Radio Białystok | Wiadomości | W Białymstoku, Łomży i Bielsku Podlaskim powstaną klasy mundurowe

W Białymstoku, Łomży i Bielsku Podlaskim powstaną klasy mundurowe

autor: Ryszard Minko

14.06.2022, 13:04, akt. 13:09

To jedno z działań, które ma zatrzymać odpływ młodych ludzi z regionu - w Białymstoku, Łomży i Bielsku Podlaskim powstaną nowe klasy mundurowe.

mat. pras.
mat. pras.

Chodzi o tak zwane certyfikowane klasy wojskowe, które uruchamiane są pod opieką Ministerstwa Obrony Narodowej. Poinformował o tym na specjalnej konferencji prasowej podlaski poseł Paweł Krutul. Jak mówił, na ścianie wschodniej odnotowywane jest rekordowe zainteresowanie służbą w wojsku dlatego szkoda, by zmarnować ten potencjał, a takie klasy będą wartością dodaną, bo urozmaicą ofertę lokalnych szkół. To z kolei w jego opinii może zatrzymać część uczniów w regionie.

Jak mówi burmistrz Bielska Podlaskiego Jarosław Borowski, utworzenie pierwszej klasy wojskowej w mieście na pewno poprawi atrakcyjność lokalnych szkół średnich. Obecnie, młodzież, która interesowała się formacjami mundurowymi, musiała szukać takich klas poza Bielskiem Podlaskim, to znaczy, że opuszczała miasto i często już do niego nie wracała. Teraz jest szansa, że więcej ludzi zechce związać się z Bielskiem Podlaskim – zwłaszcza, że trwają starania o to, by w mieście utworzyć jednostkę Wojsk Obrony Terytorialnej.

Pierwotnie w całej Polsce w tym roku miało być utworzonych zaledwie 40 takich klas. Z powodu ogromnego zainteresowania, MON zdecydował o zwiększeniu tej liczny do 115. Od września w naszym regionie funkcjonować będą trzy nowe certyfikowane klasy wojskowe. W białostockim Liceum Ogólnokształcącym Centrum Szkół Mundurowych, w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących nr 4 w Łomży oraz w Zespole Szkół nr 4 w Bielsku Podlaskim.

| red: maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Zawodowi żołnierze zachęcają młodzież do wstępowania do szkolnych oddziałów przygotowania wojskowego

10.05.2022, 13:45

Mówią, że ich zawód uczy odpowiedzialności, zdyscyplinowania i pracy w zespole. Zawodowi żołnierze zachęcali w poniedziałek (10.05) w Siemiatyczach młodzież do wstępowania do szkolnych oddziałów przygotowania wojskowego. Na placu przed starostwem powiatowym prezentowali też broń i odpowiadali na pytania dotyczące ich służby.


Czy w Bielsku Podlaski powstanie jednostka terytorialsów?

22.04.2022, 14:57

O utworzenie nowej jednostki wojsk obrony terytorialnej w Bielsku Podlaskim zabiegają poseł Paweł Krutul i burmistrz Bielska Podlaskiego Jarosław Borowski. Parlamentarzysta i samorządowiec podpisali interpelację skierowaną do Ministra Obrony Narodowej w tej sprawie.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIETEATR - BELFER

REKLAMA
OiFP IX SYMFONIA BEETHOVENA

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok