Radio Białystok | Wiadomości | Białostoccy radni przyjęli uchwałę formalnie umożliwiającą pomoc humanitarną Ukrainie

Białostoccy radni przyjęli uchwałę formalnie umożliwiającą pomoc humanitarną Ukrainie

11.04.2022, 15:10, akt. 15:17

Rada Miasta Białystok przyjęła w poniedziałek (11.04) jednogłośnie uchwałę, w której wyraziła zgodę do udzielania przez władze miasta "pomocy finansowej i rzeczowej społecznościom lokalnym i regionalnym Ukrainy" w związku z agresją rosyjską na ten kraj.

fot. Ryszard Minko
fot. Ryszard Minko

Zgoda dotyczy pomocy, która może być finansowana z budżetu miasta Białegostoku lub pochodzić z darowizn dokonywanych na rzecz miasta, przez osoby fizyczne i prawne na cele związane z pomocą społecznościom lokalnym i regionalnym Ukrainy, w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa.

Białystok chciał tę uchwałę podjąć jak najszybciej, bo planuje wysłać - w ciągu kilku dni - na Ukrainę transport agregatów prądotwórczych, apteczek oraz środków opatrunkowych i leków, na które czeka region dnieprowski. To dary przekazane jako darowizna przez jedną z firm.

Prezentując projekt, dyrektor Centrum Aktywności Społecznej Urszula Dmochowska przypominała, że zgodnie z marcową nowelizacją Ustawy o samorządzie gminnym, gminy, związki międzygminne oraz stowarzyszenia jednostek samorządu terytorialnego mogą udzielać pomocy, w tym pomocy finansowej, społecznościom lokalnym i regionalnym innych państw.

Podstawą udzielania tej pomocy jest właśnie uchwała organu stanowiącego gminy (w tym wypadku Rady Miasta Białystok), związku międzygminnego lub właściwego organu statutowego stowarzyszenia jednostek samorządu terytorialnego. Urszula Dmochowska mówiła, że taka uchwała pozwoli - zgodnie z prawem - rozwiązywać bieżące kwestie związane z pomocą Ukrainie w związku z trwającą wojną.

"Stale otrzymujemy prośby o pomoc humanitarną, na wiele z nich odpowiadamy" - mówiła Urszula Dmochowska.

Podkreśliła, że dotąd - dzięki szczodrości białostoczan oraz wsparciu i zaangażowaniu organizacji pozarządowych - udało się przekazać kilkadziesiąt ton pomocy humanitarnej na Ukrainę. "Zależy nam, by względy formalne nie zamykały drzwi do udzielania pomocy ofiarom wojny" - mówiła szefowa CAS.

Radni bez większej dyskusji jednogłośnie poparli ten projekt.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Cztery rodziny z Ukrainy zamieszkały w nowym budynku białostockiej Fundacji Dialog

11.04.2022, 13:55

Przyjechały z Charkowa, Berdyczowa, Lwowa i Zaporoża - w sumie cztery rodziny zamieszkały w nowym budynku białostockiej Fundacji Dialog. To dom jednorodzinny na jednym z białostockich osiedli, który kilka dni temu kupiła fundacja.


W Białymstoku rozpoczyna się akcja pomocy zwierzętom uchodźców

11.04.2022, 10:58

Miłośnicy zwierząt w Białymstoku rozpoczynają skoordynowaną pomoc pupilom, które trafiły do miasta wraz z uchodźcami z Ukrainy. Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami, Fundacja Kotkowo oraz Miejskie Schronisko dla Zwierząt „Dolina Dolistówki” oferują szeroką pomoc w utrzymaniu zwierząt przez ukraińskich uchodźców.


Wielka Brytania przekaże Ukrainie 120 pojazdów opancerzonych i pociski przeciwokrętowe

9.04.2022, 18:51

Wielka Brytania przekaże Ukrainie 120 pojazdów opancerzonych i nowe pociski przeciwokrętowe. Poinformował o tym premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson podczas wizyty w Kijowie, gdzie spotkał się z prezydentem Wołodymyrem Zełeńskim

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego

Gala XX edycji Podlaskiej Marki, fot. Sylwia Krassowska
REGION
24.05.2024, 07:34, akt. 25.05.2024, 13:18

Finał Podlaskiej Marki już za nami [zdjęcia]źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok