Radio Białystok | Wiadomości | Jest nowy wniosek o budowę bloku na białostockich Bojarach

Jest nowy wniosek o budowę bloku na białostockich Bojarach

autor: Ryszard Minko

5.08.2022, 10:52, akt. 11:05

Już raz władze miasta powiedziały "nie" jego pomysłom, mimo to młody białostocki przedsiębiorca po raz kolejny wnioskuje o zgodę na budowę bloku na zabytkowych Bojarach.

Hoda Bogdan, Fotolia.com
Hoda Bogdan, Fotolia.com


Na podstawie ustawy zwanej jako "Lex developer" Karol Halicki zamierza wybudować czteropiętrowy blok w sąsiedztwie domów jednorodzinnych na chronionej dzielnicy miasta.

Jak mówi, czas na zmianę charakteru osiedla.


- Wracam do pierwotnej koncepcji zabudowy, czyli parter i cztery piętra, łącznie pięć kondygnacji. Także jako Bojar z krwi i kości, mówię że Bojary muszą się rozwijać. To moja dzielnica, moja rodzina, moja krew i uważam, że mamy takie same prawa do rozwoju tego terenu. Mamy prawo do zastępowania zabudowy niskiej, zabudową wysoką. Uważam, że skoro w Polsce obowiązuje specustawa, to powinna ona obowiązywać także i w Białymstoku - mówi Karol Halicki uzasadniając swój wniosek.


Pierwszy wniosek o zgodę na budowę bloku wpłynął do magistratu już w 2019 roku. Po wielomiesięcznych procedurach, modyfikacjach wniosku i uzgodnieniach z konserwatorem zabytków miejscy radni postanowili nie wyrazić zgody na budowę z ominięciem zapisów miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski zapowiada, że nowy wniosek przedsiębiorcy także nie może liczyć na szerokie poparcie.


- Na razie żeśmy do tego nie dopuścili. Pewnie będzie to przedmiotem obrad rady miasta. Myślę, że rada miasta ma tutaj zdecydowane stanowisko do tego, żeby Bojary chronić i to akurat bez względu na opcję polityczną. Także uważam, że przynajmniej jeśli chodzi o miasto, takiej zgody nie będzie, natomiast co będzie dalej? To zobaczymy, bo są różnego rodzaju środki odwoławcze, ale na pewno musimy to, co pozostało na Bojarach chronić - mówi prezydent Truskolaski.


Sprawa pierwszego wniosku, który odrzucili miejscy radni trafiła do sadu administracyjnego. W pierwszej instancji sąd uchylił decyzje radnych, dlatego sprawa trafiła do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Na razie jeszcze nie wyznaczono terminu rozprawy. Drugi wniosek przedsiębiorcy będzie musiał od początku przejść całą procedurę uzgodnień i zatwierdzania.

Bojary to zabytkowa dzielnica Białegostoku chroniona także przez zapisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Ustawa "Lex developer" pozwala na inwestycje mieszkaniowe mimo obowiązujących ograniczeń.

| red: wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


18 mln zł odszkodowania chce przedsiębiorca od Urzędu Miejskiego w Białystoku

12.07.2022, 13:18

Urząd Miejski w Białymstoku przez niedopatrzenie udostępnił jego pełne dane osobowe – teraz młody białostocki przedsiębiorca domaga się od magistratu wysokiego zadośćuczynienia.


Deweloper Karol Halicki domaga się od białostockiego magistratu wysokiego zadośćuczynienia

4.04.2022, 12:04

Po tym jak miejscy urzędnicy ujawnili jego dane wrażliwe - białostocki deweloper domaga się od magistratu wysokiego zadośćuczynienia. Na 10 milionów złotych Karol Halicki określa swoje straty związane z publikacją nie tylko imienia i nazwiska, ale i danych, które na przykład umożliwiają zaciąganie kredytów.


Sąd unieważnił decyzję radnych ws. bloku na białostockich Bojarach

20.12.2021, 15:21

Uchwała białostockich radnych wstrzymująca budowę nowoczesnego bloku na zabytkowych Bojarach jest nieważna. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny, który zajmował się skargą inwestora na sierpniową uchwałę w tej sprawie.


Wciąż nie wiadomo, jaki budynek powstanie u zbiegu ulic Piasta i Słonimskiej w Białymstoku

31.10.2021, 14:03

Teren nie jest zagospodarowany i na razie tak zostanie. Urzędnicy i radni nie doszli do porozumienia, by rozpocząć prace zmierzające do określenia, co mogłoby powstać u zbiegu ulic Piasta i Słonimskiej w Białymstoku.


Na zabytkowych Bojarach w Białymstoku może powstać nowoczesny blok

11.08.2021, 15:19

Na zabytkowych Bojarach w Białymstoku może powstać nowoczesny budynek o wielkości bloku. Podlaska Konserwator Zabytków konsekwentnie broni swojego postanowienia o wydaniu zgody na kontrowersyjną inwestycję.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
KINO PLENEROWE, MŁODZI WIRTUOZI

REKLAMA
NIETEATR WARSZTATY TEATRALNE DLA DOROSŁYCHfot. Katarzyna Turowicz
REGION
15.08.2022, 14:06, akt. 14:14

Jarmark Kamedulski w Wigrach
Jesus Imaz, 1.08.2021, fot. Joanna Szubzda
JAGIELLONIA
14.08.2022, 20:23, akt. 20:57

Jesus Imaz: Wracamy do gryźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok