Radio Białystok | Wiadomości | Prawie 80 cudzoziemców próbowało nielegalnie dostać się do Polski z Białorusi

Prawie 80 cudzoziemców próbowało nielegalnie dostać się do Polski z Białorusi

3.10.2022, 09:15, akt. 09:17

78 cudzoziemców próbowało w niedzielę (2.10) nielegalnie przedostać się do Polski przez granicę z Białorusią; byli to m.in. obywatele Algierii i Wybrzeża Kości Słoniowej - podała w raporcie z minionej doby Straż Graniczna.

źródło: SG
źródło: SG

W okolicach Bobrownik grupa licząca 16 osób pochodzących m.in. z Turcji, Kamerunu i Konga przeszła przez granicę na polską stronę pokonując rzekę Świsłocz - podała SG w poniedziałek rano na Twitterze. Niedaleko Narewki zatrzymano dwóch kolejnych tzw. kurierów nielegalnych imigrantów - to Ukraińcy, którzy przewozili trzech Syryjczyków.


W lipcu i sierpniu polska Straż Graniczna odnotowała po ok. 900 prób nielegalnego przekroczenia granicy Polski z Białorusią. We wrześniu tych prób było blisko 1,3 tys. Październik rozpoczął się od rekordowej w ostatnich miesiącach liczby, bo w minioną sobotę SG odnotowała 120 prób w czasie jednej doby.


Po zbudowaniu stalowego ogrodzenia na granicy z Białorusią, prowadzone są jeszcze prace związane z uruchomieniem tam tzw. bariery elektronicznej. Pierwsze jej kilometry mają być uruchomione prawdopodobnie w październiku - mówiła w sobotę rzecznik SG por. Anna Michalska.


Pełne uruchomienie systemu złożonego m.in. z sieci detektorów i kamer wraz z Centrum Nadzoru w Białymstoku, do którego będą trafiać sygnały z urządzeń na granicy, planowane jest na koniec roku.


Od 1 lipca obowiązuje w Podlaskiem – wydany przez wojewodę – zakaz zbliżania się do granicy polsko-białoruskiej na odległość mniejszą niż 200 metrów. Z wnioskiem o jego wprowadzenie wystąpił komendant Podlaskiego Oddziału SG. Zakaz obowiązuje do końca listopada w całym województwie, z wyjątkiem odcinków granicy przebiegających na rzekach.


Decyzja ma związek z trwającymi pracami przy budowie zabezpieczeń elektronicznych.

źródło: PAP | red: maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Do 31 godzin oczekiwania w kolejce tirów przed Bobrownikami

3.10.2022, 09:11

Do 31 godzin czekają w poniedziałek (3.10) rano kierowcy ciężarówek na odprawę na przejściu granicznym z Białorusią w Bobrownikach - poinformowała podlaska Krajowa Administracja Skarbowa. W kolejce stoi 550 tirów.


120 cudzoziemców próbowało przedostać się z Białorusi do Polski

2.10.2022, 09:14

120 cudzoziemców próbowało minionej doby przedostać się z Białorusi do Polski - poinformowała w niedzielę (02.10) Straż Graniczna. Zatrzymano też kolejnego tzw. kuriera osób, które nielegalnie przekroczyły granicę. Zatrzymano także trzech tzw. pomocników - dwóch obywateli Rosji i obywatela Ukrainy.


60 osób próbowało w środę dostać się nielegalnie z Białorusi do Polski

29.09.2022, 09:20

Kolejnych 60 migrantów próbowało w środę (28.09) dostać się nielegalnie do Polski z terytorium Białorusi - podała w czwartek na Twitterze Straż Graniczna. Zatrzymano kolejnych sześć osób, które przewoziły migrantów.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP RESPIRO DUO, MUZYCZNE OBLICZA KOBIETY

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok