Radio Białystok | Wiadomości | Do Białegostoku przyjechali uciekający przed wojną Tatarzy z Ukrainy

Do Białegostoku przyjechali uciekający przed wojną Tatarzy z Ukrainy

3.03.2022, 18:23, akt. 4.03.2022, 09:09

We współpracy ze społecznością Tatarów z Białegostoku trafiły do tego miasta pierwsze rodziny ukraińskich Tatarów. To członkowie tatarskich rodzin z Kijowa.

Flaga Ukrainy źródło: profspilka.kiev.ua
Flaga Ukrainy źródło: profspilka.kiev.ua

Informacja o przyjeździe do Białegostoku tatarskich rodzin z Ukrainy pojawiła się w mediach społecznościowych, gdzie na lokalnych grupach pomocowych szukano im w środę miejsc do mieszkania.

W środę wieczorem przyjechały trzy tatarskie rodziny, które ostatecznie, tymczasowo trafiły do kompleksu hotelowego w Wasilkowie - powiedziała w czwartek (3.03) prezeska Fundacji Tatarskie Towarzystwo Kulturalne, która zwróciła się z prośbą o znalezienie mieszkań, Róża Chazbijewicz.

Mówiła, że dwadzieścia dwie osoby najpierw przewieziono do punktu informacyjnego dla uchodźców z Ukrainy na dworcu PKP w Białymstoku, gdzie rodzinny zostały zarejestrowane, a następnie wszyscy zostali odwiezieni do podbiałostockiego Wasilkowa. Tamtejszy kompleks hotelowy został zgłoszony przez województwo do przyjmowania uchodźców z Ukrainy.

Wszyscy byli bardzo zmęczeni. W rodzinach jest wiele małych dzieci. Serce się kraje, ale wszyscy razem działamy i się organizujemy - powiedziała Róża Chazbijewicz i dodała, że cała społeczność tatarska chce tym osobom pomóc.

Fundacja weźmie te rodziny pod swoją opiekę; uruchomiła specjalną zbiórkę pieniędzy, aby z tych środków móc zakupić potrzebne rodzinom rzeczy. Chazbijewicz dodała, że jest też w kontakcie z gminami muzułmańskimi, imamami, a także Tatarami krymskimi, którzy mieszkają w regionie. "Każdy chce pomóc" - dodała.

Mówiła, że na razie "wszystko organizowane jest na gorąco", przygotowywane są najpotrzebniejsze rzeczy na tę chwilę. Dodała, że rodzinom będą szukane mieszkania, na pewno przyjdzie czas, by pomóc rodzinom w szukaniu szkół i przedszkoli dla dzieci. Choć - jak zaznaczyła - te rodziny nie planowały wyjeżdżać z Ukrainy. "Mówią, że zostaną tu przez jakiś czas, a później chcieliby wrócić do siebie, na Ukrainę" - dodała.

Powiedziała, że kontakt z Tatarami na Ukrainie mają Tatarzy krymscy, którzy od kilku lub kilkunastu lat mieszkają w Białymstoku i okolicy. Dodała, że mają oni informacje, iż kolejni ukraińscy Tatarzy chcą dotrzeć do Białegostoku.

Województwo podlaskie uważane jest za region, gdzie są największe w kraju skupiska Tatarów - mniejszości etnicznej tradycyjnie wyznającej islam. W Kruszynianach i pobliskich Bohonikach są dwa ostatnie na ziemiach polskich, zabytkowe drewniane meczety i stare mizary - muzułmańskie cmentarze.

źródło: PAP | red: mak, mark

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Pierwsze pacjentki z Ukrainy zgłaszają się na leczenie onkologiczne w Białymstoku, brakuje tłumaczy

3.03.2022, 14:03

Pierwsze pacjentki z Ukrainy zgłosiły się na leczenie onkologiczne do Białostockiego Centrum Onkologii. Przyjęto je już w poradni ginekologii onkologicznej, są objęte opieką - poinformowała w czwartek rzeczniczka tego szpitala Monika Mróz. Brakuje jednak tłumaczy do fachowej dokumentacji medycznej.


Szpital USK oferuje pracę lekarzom i pielęgniarkom z Ukrainy

3.03.2022, 13:51

Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku oferuje pracę lekarzom i pielęgniarkom z Ukrainy. Oferuje im także zakwaterowanie w pokojach pracowniczych - poinformowała w czwartek rzeczniczka szpitala Katarzyna Malinowska-Olczyk.


Stowarzyszenie "Droga" pomaga uchodźcom z Ukrainy

3.03.2022, 12:48

Zbierają dary, wydają produkty, ale też szykują się na przyjęcie uchodźców. Białostockie Stowarzyszenie Pomocy Rodzinie "Droga" włączyło się w pomoc obywatelom Ukrainy.


Uchodźcy z Ukrainy nie potrzebują ubrań, ale nadal przydadzą się np. koce, środki higieny osobistej i jedzenie

3.03.2022, 11:45

Mówiła o tym na naszej antenie Anna Samoilenko - prezes Związku Ukraińców w Suwałkach.


Białostocki szpital kliniczny ogłosił zbiórkę pieniędzy na sprzęt dla szpitala we Lwowie

3.03.2022, 11:01

W ukraińskich szpitalach brakuje leków i sprzętu. Chorzy mają utrudniony dostęp do leczenia. Z prośbą o pomoc do Polski zwróciła się Klinika Kardiochirurgii we Lwowie.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok