Radio Białystok | Wiadomości | W Białymstoku odsłonięto mural upamiętniający hetmana Jana Klemensa Branickiego

W Białymstoku odsłonięto mural upamiętniający hetmana Jana Klemensa Branickiego

27.05.2022, 15:33, akt. 15:38

Na jednym z bloków osiedla Antoniuk w Białymstoku odsłonięto w piątek mural upamiętniający hetmana Jana Klemensa Branickiego jako "największego mecenasa sztuki" w historii tego miasta. W ubiegłym roku minęła 250. rocznica śmierci Branickiego.

fot. UMWP
fot. UMWP


0:00
0:00
W Białymstoku odsłonięto mural upamiętniający hetmana Jana Klemensa Branickiego - relacja Marka Gąsiorowskiego | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Jan Klemens Branicki (1689-1771) był kasztelanem krakowskim, hetmanem wielkim koronnym i senatorem RP. Przyczynił się do rozwoju Białegostoku i doprowadził do nadania mu praw miejskich na początku XVIII wieku. Pałac rodu jest dziś turystyczną wizytówką stolicy województwa podlaskiego. Ubiegły był w Białymstoku rokiem Jana Klemensa Branickiego.

Odsłonięty w piątek - na bocznej ścianie bloku przy ulicy Antoniukowskiej 48 mural - to inicjatywa Fundacji Proanima, w którą finansowo zaangażowali się miejscowi przedsiębiorcy. Jak podkreślają pomysłodawcy malowidła, ma ono pobudzać do refleksji nad wyborami, których - w kontekście kultury i życia codziennego - dokonujemy każdego dnia. 

"Cieszę się, że to jest wspólne święto dla tych wszystkich osób, dla których ta historia jest ważna" - mówił podczas uroczystości prezes fundacji Mariusz Perkowski.

Koordynator przedsięwzięcia Magdalena Pietraszko wyjaśniła, że do upamiętnienia Branickiego wybrano mural ze względu na to, że - ze względu na skalę (cała ściana bloku) "w bardzo dobry sposób oddaje wielkość bohatera". Zwróciła uwagę, że nie jest to typowy portret. 

"Jan Klemens Branicki rozsadza ramy swoją osobowością. Była to postać bardzo złożona i kontrowersyjna, w związku z tym - w całej tej bardzo dynamicznej kompozycji - są trzy twarze" - tak opisała koncepcję. Mówiła, że to próba opisania złożoności osobowości hetmana. "Odbudowujemy obraz Jana Klemensa Branickiego" - dodała Pietraszko.

Na muralu jest też kod QR, dzięki któremu można otworzyć stronę internetową poświęconą tej inicjatywie. Strona ma być ciągle aktualizowana, np. mają się tam znaleźć gry terenowe związane z postacią Branickiego.

Marszałek województwa Artur Kosicki mówił o Branickim, że to postać, która "odcisnęła swoje piętno na historii miasta i kraju". 

"To wszystko wpisuje się we wspaniałą ideę kultywowania naszej tradycji i historii" - mówił. Podkreślał, że władze samorządowe regionu takie działania wspierają.

Od ubiegłego roku, gdy przypadała 250. rocznica śmierci Jana Klemensa Branickiego, w Białymstoku widać inicjatywy związane z rodem Branickich. Np. Muzeum Podlaskie zorganizowało wtedy konferencję naukową "Sympozjum Branicianum". W piątkowy wieczór rozpocznie się cykl popularno-naukowych spotkań "Colloquia Braniciana", dotyczących różnych zagadnień związanych z życiem i działalnością Branickich, a latem przed białostocką siedzibą muzeum mają się odbywać pokazy ulicznych teatrów, co również ma nawiązywać do czasów Branickiego.

Natomiast we wrześniu muzeum chce uczcić 333. rocznicę urodzin Branickiego.

źródło: PAP | red: maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


W Łapach powstał mural z wizerunkiem ppłk. Stanisława Łapińskiego "Nilskiego"

16.05.2022, 08:25

Na ścianie budynku, w którym mieści się Urząd Stanu Cywilnego, powstał malunek przedstawiający lokalnego bohatera - ppłk. Stanisława Łapińskiego "Nilskiego", a także marszałka Józefa Piłsudskiego i legionistów.


Nowy mural wita małych pacjentów UDSK [zdjęcia]

5.05.2022, 13:05

Mural z misiem doktorem i zwierzątkami pacjentami wita najmłodszych, którzy przyjeżdżają do Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Białymstoku. Malowidło zastąpiło słoneczko na głównej ścianie budynku, niedaleko wejścia.


Wigry Suwałki uczciły swoje 75. urodziny

2.05.2022, 07:32

W towarzyskim meczu biało-niebiescy pokonali zaprzyjaźnioną Granicę Ketrzyn 5:0.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP THE GOOD LIFE – NAJWIĘKSZE PRZEBOJE SWINGU

REKLAMA
OiFP LIFE IS A CABARET, SHOW TANECZNO-WOKALNE

REKLAMA
OiFP JESUS CHRIST SUPERSTAR

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


fot. Renata Reda
REGION
29.02.2024, 20:33, akt. 1.03.2024, 07:55

Gmina Perlejewo ma nowy herb


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok