Radio Białystok | Wiadomości | Kolejne osoby z woj. podlaskiego padły ofiarą internetowych oszustów

Kolejne osoby z woj. podlaskiego padły ofiarą internetowych oszustów

autor: Grzegorz Pilat

20.09.2022, 15:45, akt. 23:24

Niemal 60 tys. zł straciły mieszkanki Sokółki i Łomży, które zaufały internetowym oszustom. Pierwsza z nich chciała zainwestować w kryptowaluty. Druga skorzystała z przesłanego linku i straciła z konta wszystkie oszczędności.

Fotolia.com
Fotolia.com

Do 50-letniej mieszkanki Sokółki zadzwonił mężczyzna podający się za pracownika banku kryptowalut. Twierdził, że kobieta zgromadziła w ich banku ponad 70 tys. zł.


- Kiedy mieszkanka Sokółki zaprzeczyła, by kiedykolwiek zakładała takie konto, oszust stwierdził, że widocznie zrobiła to przypadkowo. Dodał, że aby wypłacić te pieniądze, kobieta musi dokupić kryptowaluty. Miała jej w tym pomóc aplikacja do zdalnej obsługi urządzenia, którą 50-latka ściągnęła na swój komputer. Następnie zalogowała się do swojego konta i tym samym dała przestępcom do niego dostęp - mówi mł. asp. Elżbieta Zaborowska z zespołu prasowego podlaskiej policji.


Oszuści wypłacili z jej konta ponad 7 tys. i zaciągnęli kredyt na ponad 40 tys. zł. Transakcji nie udało się zablokować.

Z kolei ponad 5 tys. zł zniknęło z konta 31-letniej mieszkanki Łomży, która chciała sprzedać dziecięce ubranka na jednym z portali aukcyjnych. Po kilku minutach otrzymała wiadomość, że należy wejść w przesłany link.


- Mieszkanka Łomży była pewna, że po wejściu w link potwierdzi swój udział w sprzedaży. Kolejnym krokiem było wybranie swojego banku. Strona, do której została przekierowana, była łudząco podobna do prawdziwej strony jej banku. Tam wpisała swój login oraz hasło do konta - dodaje mł. asp. Elżbieta Zaborowska.


Kiedy po kilku godzinach kobieta sprawdziła swój rachunek, okazało się, że zniknęło ponad 5 tys. zł. W tym przypadku także nie udało się odzyskać pieniędzy.


| red: zmj, sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Mieszkaniec powiatu grajewskiego kupił w sieci węgiel - padł ofiarą oszustów

19.09.2022, 15:26

Uważajmy na oszustów podczas kupowania opału - apelują policjanci.


Już kilka przypadków oszustwa przy zakupie opału odnotowała suwalska policja

19.09.2022, 07:23

Ofiarą takiego przestępstwa padł m.in. 65-letni mieszkaniec powiatu, który stracił ponad 8 tysięcy złotych. Mężczyzna chciał przez internet kupić tańszy ekogroszek.


Kobieta chciała wynająć mieszkanie w Belgii - straciła ponad tysiąc euro

16.09.2022, 15:46

Policjanci przestrzegają przed kolejną metodą oszustów. Chodzi o wyłudzanie pieniędzy w formie zaliczki za wynajem mieszkania.


58-latka uwierzyła w internetową miłość i przelała nieznanej osobie 80 tys. zł

9.09.2022, 18:42

80 tysięcy złotych straciła mieszkanka powiatu bielskiego, która uwierzyła internetowemu oszustowi podającemu się za Amerykanina. Mężczyzna obiecał, że spędzi z nią resztę życia i wybuduje wspólnym dom.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP NAVARRO | STRAUSS

REKLAMA
Nieteatr JERZY KRYSZAK

Jawor – u źródeł kultury

REKLAMA
OiFP DYPTYK WIELKANOCNY: VIA CRUCIS/CAVALLERIA RUSTICANA


fot. Sylwia Krassowska
UWAGA!
28.03.2023, 19:33, akt. 29.03.2023, 07:37

Mroźna noc i poranek w Podlaskiem


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok