Radio Białystok | Wiadomości | Zaskarżony wyrok ws. przemocy domowej i zabójstwa w Białymstoku

Zaskarżony wyrok ws. przemocy domowej i zabójstwa w Białymstoku

28.08.2022, 14:04, akt. 14:09

Wszystkie strony zaskarżyły nieprawomocny wyrok ws. 44-letniego mieszkańca Białegostoku oskarżonego o znęcanie się i zabójstwo partnerki. Sąd pierwszej instancji skazał go na 16 lat więzienia, zasądził też łącznie 350 tys. zł zadośćuczynienia dla matki i syna zmarłej.

Fotolia.com
Fotolia.com

Prokuratura i obrona skarżą się na wyrok

Prokuratura chciała w tej sprawie kary 25 lat więzienia i łącznie 400 tys. zł zadośćuczynienia. Obrona nie zgadzała się z kwalifikacją prawną zabójstwa; wnioskowała o jej zmianę - na pobicie ze skutkiem śmiertelnym.

Do Sądu Apelacyjnego w Białymstoku wpłynęły apelacje prokuratora, pełnomocnika oskarżycieli posiłkowych (bliskich zmarłej) i obrońcy. Termin rozpoznania tych odwołań nie został jeszcze ustalony.


Dopiero po kilku dniach od zabójstwa mężczyzna powiadomił służby

Ciało 30-latki znaleziono na początku maja 2021 roku w mieszkaniu na osiedlu Nowe Miasto. To mieszkanie należące do oskarżonego i to on powiadomił służby (dopiero kilka dni po śmierci kobiety, sąd przyjął, że do zabójstwa doszło 27 kwietnia).

Zmarła, która była życiową partnerką 44-latka i od 2019 roku z nim mieszkała, miała poważne obrażenia klatki piersiowej, wskazujące na użycie siły fizycznej.

Mężczyzna został zatrzymany, postawiono mu zarzuty znęcania się fizycznego i psychicznego nad konkubiną i jej zabójstwa. Ustalając relacje łączące tę parę w czasie kilkuletniego związku, sąd przesłuchał w procesie m.in. dużą grupę sąsiadów. Wszyscy mówili o awanturach, które słyszeli przez ściany, głośnej muzyce podczas alkoholowych imprez, wzywaniu policji, która najczęściej nie była wpuszczana do środka.

Była mowa również o odgłosach uderzeń (o ściany, podłogę) i krzykach mężczyzny - ale też niektórzy słyszeli wołanie kobiety o pomoc - oraz o tym, że 30-latka była widywana przed blokiem lub na schodach, gdy była siłą wyrzucana z mieszkania.


Kobieta była ofiarą przemocy domowej

Sąd Okręgowy w Białymstoku przyjął, że kobieta była ofiarą przemocy domowej, a brutalnie bijąc i maltretując partnerkę, sprawca działał z zamiarem nie bezpośrednim, a ewentualnym zabójstwa, tzn. niejako przewidywał i godził się z tym, że swoimi działaniem doprowadzi do zgonu.

Do tego pobitej kobiecie nie udzielił pomocy. Policji powiedział potem, że doszło do kłótni, uderzył konkubinę kilka razy w brzuch i poszedł spać; zwłoki znalazł rano.

Sąd ocenił, że do brutalnego pobicia (biegli powołani w sprawie mówili, że takie obrażenia spotykają przy wypadkach komunikacyjnych), doszło pod wpływem impulsu, złości czy frustracji.

Sąd pierwszej instancji zasądził 300 tys. zł zadośćuczynienia nieletniemu synowi zmarłej i 50 tys. zł jej matce. Matce zasądził też ponad 20,5 tys. zł w ramach obowiązku naprawienia szkody - chodziło m.in. o wydatki związane z pogrzebem.

źródło: PAP | red: wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


2,5 roku więzienia dla Białorusina, który w obronie własnej i konkubiny udusił napastnika

25.08.2022, 09:03

Białostocki sąd apelacyjny utrzymał w czwartek (25.08) wyrok 2,5 roku więzienia dla Białorusina, który - broniąc siebie i partnerki - przekroczył granice obrony koniecznej i doprowadził do śmierci napastnika. Wyrok jest prawomocny.


Łagodniejszy wyrok dla kobiety, która pchnęła nożem konkubenta

4.08.2022, 11:02

Na rok i trzy miesiące więzienia prawomocnie skazał w czwartek (4.08) Sąd Apelacyjny w Białymstoku 69-letnią kobietę, która podczas domowej awantury pchnęła nożem konkubenta. Sąd złagodził wyrok pierwszej instancji i zmienił kwalifikację prawną. Skazana może ubiegać się o odbycie kary w systemie dozoru elektronicznego.


Białostocki sąd utrzymał karę 6 lat więzienia dla kierowcy, który potrącił dwie osoby

21.06.2022, 16:01

Sąd Okręgowy w Białymstoku utrzymał we wtorek (22.06) karę 6 lat więzienia i dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów dla kierowcy, który - będąc pod wpływem alkoholu - potrącił na przejściu dla pieszych dwie osoby i uciekł z miejsca wypadku.


Białystok: 16 lat więzienia za znęcanie się i zabójstwo konkubiny

15.06.2022, 19:16

Na karę łączną 16 lat więzienia skazał w środę (16.05) Sąd Okręgowy w Białymstoku 44-letniego mężczyznę oskarżonego o znęcanie się i zabójstwo jego partnerki. Ma on też zapłacić matce i synowi zmarłej 350 tys. zł zadośćuczynienia. Wyrok nie jest prawomocny.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NieTeatr ADHD i inne cudowne zjawiska - spektakl Joanny Szczepkowskiej

REKLAMA
OiFP DYPTYK


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok