Radio Białystok | Wiadomości | Blisko 550 mln zł na obniżenie kosztów energii trafi do samorządów w regionie

Blisko 550 mln zł na obniżenie kosztów energii trafi do samorządów w regionie

7.10.2022, 12:27, akt. 13:30

W ramach dodatkowych rządowych środków na obniżenie kosztów energii do województwa podlaskiego trafi 545 mln zł - poinformował w piątek (7.10) marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki. Pieniądze mają trafić do wszystkich samorządów.

fot. Mateusz Duchnowski / UMWP
fot. Mateusz Duchnowski / UMWP


0:00
0:00
Blisko 550 mln zł na obniżenie kosztów energii trafi do samorządów w regionie - relacja Renaty Redy | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Nowelizacja ustawy o dochodach JST (jednostek samorządu terytorialnego) przewiduje przekazanie samorządom dodatkowych 13,7 mld zł jeszcze w 2022 r. Pieniądze te mają m.in. zrekompensować ubytki w dochodach bieżących.


"545 mln zł trafi do samorządów różnego szczebla w województwie podlaskim, z czego 33 mln zł do urzędu marszałkowskiego" - poinformował w piątek na konferencji prasowej marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki. Podkreślił, że środki trafią do wszystkich samorządów w regionie.


Powiedział, że pieniądze mogą być wydatkowane m.in. na bieżące wydatki, na inwestycje, na wydatki w obszarze efektywności energetycznej, mogą być też przekazane instytucjom prowadzonym przez jednostki samorządu.


Kosicki mówił, że rząd wspiera samorządy w także w ramach innych programów jak Polski Ład, Fundusz Dróg Samorządowych czy Fundusz Inwestycji Lokalnych, czy obecnie przekazane wsparcie. 


"To są historyczne środki, jakimi dysponujemy jako przedstawiciele polskich samorządów" - dodał.


Obecny na konferencji prasowej sekretarz stanu w KPRM Adam Andruszkiewicz mówił, że w związku z kryzysem energetycznym wywołanym przez Rosję, rząd podejmuje zarówno działania bieżące jak i legislacyjne, żeby zminimalizować negatywne skutki wojny na Ukrainie zarówno dla indywidualnych odbiorców, przedsiębiorców i samorządów. Powiedział, że samorządy przyznaną dodatkową pulę środków mogą przeznaczyć na zwiększenie efektywności energetycznej i na zminimalizowanie wzrostu cen energii.


Andruszkiewicz przypomniał, że rząd przyjął projekt ustawy zamrażającej ceny energii dla odbiorców indywidualnych. Dodał, że w związku z informacjami od samorządów o wzroście wydatków na energię, prowadzone są prace, by także zamrozić ceny energii dla samorządów. Z innych działań podejmowanych przez rząd wymienił też, że dodatek węglowy dla indywidualnych odbiorców czy tzw. tarcze antyinflacyjne. 


"To powoduje, że możemy myśleć z umiarkowanym optymizmem, jeśli chodzi o przetrwanie tej zimy" - dodał.


Senator PiS Mariusz Gromko przypomniał, że dodatkowe środki mają być przekazane samorządom w trzech transzach, pierwsza w bieżącym tygodniu, kolejna w listopadzie, a ostatnia w grudniu. Przekazał też, że do miasta Białystok trafi ponad 62 mln zł.


Obecny na spotkaniu starosta powiatu białostockiego Jan Perkowski mówił, że dla powiatu i gmin powiatu "to duży zastrzyk gotówki".


Wójt Turośni Kościelnej Grzegorz Jakuć zauważył, że samorządy jako pierwsze spotkały się ze skutkami kryzysu, w postaci zwiększonych wydatków bieżących. Dodał, że czeka na przepisy zamrażające ceny energii dla samorządów, wtedy - jak mówił - "dodatkowe pieniądze będziemy mogli wydać w całości na działania inwestycyjne, a nie konsumpcyjne".

źródło: PAP | red: maj, mark

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Kolejne podwyżki w Spółdzielni Mieszkaniowej w Augustowie

7.10.2022, 06:51

Mieszkańcy już po raz trzeci w ciągu dwóch miesięcy otrzymali modyfikację wysokości czynszu. Nowa stawka będzie obowiązywała od stycznia 2023 roku.


W gminie Nowinka latarnie będą paliły się krócej

5.10.2022, 13:31

W prawie wszystkich wsiach gminy Nowinka latarnie uliczne będą paliły się tylko do godziny 20, czyli o dwie godziny krócej niż we wrześniu. Taką decyzję podjęli radni podczas ostatniej sesji.


Z powodu rosnących kosztów energii, białostockie uczelnie wdrażają programy oszczędzania

30.09.2022, 09:13

Gwałtownie rosnące ceny energii zmuszają do radykalnych decyzji – by uporać się z rachunkami za prąd dwie białostockie uczelnie wprowadzają czasowe nauczanie online. Jedną z nich jest największa uczelnia w regionie – Uniwersytet w Białymstoku.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP - KONCERT PRAWYKONAŃ

REKLAMA
Maraton Bluesa 2023

REKLAMA
OiFP SCHÖNBERG | BRAHMS | CHOPIN | BEETHOVEN | RECITAL FORTEPIANOWY

REKLAMA
OiFP TIDES AND TIMES

REKLAMA
OiFP Gala sylwestrowa

Niebieski Mikrofon 2023


źródło: www.radio.bialystok.pl​

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok