Radio Białystok | Wiadomości | Chcieli zarobić na kryptowalutach, a padli ofiarami oszustów

Chcieli zarobić na kryptowalutach, a padli ofiarami oszustów

autor: Grzegorz Pilat

22.09.2022, 16:14, akt. 16:19

Nie wszystkie inwestycje w Internecie są bezpieczne - przypominają podlascy policjanci. Przekonali się o tym dwaj mieszkańcy naszego regionu, którzy chcieli wzbogacić się na kryptowalutach.

Fotolia.com
Fotolia.com

32-letni mieszkaniec powiatu siemiatyckiego zainteresował się ofertą inwestycji w kryptowaluty. Kiedy założył konto do obrotu wirtualną walutą, skontaktował się z nim telefonicznie mężczyzna podający się za konsultanta „firmy od kryptowalut”. Po 3 miesiącach 32-latek miał zarobić ponad 5 tysięcy dolarów. Wtedy zdecydował się na wypłatę pieniędzy.

- Kiedy pokrzywdzony zdecydował się na wypłatę zysku, usłyszał, że musi wpłacić 27 tysięcy złotych na specjalną platformę płatniczą. W ten sposób miał potwierdzić inwestycje w kryptowaluty. 32-latek uwierzył w wersję konsultanta i zlecił swojemu bankowi przelew tej sumy. Niestety, zamiast zyskać 5 tysięcy dolarów, stracił 27 tysięcy złotych - mówi rzecznik podlaskich policjantów podinsp. Tomasz Krupa.

Z kolei mieszkaniec gminy Krynki obejrzał film o inwestowaniu na jednym z portali internetowych. Wysłał też swój numer telefonu. Po chwili zadzwonił do niego mężczyzna, który zaoferował kupno kryptowalut, które miały być inwestowane na giełdzie.

- Mężczyzna wpłacił 250 dolarów na wskazany przez oszusta numer konta. Następnie otrzymał informację z rzekomego działu finansowego, że zyskał ponad 90 tysięcy złotych, ale musi wpłacić prowizję. Wtedy 38-latek na podany przez oszusta numer konta przelał prawie 8 tysięcy złotych. Następnie za pośrednictwem poczty e-mail dostał wiadomość, że uchyla się od opłaty podatku. Na podane w mailu konto wpłacił blisko 9 tysięcy złotych - dodaje podinsp. Tomasz Krupa.

Dotychczas nie udało się odzyskać pieniędzy. Policjanci kolejny raz przypominają, że każda inwestycja w Internecie musi być dokładnie zweryfikowana. Proszą też, by zgłaszać im każdą próbę oszustwa.

| red: maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Kolejne osoby z woj. podlaskiego padły ofiarą internetowych oszustów

20.09.2022, 15:45

Niemal 60 tys. zł straciły mieszkanki Sokółki i Łomży, które zaufały internetowym oszustom. Pierwsza z nich chciała zainwestować w kryptowaluty. Druga skorzystała z przesłanego linku i straciła z konta wszystkie oszczędności.


Oszustwo na zdalny pulpit - mieszkaniec okolic Hajnówki stracił 17 tys. zł

24.06.2022, 12:45

Kolejny raz podlascy policjanci ostrzegają przed ryzykownymi inwestycjami przez internet.


Chciał zainwestować w kryptowaluty, stracił ponad ćwierć miliona złotych

25.05.2022, 19:17

Podlascy policjanci ostrzegają przed niepewnymi inwestycjami w internecie. Blisko 300 tys. złotych stracił młody mieszkaniec powiatu suwalskiego, który trzykrotnie wpłacał pieniędzy różnym fałszywym firmom m.in. na zakup bitcoinów.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nieteatr JERZY KRYSZAK

Jawor – u źródeł kultury

REKLAMA
OiFP DYPTYK WIELKANOCNY: VIA CRUCIS/CAVALLERIA RUSTICANA


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok