Radio Białystok | Wiadomości | Łomżyński MPEC chce wybudować w Czerwonym Borze spalarnię odpadów

Łomżyński MPEC chce wybudować w Czerwonym Borze spalarnię odpadów

autor: Adam Dąbrowski

21.09.2022, 13:31, akt. 13:36

Spalarnię odpadów chce wybudować w Czerwonym Borze Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Łomży.

fot. Joanna Żemojda
fot. Joanna Żemojda

O swoich planach spółka miejska poinformowała władze gminy Zambrów, na której terenie położony jest kompleks Czerwonego Boru.

- Został złożony formalny wniosek w tej sprawie i jesteśmy w trakcie opracowywania decyzji środowiskowej dla inwestycji polegającej na przebudowie istniejącej tam kotłowni na spalarnię odpadów niebezpiecznych, w tym medycznych - mówi zastępca wójta gminy Zambrów Ewa Denkiewicz.

Kotłownię "Mazovia" MPEC w Łomży zakupił w listopadzie 2021 r. od resortu sprawiedliwości za 5 mln zł. Ogrzewa ona i zaopatruje w ciepłą wodę cały kompleks Zakładu Karnego w Czerwonym Borze oraz inne budynki w sąsiedztwie, w tym ośrodek dla cudzoziemców i wspólnoty mieszkaniowe.

- Samorząd musi rozpatrzyć ten wniosek zgodnie z prawem i wydać decyzję o warunkach zabudowy, ponieważ gmina nie ma na ten obszar opracowanych planów zagospodarowania przestrzennego - mówi zastępca wójta.

To kolejna kłopotliwa inwestycja w rejonie Czerwonego Boru. Wcześniej procedury wybudowania tu zakładu zajmującego się kompostowaniem odpadów przywożonych z oczyszczalni ścieków rozpoczęła firma spoza województwa podlaskiego. Gmina próbowała wstrzymać to postępowanie przystępując do opracowania planu zagospodarowania tego terenu na uprawy leśne, jednak przedsiębiorcy zaskarżyli to i teraz o dalszych losach planowanej inwestycji rozstrzygnie sąd.

Władze gminy obawiają się, że powstanie precedensu może być magnesem dla innych inwestorów, którzy zechcą tu lokować zakłady o zbliżonym profilu działalności w obszarach leśnych sąsiadujących z Naturą 2000.

| red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Ekolodzy nie chcą spalarni. Idą z tym do sądu

9.09.2022, 09:27

Ekolodzy chcą, aby to Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku podjął decyzję, czy w Suwałkach może powstać spalarnia odpadów. Sprawę skierowało tam oświęcimskie „Towarzystwo na rzecz Ziemi”.


W Zambrowie nie będzie spalarni odpadów

22.11.2021, 15:52

Nie będzie spalarni odpadów w Zambrowie. Burmistrz miasta odmówił wydania decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych, a przedstawiciele inwestora twierdzą, że nie będą się od tej decyzji odwoływać do wyższej instancji.


Władzom Kolna nie udało się rozstrzygnąć przetargu na budowę biogazowni

15.11.2021, 19:04

Biogazownia jest zbyt droga dla miasta Kolno. Miejskiemu samorządowi nie udało się rozstrzygnąć przetargu na budowę instalacji, która wytwarzałaby energię i ciepło z gazu i biomasy.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP RESPIRO DUO, MUZYCZNE OBLICZA KOBIETY

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok