

Bogdan Bakunowicz, Dariusz Zakrzewski i Piotr Krysiewicz, fot. Marcin Gliński

Bogdan Bakunowicz, Dariusz Zakrzewski i Piotr Krysiewicz

kolarze z grupy Mistral Grodno SA Radio Białystok
25.06.2021

"Myślę, że poprzez te maratony rozpropagujemy nasz region, województwo, bo mamy naprawdę piękny region do jeżdżenia na rowerze, bycia z przyrodą" - mówi Dariusz Zakrzewski.


Adam Abramowicz, fot. Joanna Szubzda

Adam Abramowicz

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców
24.06.2021

Zmiany w Polskim Ładzie proponuje Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz.

Elżbieta Lichanów, fot. Sylwia Krassowska

Elżbieta Lichanów

dyrektor Regionalnego Biura Miss Polski
24.06.2021

"Nie trzeba mieć talii osy i klasycznych wymiarów 90x60x90, trzeba mieć 'to coś', błysk w oku, umiejętność chodzenia, prezentacji. To wszystko jest teraz bardziej brane pod uwagę niż kiedyś" - mówi Elżbieta Lichanów.

prof. Tomasz Zdrojewski, fot. własne

prof. Tomasz Zdrojewski

ekspert Komitetu Zdrowia Publicznego PAN
24.06.2021

"Potrzebne są szybkie działania, twarde decyzje. Trzeba wrócić do prewencji, do szybszego rozpoznawania wszystkich czynników ryzyka, które powodują zawał, udary, choroby nowotworowe, choroby płuc. Trzeba przeciwdziałać depresji w młodym pokoleniu i wszystkim sprawom, które pogarszają zdrowie psychiczne" - mówi nasz gość.


Jacek Żalek, fot. Joanna Szubzda

Jacek Żalek

wiceminister funduszy i polityki regionalnej
23.06.2021

Ponad połowa parlamentarzystów z Porozumienia może przejść do powstającej Partii Republikańskiej - uważa podlaski poseł Zjednoczonej Prawicy Jacek Żalek.

Robert Flisiak, fot. Monika Kalicka, archiwum

prof. Robert Flisiak

prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych
22.06.2021

"W historii medycyny nie wynaleziono niczego skuteczniejszego w zapobieganiu chorób zakaźnych jak szczepienia, więc nie cofajmy się do średniowiecza" - mówi prof. Robert Flisiak.

Jacek Bogucki, fot. Monika Kalicka

Jacek Bogucki

senator Prawa i Sprawiedliwości
21.06.2021

"Inwestowanie w małych miejscowościach i tworzenie tam nowych miejsc pracy - to najważniejszy dla mieszkańców podlaskich wsi punkt nowego programu Zjednoczonej Prawicy" - mówi senator Prawa i Sprawiedliwości Jacek Bogucki.


Andrzej Piaseczny na Białystok - miasto dobrej muzyki,26 sierpnia 2018, fot. Joanna Szubzda

Andrzej Piaseczny

piosenkarz
18.06.2021

"Ten album jest takim prezentem, który postanowiłem sobie zrobić, udało się też namówić dziesięcioro moich przyjaciół-artystów i tak powstała płyta 50/50" - mówi Andrzej Piaseczny.

Anna Goławska, źródło: MZ

Anna Goławska

wiceminister zdrowia
18.06.2021

"Certyfikat covidowy uprawnia do swobodnego przemieszczania się, podróżowania, nie musimy odbywać kwarantanny czy stosować innych restrykcji, które obowiązują w danym kraju" - mówi Anna Goławska.

Grzegorz Kuczyński, fot. własne

Grzegorz Kuczyński

ekspert z Warsaw Institute
17.06.2021

"Wątpię, żeby szczyt w Genewie ograniczył agresywne działania Federacji Rosyjskiej. Putin, pokazując się z Bidenem w świetle kamer, na pewno wzmocnił swoją pozycję" - mówi Grzegorz Kuczyński.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok