Radio Białystok | Wiadomości | Na Suwalszczyźnie strażnicy graniczni zatrzymują coraz więcej kurierów, którzy nielegalnie przewożą cudzoziemców

Na Suwalszczyźnie strażnicy graniczni zatrzymują coraz więcej kurierów, którzy nielegalnie przewożą cudzoziemców

autor: Wojciech Szubzda

3.08.2022, 13:15, akt. 14:14

Straż Graniczna zatrzymuje coraz więcej tzw. kurierów, którzy nielegalnie przewożą cudzoziemców przez polsko-litewską granicę. W tym roku zatrzymano już 54 osoby, czyli o jedną więcej niż w całym ubiegłym roku.

źródło: SG
źródło: SG

Ostatnio zatrzymano dwóch Ukraińców i Gruzina, którzy chcieli przewieźć Irakijczyków - mówi kapitan Krystyna Jakimik-Jarosz z Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej.

We wtorek (2.08) funkcjonariusze z placówki SG w Sejnach zatrzymali w miejscowości Hołny Mejera kierowcę opla na polskich numerach rejestracyjnych.

Kierowca, 35-letni obywatel Gruzji  przewoził w swoim aucie czterech obywateli Iraku. Przeprowadzona przez funkcjonariuszy Straży Granicznej kontrola legalności pobytu wobec przewożonych cudzoziemców wykazała, że nielegalnie przekroczyli granicę z Litwy do Polski. Nie mieli przy sobie dokumentów uprawniających ich do legalnego wjazdu i pobytu na terytorium naszego kraju, posiadali jedynie zaświadczenia z litewskiego ośrodka dla cudzoziemców

- mówi kapitan Krystyna Jakimik-Jarosz.

Obywatele Iraku trafili znowu na Litwę.

Z kolei już w środę (3.08) w Burbiszkach funkcjonariusze z placówki SG w Sejnach zatrzymali dwóch obywateli Ukrainy, którzy przewozili czterech Irakijczyków.

Za pomoc w organizowaniu nielegalnego przekroczenia granicy, grozi do ośmiu lat pozbawienia wolności.

Kapitan Krystyna Jakimik-Jarosz dodaje, że nawet groźba więzienia nie odstrasza osób, które pomagają w nielegalnym przekraczaniu granicy z Litwą i Białorusią. Wskazuje, że praktycznie codziennie zatrzymywani są kurierzy.

Z danych Podlaskiego Oddziału SG wynika, że od początku roku na granicy Polski z Litwą – wewnętrznej granicy UE, zatrzymano prawie trzystu nielegalnych imigrantów, którzy z Białorusi dostali się na Litwę i z tego kraju przekroczyli granicę, np. byli przewożeni przez tzw. kurierów.

Pośredników w przewożeniu cudzoziemców zatrzymuje też w Podlaskiem policja. Ostatnio funkcjonariusze z Wrocławia zatrzymali pod Hajnówką 48-letniego obywatela Gruzji, który przewoził dwóch obywateli Jemenu i dwóch Syryjczyków.

| red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Od początku roku prawie wszyscy cudzoziemcy na Białoruś dostają się z Rosji

3.08.2022, 09:37

Od początku roku obserwujemy, że cudzoziemcy, którzy próbowali nielegalnie przekroczyć granicę polsko-białoruską prawie w 100 proc. dostali się na Białoruś z Rosji - powiedziała rzeczniczka prasowa SG por. Anna Michalska.


Na granicy z Litwą zatrzymano kolejnych kurierów i imigrantów

2.08.2022, 16:56

Straż Graniczna zatrzymała dwóch kolejnych tzw. kurierów, którzy przewozili imigrantów z Litwy do Polski. Kierowcy - pochodzący z Ukrainy - przewozili łącznie trzynaście osób - obywateli Tadżykistanu i Iranu.


Rzeczniczka SG: przęsła zapory na granicy z Białorusią ustawione są już na całej długości

2.08.2022, 15:43

Przęsła zapory na granicy polsko-białoruskiej ustawione są już na całej długości. Trwają odbiory techniczne i prace wykończeniowe. Montowana jest też bariera elektroniczna - poinformowała rzeczniczka komendanta głównego Straży Granicznej por. Anna Michalska.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIETEATR - BELFER

REKLAMA
OiFP IX SYMFONIA BEETHOVENA

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok