Radio Białystok | Wiadomości | 231. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja - uroczystości w regionie [zdjęcia]

231. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja - uroczystości w regionie [zdjęcia]

autor: Adam Dąbrowski, Edyta Wołosik, Marcin Gliński, Wojciech Szubzda

3.05.2022, 07:01, akt. 4.05.2022, 11:49

Uroczyste obchody 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja miały miejsce na terenie całego województwa podlaskiego, m.in. w Białymstoku, Łomży, czy Suwałkach.

Obchody 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Białymstoku, fot. Monika Kalicka
Obchody 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Białymstoku, fot. Monika Kalicka


0:00
0:00
Uroczystości z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Suwałkach - relacja Jakuba Mikołajczuka | Pobierz plik.


0:00
0:00
Obchody 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Białymstoku - relacja Edyty Wołosik | Pobierz plik.


0:00
0:00
Uroczystości z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Supraślu - relacja Marcina Glińskiego | Pobierz plik.


0:00
0:00
Obchody 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Łomży - relacja Adama Dąbrowskiego | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Białystok

Nabożeństwa w intencji Ojczyzny i uroczystość przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego - w taki sposób białostoczanie uczcili 231. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski mówił m.in.: "bliskie są nam wartości, które reprezentowali ci, którzy podjęli trud, aby ten dokument uchwalić, później go realizować, a jeszcze później go bronić, czyli wartości związane z polską wolnością, z niepodległością".


Wierzę, że duch Konstytucji 3 Maja, a zatem duch wolności i suwerenności zatriumfuje w dzisiejszej Europie - podkreślał prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.


List do uczestników uroczystości skierował premier Mateusz Morawiecki. Odczytał go marszałek województwa podlaskiego - Artur Kosicki. Prezes Rady Ministrów napisał m.in.: 


W święto narodowe stajemy wobec dokonań naszych poprzedników budujących lepsze jutro Ojczyzny i razem kontynuujemy ich dzieło; pamiętamy, że to nasze wielkie zobowiązanie, wyrażając radość i dumę z tego, że jesteśmy Polakami; jednoczymy się pod biało-czerwonymi barwami.


Łomża 

Mszą za Ojczyznę w katedrze i poprzedzającym ją apelem pamięci uczczono rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Łomży. Organizatorami uroczystości tradycyjnie były władze samorządowe miasta i powiatu oraz dowództwo 18. Łomżyńskiego Pułku Logistycznego, dzięki czemu miały one wojskową oprawę.

O roli i znaczeniu ustawy rządowej sprzed ponad dwóch wieków mówili między innymi współorganizatorzy uroczystości starosta Lech Szabłowski i prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski.

W łomżyńskie obchody rocznicy uchwalenia pierwszej polskiej konstytucji wpisują się także dwa koncerty muzyczne.

Pod hasłem "Śpiewajmy dla Niepodległej" Łomżyńska Orkiestra Dęta z solistą Pawłem Krasulakiem wykonała najpiękniejsze pieśni patriotyczne w Hali Kultury, a podczas Muzycznej Majówki w sali koncertowej przy ul. Zawadzkiej 1 Orkiestra Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego z solistami wykonała program z utworami F. Chopina, S. Moniuszki i H. Wieniawskiego.

Suwałki

W Suwałkach uroczystości z okazji 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja odbyły się w parku jej imienia. Obchody narodowego święta rozpoczęła msza święta w miejscowej konkatedrze.


Powinniśmy pracować ponad podziałami politycznymi dla dobra naszej Ojczyzny, tak, by mówiąc słowami Konstytucji 3 Maja, zasłużyć na wdzięczność przyszłych pokoleń - mówił prezydent miasta Czesław Renkiewicz.


Poseł PiS Jarosław Zieliński dodał, że tegoroczne obchody narodowego święta przebiegają w czasie, gdy z całą siłą, znowu jak w 1791 roku, widać bezwzględność rosyjskiego imperializmu.


Jeżeli nasze działania nie będą nakierowane na realizacje polskiej racji stanu, to ktoś z zewnątrz to rozegra. To ważne w obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę oraz niepokojącą odradzającą się współpracę osi rosyjsko-niemieckiej - mówił Jarosław Zieliński.


Uroczystości zakończyło złożenie kwiatów pod Dębem Wolności. Natomiast wieczorem w Suwalskim Ośrodku Kultury zaprezentowana zostanie kantata poświęcona historii Suwałk.


Sokółka

W Sokółce obchody 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja rozpoczęły się nabożeństwem  w cerkwi pw. św. Aleksandra Newskiego. Później sprawowano msza święta w kościele pw. św. Antoniego Padewskiego. Po mszy orkiestra dęta przemaszerowała pod pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie były przemówienia okolicznościowe i występ orkiestry.

Supraśl

Tłumy mieszkańców Supraśla zebrały się w Ogrodzie Saskim, gdzie po południu odbyły się główne uroczystości związane ze świętem uchwalenia Konstytucji 3 maja. W 231. rocznicę tego wydarzenia hymn Polski zagrała orkiestra dęta - był też pokaz motocykli i husarii na koniach. 

Jak mówią mieszkańcy Supraśla, to ważne, aby pamiętać o narodowych świętach i uchwaleniu konstytucji.

Z okazji święta w Ogrodzie Saskim w Supraślu miejscy urzędnicy przygotowali atrakcje dla dzieci i dorosłych - występy orkiestry dętej , wojskową grochówką a także animacje i konkursy historyczne.

Konstytucja 3 Maja była pierwszą nowoczesną konstytucją w Europie i drugą na świecie, po konstytucji Stanów Zjednoczonych. Regulowała zasady funkcjonowania władz państwowych oraz prawa i obowiązki obywateli Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Dokument ten stał się symbolem tradycji niepodległościowych. Postanowienia ustawy zasadniczej ustanawiały trójpodział władzy oraz znosiły wolną elekcję i zasadę liberum veto.

W 1791 roku dzień 3 maja został uznany za święto Konstytucji 3 Maja. Po drugiej wojnie światowej władze komunistyczne zastąpiły je obchodami święta 1 Maja, a w 1951 roku - zdelegalizowały. Po zmianie ustroju, od kwietnia 1990 roku 3 Maja jest świętem narodowym.


| red: mak, bsd


PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


2 maja świętujemy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

2.05.2022, 07:09

W poniedziałek, 2 maja w południe w Białymstoku rozpoczęły się uroczystości z okazji Dnia Flagi.


230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja - patriotyczne akcenty w regionie [zdjęcia]

3.05.2021, 06:58

Złożenie kwiatów przy obelisku w Parku Konstytucji 3 Maja i przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego - w taki sposób przedstawiciele władz uczcili w Białymstoku 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji.


Konstytucja 3 maja

27.04.2021, 18:31

Zbliża się 230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja. Była wielkim wydarzeniem końca I Rzeczpospolitej. Miała doprowadzić do naprawy państwa. Przebudowywała państwo w duchu wolnościowym.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIETEATR WARSZTATY TEATRALNE DLA DOROSŁYCH
źródło: stock.adobe.com
REGION
17.08.2022, 07:30, akt. 07:32

Wesele w czasie pandemii przed sądem
fot. Katarzyna Turowicz
REGION
15.08.2022, 14:06, akt. 14:14

Jarmark Kamedulski w Wigrach
Jesus Imaz, 1.08.2021, fot. Joanna Szubzda
JAGIELLONIA
14.08.2022, 20:23, akt. 20:57

Jesus Imaz: Wracamy do gry
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok