Radio Białystok | Wiadomości | Uniwersytet w Białymstoku sprzedaje dawny Dom Partii

Uniwersytet w Białymstoku sprzedaje dawny Dom Partii

autor: Ryszard Minko

26.05.2022, 15:28, akt. 16:01

Po kilku latach od pierwszych zapowiedzi Uniwersytet w Białymstoku ostatecznie wystawił na sprzedaż swoją siedzibę w centrum Białegostoku. Tak zwany dawny Dom Partii wraz z prawie półhektarową działką pod koniec czerwca idzie pod młotek.

Uniwersytet w Białymstoku, fot. Wojciech Szubzda
Uniwersytet w Białymstoku, fot. Wojciech Szubzda


0:00
0:00
Uniwersytet w Białymstoku sprzedaje dawny Dom Partii - relacja Ryszarda Minko | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Przeprowadzka do kampusu

- Uczelnia planuje rozbudowę, dlatego pozbywamy się wkrótce niepotrzebnych budynków - wyjaśnia zastępca kanclerza uczelni Wojciech Pilichowski. Jak informuje, jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to do 2026 roku na kampusie przy ulicy Ciołkowskiego powstaną nowe budynki, do których przeniosą się wydziały z centrum miasta.

Zastępca kanclerza zaznacza, że uczelnia już od pewnego czasu otrzymywała zapytania dotyczące tego budynku, dlatego liczy, że uda się sfinalizować sprzedaż.

Jak nie uczelnia, to co?

O sprzedaży budynku dyskutowano już w 2014 roku, kiedy to zakupem zainteresowany był Urząd Miejski w Białymstoku. Do sprzedaży jednak nie doszło. Wojciech Pilichowski pytany, co mogłoby powstać w budynku UwB, odpowiada, że jest to doskonała lokalizacja np. na luksusowy hotel.

Mimo że chodzi o niezwykle atrakcyjny teren w ścisłym centrum miasta, to jednak sprzedaż budynku może nie być prosta. Budynek wpisany jest do rejestru zabytków, a teren, na którym stoi, objęty jest rygorystycznym planem zagospodarowania przestrzennego, który aktualnie dopuszcza tam inwestycje usługowe celu publicznego - mówi rzeczniczka prezydenta Białegostoku Urszula Boublej.

To znaczy, że może tam być szkoła, urząd czy na przykład sąd, ale już nie hotel, blok czy galeria handlowa - wyjaśnia. Rzeczniczka dodaje jednak, że właśnie trwają prace nad zmianą zapisów w planie zagospodarowania przestrzennego, które mają złagodzić te rygory.

Otwarcie ofert 24 czerwca

Okazały gmach przy Placu NZS powstał w 1952 roku jako siedziba Komitetu Wojewódzkiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, dlatego nazywany jest Domem Partii. Od początku lat 90. znajduje się w nim siedziba kilku wydziałów uczelni.

Wraz z Domem Partii sprzedana ma też być sąsiednia kamienica przy ulicy Liniarskiego oraz Dom Pracy Twórczej na Mazurach. Otwarcie i analiza ofert zaplanowana jest na 24 czerwca. Uczelnia zaznacza, że jeżeli dojdzie do sprzedaży, to budynek trafi do nowego właściciela dopiero około 2026 roku, kiedy na kampusie przy ulicy Ciołkowskiego powstaną nowe budynki, do których przeniosą się wydziały z centrum miasta.


| red: zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Nowa siedziba biblioteki Uniwersytetu w Białymstoku oddana do użytku

17.06.2021, 15:18

Nowa siedziba biblioteki Uniwersytetu w Białymstoku, gdzie znajduje się wypożyczalnia, czytelnia, wewnętrzny dziedziniec i magazyn na 1 mln woluminów, została oddana do użytku - poinformowano w czwartek (17.06) na konferencji prasowej. Budowa trwała dwa lata, a inwestycja kosztowała ponad 30 mln zł.


Uniwersytet w Białymstoku otworzy obserwatorium astronomiczne [zdjęcia, wideo]

1.10.2020, 15:49

Obserwatorium astronomiczne z planetarium Uniwersytetu w Białymstoku, którego budowa już się zakończyła, ma być otwarte w przyszłym roku - poinformowała uczelnia w czwartek. Obecnie trwa przetarg na wyposażenie tego miejsca.


Białystok: Kampus UwB gotowy [zdjęcia]

22.05.2014, 16:44

To największa inwestycja w dziejach Uniwersytetu w Białymstoku. Budynek kampusu przy ulicy Ciołkowskiego jest już gotowy.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIE TEATR

Podlaskie ToTu! - Kierunek Augustówfot. Paweł Wądołowski
JEDWABNE
2.07.2022, 12:35, akt. 12:40

Zlot motocyklowy w Jedwabnem

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok