Radio Białystok | Wiadomości | Chcieli zarobić na kryptowalutach, a padli ofiarami oszustów

Chcieli zarobić na kryptowalutach, a padli ofiarami oszustów

autor: Grzegorz Pilat

22.09.2022, 16:14, akt. 16:19

Nie wszystkie inwestycje w Internecie są bezpieczne - przypominają podlascy policjanci. Przekonali się o tym dwaj mieszkańcy naszego regionu, którzy chcieli wzbogacić się na kryptowalutach.

Fotolia.com
Fotolia.com

32-letni mieszkaniec powiatu siemiatyckiego zainteresował się ofertą inwestycji w kryptowaluty. Kiedy założył konto do obrotu wirtualną walutą, skontaktował się z nim telefonicznie mężczyzna podający się za konsultanta „firmy od kryptowalut”. Po 3 miesiącach 32-latek miał zarobić ponad 5 tysięcy dolarów. Wtedy zdecydował się na wypłatę pieniędzy.

- Kiedy pokrzywdzony zdecydował się na wypłatę zysku, usłyszał, że musi wpłacić 27 tysięcy złotych na specjalną platformę płatniczą. W ten sposób miał potwierdzić inwestycje w kryptowaluty. 32-latek uwierzył w wersję konsultanta i zlecił swojemu bankowi przelew tej sumy. Niestety, zamiast zyskać 5 tysięcy dolarów, stracił 27 tysięcy złotych - mówi rzecznik podlaskich policjantów podinsp. Tomasz Krupa.

Z kolei mieszkaniec gminy Krynki obejrzał film o inwestowaniu na jednym z portali internetowych. Wysłał też swój numer telefonu. Po chwili zadzwonił do niego mężczyzna, który zaoferował kupno kryptowalut, które miały być inwestowane na giełdzie.

- Mężczyzna wpłacił 250 dolarów na wskazany przez oszusta numer konta. Następnie otrzymał informację z rzekomego działu finansowego, że zyskał ponad 90 tysięcy złotych, ale musi wpłacić prowizję. Wtedy 38-latek na podany przez oszusta numer konta przelał prawie 8 tysięcy złotych. Następnie za pośrednictwem poczty e-mail dostał wiadomość, że uchyla się od opłaty podatku. Na podane w mailu konto wpłacił blisko 9 tysięcy złotych - dodaje podinsp. Tomasz Krupa.

Dotychczas nie udało się odzyskać pieniędzy. Policjanci kolejny raz przypominają, że każda inwestycja w Internecie musi być dokładnie zweryfikowana. Proszą też, by zgłaszać im każdą próbę oszustwa.

| red: maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Kolejne osoby z woj. podlaskiego padły ofiarą internetowych oszustów

20.09.2022, 15:45

Niemal 60 tys. zł straciły mieszkanki Sokółki i Łomży, które zaufały internetowym oszustom. Pierwsza z nich chciała zainwestować w kryptowaluty. Druga skorzystała z przesłanego linku i straciła z konta wszystkie oszczędności.


Oszustwo na zdalny pulpit - mieszkaniec okolic Hajnówki stracił 17 tys. zł

24.06.2022, 12:45

Kolejny raz podlascy policjanci ostrzegają przed ryzykownymi inwestycjami przez internet.


Chciał zainwestować w kryptowaluty, stracił ponad ćwierć miliona złotych

25.05.2022, 19:17

Podlascy policjanci ostrzegają przed niepewnymi inwestycjami w internecie. Blisko 300 tys. złotych stracił młody mieszkaniec powiatu suwalskiego, który trzykrotnie wpłacał pieniędzy różnym fałszywym firmom m.in. na zakup bitcoinów.





ZNAJDŹ NAS





REKLAMA
NIETEATR Mój boski rozwód

REKLAMA
OiFP Inauguracja

REKLAMA
NieTeatr RENATA PRZEMYK KWARTET

REKLAMA
OiFP - Broadway














źródło: www.radio.bialystok.pl​

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok