Radio Białystok | Wiadomości | Ponad 2000 zawodników na trasach Bison Ultra Trail i Bison MTB przez Puszczę Knyszyńską

1.10.2022, 07:28, akt. 2.10.2022, 18:25

Puszcza Knyszyńska w ten weekend (1-2.10) należała do amatorów sportowej rywalizacji, a to za sprawą Bison Ultra Trail i Bison MTB. Część z nich już w sobotę od 3:00 rano wyruszyła na leśne ścieżki.

0:00
0:00
Za nami Bison Ultra Trail i Bison MTB przez Puszczę Knyszyńską - relacja Marcina Mazewskiego | Pobierz plik.

0:00
0:00
Ponad 2000 biegaczy na trasie Bison Ultra Trail przez Puszczę Knyszyńską - relacja Marcina Mazewskiego | Pobierz plik.

Przygotowano aż pięć dystansów dla biegaczy - na 16, 35, 50, 70 i 100 km oraz biegi dziecięce, a także dwie trasy dla kolarzy - 20 i 60 km. Impreza przyciągnęła 2300 zawodników z całej Polski.

- W tym roku i biegacze i rowerzyści startują w Bisonie. Prawie 2300 osób na listach startowych, 1400 startuje w Bison Ultra Trail, czyli na dystansach od 16 do 100 km i w biegach dzieci. Wszystko w anturażu Puszczy Knyszyńskiej z sercem zawodów w Supraślu - mówi prezes Fundacji Białystok Biega Grzegorz Kuczyński.

Trasę 100 km najszybciej pokonał Tomasz Cygański z Olsztyna z czasem nieco ponad 9 godzin i 14 minut. Drugi był Grzegorz Staniewski z Leszna, a trzeci Adam Onoszko z Sokółki. Najlepszą z kobiet okazał się Joanna Oberlan-Maroń z Torunia (10:36), która przybiegła przed Angeliką Mańczuk z Białegostoku i Weroniką Spolską ze Świeszyna.

Rywalizację na 70 km wygrał Sylwester Jakacki z Bartoszyc (5:33), a wśród pań Katarzyna Dordzik z Gdyni (6:59). Pierwszy na 50 km był Andrzej Miedziejewski z Pruszkowa (4:00), a z kobiet Ewa Pazuła z Wyszkowa (4:40).

Na 35 km wygrał Bartłomiej Osior z Wydmin (2:24), a w kategorii kobiet Emilia Perz z Bukowca (3:03).

Zawody kolarskie na 20 km wygrał Piotr Lemański z Białegostoku (niespełna 49 minut), a wśród pań najlepsza była Ewelina Puciłowska z Supraśla (1:10).

W drugim dniu zmagań biegacze startowali na 16 km, a rowerzyści mieli do pokonania 60 km, rozegrane zostały także biegi dziecięce.

Bieg na 16 km wygrał Tomasz Tyszka z Białegostoku, wśród pań pierwsza była Monika Poncyliusz z Józefowa. Rywalizację MTB na 60 km wygrał Łukasz Góralewski z Wyszkowa, a z kobiet najlepsza była Barbara Torebko z Olecka.

Zawody to nie tylko sportowa rywalizacja, ale też promocja zdrowego stylu życia, a - jak podkreśla burmistrz Supraśla Radosław Dobrowolski - także promocja Supraśla i Puszczy Knyszyńskiej.

- Przyjeżdżają zawodnicy z różnych zakątków naszego kraju, odkrywają piękno tego regionu. I będą wracali, a jak wrócą, to zostawią tutaj swoje pieniądze, ale przede wszystkim dobre emocje i przekażą na pewno innym, że warto przyjechać do Supraśla, do Puszczy Knyszyńskiej, że jest tu pięknie i bezpiecznie - dodaje burmistrz.

Bison Ultra Trail ma również wymiar charytatywny rzecz Fundacji Hospicjum Proroka Eliasza.

| red: zmj, maj

"Przed nami Bison Ultra-Trail i Bison MTB, ta impreza nam się rozrasta. Wszystko odbędzie się w Supraślu w pierwszy weekend października" - mówił w Radiu Białystok Grzegorz Kuczyński.

Za nami 12. edycja Białystok Biega - wzięło w niej udział prawie 2,5 tys. dorosłych i dzieci [zdjęcia]

18.09.2022, 13:17

Małżeństwo z Iławy (w województwie warmińsko-mazurskim): Agnieszka i Adrian Przybyła to zwycięzcy głównego biegu 12. edycji imprezy "Białystok Biega". Najszybciej w swoich kategoriach pokonali 10 kilometrów. Ich czasy to odpowiednio: 37 minut i 49 sekund oraz 31 minut i 19 sekund.