Radio Białystok | Wiadomości | 17 września - 83. rocznica agresji sowieckiej na Polskę i Dzień Sybiraka [zdjęcia]

17 września - 83. rocznica agresji sowieckiej na Polskę i Dzień Sybiraka [zdjęcia]

autor: Adam Dąbrowski, Edyta Wołosik, Jakub Mikołajczuk

17.09.2022, 07:56, akt. 16:22

83 lata temu, 17 września 1939 r., łamiąc polsko-sowiecki pakt o nieagresji, Armia Czerwona wkroczyła na teren Rzeczypospolitej Polskiej, realizując ustalenia zawarte w tajnym protokole paktu Ribbentrop-Mołotow. Konsekwencją sojuszu dwóch totalitaryzmów był rozbiór osamotnionej Polski.

fot. Mateusz Duchnowski/UMWP
fot. Mateusz Duchnowski/UMWP


0:00
0:00
Obchody 83. rocznicy Agresji Sowieckiej na Polskę w Suwałkach - relacja Jakuba Mikołajczuka | Pobierz plik.


0:00
0:00
Białostoczanie oddali hołd Sybirakom w 83. rocznicę napaści Sowietów na Polskę i Dniu Sybiraka - relacja Edyty Wołosik | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

W Podlaskiem zawyją syreny 

W związku z przypadającą w sobotę (17.09) 83. rocznicą agresji sowieckiej na Polskę, w wielu miejscach w kraju, również w naszym regionie, można usłyszeć syreny alarmowe.

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego poinformowało, że sygnał uruchamiać będą poszczególne samorządy. Dlatego nie ma jednej konkretnej godziny. Wiadomo, że syreny nie zabrzmią w Białymstoku. Już kilka dni temu poinformował o tym prezydent Tadeusz Truskolaski, a powodem tej decyzji - jak argumentował - jest to, by nie powodować dodatkowych traum u przebywających w mieście Ukraińców.


17 września - Dzień Sybiraka

17 września jest też Dniem Sybiraka. W Białymstoku główne obchody związane z tymi rocznicami odbyły się w południe przy Muzeum Pamięci Sybiru na białostockiej Węglówce, przy pomniku upamiętniającym "Bohaterskie Matki Sybiraczki". Była ekumeniczna modlitwa za ofiary represji, zesłanych. Złożono wieńce i kwiaty.

W uroczystości wzięli udział Sybiracy, ich rodziny, parlamentarzyści, władze wojewódzkie, samorządowcy, duchowni różnych wyznań.


Oddajemy dziś hołd wszystkim tym, którym nie udało się powrócić w ojczyste strony, chylimy czoła przed grobami rozsianymi wśród śniegów Sybiru i w kazachstańskich stepach. Pamiętamy jednak również o tych, którzy wydostali się z tego piekła wraz z Andersem, ale droga do kraju okazała się przed nimi zamknięta. Ich historia to niezbywalna część dziejów naszego narodu. Część owych dziejów, o których pamięć jest naszym obowiązkiem, stanowią również losy potomków polskich sybiraków - mówił do zebranych prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.


Prezydent podkreślał, że jedynym "przewinieniem" deportowanych był ich patriotyzm, wywożono całe rodziny, które wykazywały się wielkim heroizmem w walce o przetrwanie.


Kobiety polskie, matki w szczególności, były bardzo zaangażowane w to, żeby uchronić swoje dzieci przed różnego rodzaju represjami fizycznymi, głodem, musiały czasami dokonywać cudów, żeby swoje dzieci wyżywić, ale też pamiętajmy o tym, że bardzo mocno chroniły kulturę polską, to, żeby te dzieci zachowały nasze obyczaje, nasze wartości - powiedział dziennikarzom wojewoda Bohdan Paszkowski.


Także marszałek województwa Artur Kosicki wskazał, że Polki wykazały olbrzymi heroizm i poświęcenie, wiele z nich oddało życie, by przetrwały ich dzieci czy wnuki, dlatego należy o nich pamiętać.


Mówiąc o ofiarach należy podkreślić szczególną tragedię jaką przeżyły nasze matki sybiraczki (...), które w tak beznadziejnych warunkach ratowały swoje dzieci, nas, podstarzałych już dziś sybiraków od śmierci głodowej. To nasze matki kształtowały naszą świadomość i umiłowanie ojczyzny i wszystko co polskie. To one dawały dowody swoim zachowaniem, że miłość do ojczyzny to gotowość poniesienia ofiary najwyższej za jej wolność - podkreślał prezes białostockiego oddziału Związku Sybiraków Tadeusz Chwiedź. 


Przed południem, w ramach obchodów, złożono też kwiaty przy Pomniku Katyńskim i przy Pomniku Grobie Nieznanego Sybiraka. Wydarzenia przy Muzeum Pamięci Sybiru przygotowano też na wieczór. O 19:00 na znajdującym się tam torze kolejowym każdy będzie mógł zapalić Światło Pamięci. Od 20:30 do 22:00 na budynku placówki będzie wyświetlany mapping.

Uroczystości w Łomży

W Łomży z okazji Światowego Dnia Sybiraka m.in. przedstawiciele samorządu kwiaty złożą o godz. 14:45 pod tablicą "Pamięci Zesłanych przez sowieckiego okupanta w latach 1940-41".

Tablicę kilka lat temu zamontowano na Miejskiej Hali Targowej przy ul. Sikorskiego, w sąsiedztwie byłego dworca kolejowego, skąd odbywały się wywózki. Stamtąd Łomżyński Marsz Sybiru przejdzie do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego przy ul. Katyńskiej, by tam także złożyć kwiaty pod Pomnikiem Sybiraków. O 15:00 włączone zostaną syreny alarmowe, a następnie w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego odprawiona zostanie msza w intencji Zesłańców Sybiru.


Uroczystości w Suwałkach

Od uroczystego apelu w garnizonie 14. Pułku Przeciwpancernego rozpoczęły się w Suwałkach obchody 83. rocznicy sowieckiej napaści na Polskę. Potem pod pomnikiem Żołnierzy Września 1939 złożono kwiaty.

Propaganda sowiecka mówiła wtedy, że Armia Czerwona wyzwala zachodnią Ukrainę i Białoruś. Skąd my to znamy? Dziś słyszymy, że Rosja interweniuje na Ukrainie w obronie rosyjskojęzycznej ludności z tzw. Republik Ługańskiej i Donieckiej. Nic się nie zmieniło - powiedział prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz.


Poseł Jarosław Zieliński powiedział, że jesteśmy winni pamięć o tych wydarzeniach, tym, którzy walczyli wtedy o wolną Polskę.


Dobrze służyć Polsce, można tylko wtedy, gdy zna się historię własnego państwa i narodu oraz ma się w sobie głębokie pokłady patriotyzmu. On się kształtuje poprzez pamięć, o tych wzniosłych momentach i osiągnięciach oraz tych wydarzeniach najbardziej bolesnych. To uczy postawy i troski o Polskę - dodał poseł Zieliński.


Obchody tej tragicznej rocznicy odbyły się też w Sejnach. O godz. 12:00 w Bazylice pw. Najświętszej Maryi Panny odprawiona została Msza św. w Intencji Ojczyzny, a potem pod Pomnikiem Ofiar Katastrofy Smoleńskiej odbył się Apel Pamięci oraz złożono kwiaty.


źródło: IAR, PAP | red: maj, sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku w ciągu roku odwiedziło ponad 40 tys. osób

17.09.2022, 10:08

Ponad 40 tysięcy osób zwiedziło Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku w pierwszym roku działalności tej placówki.


W Czyżewie upamiętniono Sybiraków

16.09.2022, 18:43

Obchody Światowego Dnia Sybiraka w Czyżewie połączono z wciągnięciem na maszt flagi w ramach projektu "Pod biało-czerwoną".


W Supraślu otwarto wystawę "Zbrodnie komunistyczne wobec Cerkwi Prawosławnej"

16.09.2022, 14:25

Na wystawie są m.in. antyreligijne propagandowe plakaty i zdjęcia niszczonych cerkwi. W piątek (16.09) na Rynku w Supraślu otwarto wystawę "Zbrodnie komunistyczne wobec Cerkwi Prawosławnej".


prof. Adam Bartnicki [wideo]

16.09.2022, 08:22

- Reparacje wojenne to sprawa prawna, ale też kwestia zadośćuczynienia moralnego. I bardzo ciekawe jest to, że Niemcy zupełnie się nie poczuwają do tego problemu - podkreśla prof. Bartnicki.Pod Łomżą uczczono pamięć Sybiraków

15.09.2022, 08:50

Kilka dni przed Światowym Dniem Sybiraka (który obchodzony jest 17 września, w rocznicę napaści radzieckiej na Polskę w 1939 r.), uroczystości związane z tym świętem zorganizowano w środę (14.09) w Podgórzu pod Łomżą.


Peleton Pamięci organizowany przez Muzeum Pamięci Sybiru przejechał ulicami Białegostoku [zdjęcia]

27.08.2022, 07:46

Ponad 150 rowerzystów w sobotę (27.08) wzięło udział w Peletonie Pamięci ulicami Białegostoku. Muzeum Pamięci Sybiru, które organizuje rajd, w ten sposób chciało upamiętnić ofiary represji sowieckiej w Europie Środkowo-Wschodniej.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP THE GOOD LIFE – NAJWIĘKSZE PRZEBOJE SWINGU

REKLAMA
OiFP LIFE IS A CABARET, SHOW TANECZNO-WOKALNE

REKLAMA
OiFP JESUS CHRIST SUPERSTAR


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok