Radio Białystok | Wiadomości | "Światło Pamięci" przy Muzeum Pamięci Sybiru w rocznicę sowieckiej agresji na Polskę [zdjęcia]

"Światło Pamięci" przy Muzeum Pamięci Sybiru w rocznicę sowieckiej agresji na Polskę [zdjęcia]

17.09.2022, 20:00, akt. 18.09.2022, 07:54

Zapaleniem zniczy na torach przy Muzeum pamięci Sybiru oraz mappingiem na budynku muzeum i głównej siedzibie Urzędu Miasta upamiętniono w sobotę (17.09) w Białymstoku 83. rocznicę sowieckiej agresji na Polskę.

fot. Adam Janczewski
fot. Adam Janczewski

W zapaleniu światełek wzięli udział m.in. Sybiracy, mieszkańcy, prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski, dyrektor Muzeum Pamięci Sybiru prof. Wojciech Śleszyński i wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski.

Wcześniej w sobotę (17.09), po wystawie stałej oprowadzali zwiedzających Sybiracy. Opowiadali swoje historie i swoich rodzin. Taka forma zwiedzania była zorganizowana po raz pierwszy. Cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. 

Po wystawie oprowadzała m.in. pani Barbara Sokólska. Na wystawę przekazała około stu eksponatów. Szczególna dla pani Barbary jest porcelanowa laleczka, która - jak mówiła zwiedzającym muzeum - została wzięta przez mamę, babcię i ciocię, obok takich rzeczy jak np. pościel, kołdry.


- W ostatniej chwili z komody chwyciła tę laleczkę, która mi służyła od czasu do czasu jako zabawka, żebym wiedziała jakie są dziecięce zabawki (...) ona tutaj jest w takich pięknych bucikach i trzyma jeszcze drugi but w ręku. Tej laleczki nie zamieniono na żywność - opowiadała pani Barbara.


Sybiraczka mówiła, że cały czas wszyscy modlili się, aby wrócić do Polski. Tą nadzieją żyła także jej mama Małgorzata Młynarz. Jej portret jest na wystawie w muzeum i nota, z której wiadomo, że była wywieziona do Kazachstanu w 1940 r., gdy miała 26 lat.

W sobotę (17.09) o rocznicy sowieckiej napaści na Polskę przypominały też historyczne, okolicznościowe mappingi - iluminacje. Obiekty były podświetlone w patriotycznych barwach.

W niedzielę (18.07) w Muzeum Pamięci Sybiru odbędą się zajęcia edukacyjne dla dzieci. Będzie też pokazany film pt. "Cena wyzwolenia" w reżyserii Pawła Domańskiego o sowieckiej agresji na Polskę. Zaplanowano także spotkanie z twórcą filmu.

źródło: Opr. na podst. PAP | red: mark

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


17 września - 83. rocznica agresji sowieckiej na Polskę i Dzień Sybiraka [zdjęcia]

17.09.2022, 07:56

83 lata temu, 17 września 1939 r., łamiąc polsko-sowiecki pakt o nieagresji, Armia Czerwona wkroczyła na teren Rzeczypospolitej Polskiej, realizując ustalenia zawarte w tajnym protokole paktu Ribbentrop-Mołotow. Konsekwencją sojuszu dwóch totalitaryzmów był rozbiór osamotnionej Polski.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP LIFE IS A CABARET, SHOW TANECZNO-WOKALNE

REKLAMA
OiFP JESUS CHRIST SUPERSTAR

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
fot. Paweł Wądołowski
GRAJEWO
2.03.2024, 20:13, akt. 3.03.2024, 07:19

Klub sportowy Warmia Grajewo istnieje już 100 lat
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok