Radio Białystok | Wiadomości | Ponad doba oczekiwania w kolejce tirów przed Bobrownikami - 480 tirów w kolejce

Ponad doba oczekiwania w kolejce tirów przed Bobrownikami - 480 tirów w kolejce

20.06.2022, 09:40, akt. 21.06.2022, 16:34

Do 27 godzin czekają w poniedziałek (20.06) rano kierowcy ciężarówek stojących w kolejce do odprawy na przejściu granicznym z Białorusią w Bobrownikach - poinformowała KAS. W kolejce stoi 480 tirów.

fot. Wojciech Szubzda
fot. Wojciech Szubzda

W niedzielę (19.06) rano czas oczekiwania na odprawę sięgał 28 godzin, w sobotę - 30 godzin. Podczas 12-godzinnej nocnej zmiany z niedzieli na poniedziałek, po odprawie wyjechało na Wschód 147 ciężarówek - podała Krajowa Administracja Skarbowa.

Od ponad siedmiu miesięcy Bobrowniki są jedynym w Podlaskiem drogowym przejściem granicznym obsługującym ruch towarowy z Białorusią. W listopadzie 2021 r., z powodu kryzysu migracyjnego, zawieszono do odwołania odprawy na sąsiednim przejściu w Kuźnicy.

Przez wiele tygodni na przejściu w Bobrownikach utrzymywały się długie, sięgające kilkudziesięciu kilometrów i nawet trzech dni oczekiwania, kolejki ciężarówek wyjeżdżających z Polski. Sytuację zmieniły najpierw ograniczenia związane z unijnym embargiem na towary, które mogłyby być wykorzystane do działań wojennych Rosji wobec Ukrainy, a później - wprowadzony w połowie kwietnia zakaz transportu drogowego na terytorium UE przez przewoźników z Rosji i Białorusi w ramach sankcji gospodarczych UE po agresji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę.

Ruch zmalał do tego stopnia, że przez kilka tygodni odbywał się praktycznie bez kolejek, jedynie w niektóre dni trzeba było poczekać na odprawę godzinę lub dwie. Od połowy maja czas oczekiwania ponownie zaczął się wydłużać i znowu pojawiły się dłuższe kolejki.

źródło: Opr. na podst. PAP | red: mark, mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Do soboty rosyjskie i białoruskie tiry muszą opuścić unijne drogi

12.04.2022, 07:42

Do soboty większość rosyjskich i białoruskich samochodów ciężarowych musi opuścić unijne drogi. To skutek kolejnego pakietu sankcji przyjętego przez Unię Europejską w związku z atakiem Rosji na Ukrainę.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIETEATR - BELFER

REKLAMA
OiFP IX SYMFONIA BEETHOVENA

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok