Radio Białystok | Wiadomości | Swiatłana Cichanouska na obchodach Dnia Wolności w Białymstoku [zdjęcia]

Swiatłana Cichanouska na obchodach Dnia Wolności w Białymstoku [zdjęcia]

autor: Źmicier Kościn

25.03.2022, 13:34, akt. 23:06

Wiec, składanie kwiatów, ale też uroczysty koncert. Tak w Białymstoku wyglądały obchody Dnia Woli - czyli 104. rocznicy ogłoszenia niepodległości przez Białoruską Republikę Ludową. To święto nieuznawane przez reżim Aleksandra Łukaszenki.

Swiatłana Cichanouska na obchodach Dnia Wolności w Białymstoku, fot. Monika Kalicka
Swiatłana Cichanouska na obchodach Dnia Wolności w Białymstoku, fot. Monika Kalicka


0:00
0:00
Swiatłana Cichanouska na obchodach Dnia Woli w Białymstoku - relacja Marka Zabrockiego | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

W obchodach wzięli udział również liderzy białoruskich sił demokratycznych - Swiatłana Cichanouska i Paweł Łatuszka. Wraz z przedstawicielami białoruskiej społeczności Białegostoku złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą ofiary stalinowskich represji przed Aresztem Śledczym przy ulicy Kopernika w Białymstoku, gdzie zdaniem historyków po wrześniu 1939 roku zamordowano autora hymnu Białoruskiej Republiki Ludowej Makara Kraucowa.

O 17:00 Światłana Cichanouska i Paweł Łatuszka wzięli udział w wiecu z okazji Dnia Woli na Rynku Kościuszki. Cichanouska powiedziała, że u początków walki o niepodległą Białoruś 104 lata temu, leżały takie wartości jak honor i godność człowieka. Nawiązała w ten sposób do wypuszczenia w piątek z białoruskiego więzienia aresztowanej przez reżim liderki Związku Polaków na Białorusi Andżeliki Borys, która w więzieniu spędziła ostatni rok. - Andżelika Borys to jaskrawy przykład honoru i godności człowieka - powiedziała na wiecu pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego Cichanouska i dodała, że te same wartości były u początków Białoruskiej Republiki Ludowe.

Na spotkaniu w Białymstoku skandowano wielokrotnie "Żywie Biełaruś", ale także "Sława Ukraini". Uczestnicy spotkania mieli biało-czerwono-białe flagi używane przez opozycję białoruską, były też flagi ukraińskie, transparenty "Wolność więźniom politycznym", "Nie wojnie". W manifestacji wzięli udział Białorusini, władze Białegostoku, politycy KO, władze miasta.

Swiatłana Cichanouska mówiła, że swoją godnością i honorem wykazywali się Białorusini, a także walczący obecnie Ukraińcy. Dodała, że trzeba robić wszystko, aby pomóc narodowi białoruskiemu. Przypomniała o swoich spotkaniach w tych dniach z najwyższymi władzami w Polsce i o rozmowach o tym, jak pomóc w sytuacji, gdy Białoruś należy traktować jak kraj pod czasową okupacją.

Cichanouska podkreślała, że ważne dla Białorusinów i białoruskości w ogóle są wszystkie działania pomocowe, naciski na reżim.


- My chcemy, żeby Białoruś była wolnym, europejskim, samostanowiącym o sobie krajem, wolnym narodem - mówiła i dodała, że o to walczono także 104 lata temu i ta praca przeciwko wojnie i dyktaturze musi być kontynuowana. - Drodzy Białorusini, bądźmy razem (..) a nasza wolność jak i nasza niezależna i wolna Białoruś żyła, żyje i będzie żyć - mówiła.


Paweł Łatuszka, kierownik Narodowego Zarządzania Antykryzysowego, odnosząc się do wojny na Ukrainie, powiedział, że od tego, czy Ukraina zachowa swoją niezależność, będzie zależało, czy swoją niepodległość i niezależność będzie miała Białoruś. Dodał, że Białorusini chcą żyć w wolnym, niezależnym kraju, chcą być wolnymi ludźmi, żyć i rozwijać się w jednej europejskiej rodzinie.

Tegoroczny Dzień Woli odbył się pod hasłem "Za wolność naszą i waszą" i był wyrazem solidarności z Ukrainą.


źródło: PAP | red: bs, zmj, mak


PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Rok temu białoruskie reżimowe władze aresztowały Andżelikę Borys

23.03.2022, 07:42

Spotkanie w rocznicę aresztowania liderów Związku Polaków na Białorusi - Andżeliki Borys i Andrzeja Poczobuta - odbyło się w środę (23.03) wieczorem w Teatrze Wierszalin w Supraślu k. Białegostoku. Podkreślano, że zwłaszcza w obecnej sytuacji należy wspierać Związek i upominać się o uwolnienie jego liderów.


Przedstawiciele diaspory białoruskiej: nie utożsamiajcie nas z reżimem Łukaszenki

7.03.2022, 12:14

Przedstawiciele diaspory białoruskiej w Białymstoku i podlaski poseł Lewicy Paweł Krutul apelują o niezaognianie agresji wobec mniejszości białoruskiej w woj. podlaskim. Zwracają uwagę, że coraz częściej dochodzi do ataków na obywateli Białorusi i Rosji w Polsce. Ich zdaniem ma to związek z wojną na Ukrainie.


Białorusini mieszkający w Polsce przeciw wojnie na Ukrainie

3.03.2022, 07:32

Białoruska mniejszość narodowa w Polsce i Białorusini mieszkający w Polsce, będący obywatelami Republiki Białoruś, sprzeciwiają się agresji na Ukrainę.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP NAVARRO | STRAUSS

REKLAMA
Nieteatr JERZY KRYSZAK

Jawor – u źródeł kultury

REKLAMA
OiFP DYPTYK WIELKANOCNY: VIA CRUCIS/CAVALLERIA RUSTICANA

fot. Sylwia Krassowska
UWAGA!
28.03.2023, 19:33, akt. 29.03.2023, 07:37

Mroźna noc i poranek w Podlaskiemźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok