Radio Białystok | Wiadomości | Uratowano kolejne zabytki cmentarne na najstarszej nekropolii w regionie

Uratowano kolejne zabytki cmentarne na najstarszej nekropolii w regionie

autor: Adam Dąbrowski

24.10.2022, 13:01, akt. 13:10

Trzy nagrobki kamienne, trzy żeliwne ogrodzenia mogił i metalowy krzyż - to zabytki uratowane na łomżyńskim cmentarzu w ciągu ostatniego roku.

fot. Adam Dąbrowski
fot. Adam Dąbrowski

Na ten cel od ponad 40 lat (z kilkuletnią przerwą w latach 80.), na tej najstarszej w regionie nekropolii, Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej prowadzi doroczne kwesty. Dzięki ofiarności odwiedzających cmentarz udało się uratować, a czasem przywrócić nawet świetność, połowie z ponad 500 zabytkowych obiektów - nagrobków, pomników, krzyży i żeliwnych ogrodzeń. Niektóre, już odnowione kilkanaście lub kilkadziesiąt lat temu, wymagają kolejnego ratowania.


- Tak jest na przykład z tablicą Seweryna Bończy-Skarzyńskiego. To najstarszy na naszym cmentarzu zachowany nagrobek, bo pochodzi z 1812 r. Był remontowany kilkanaście lat temu i chociaż efekty tych prac nadal widać, zaczęła kruszyć się tablica inskrypcyjna z piaskowca. Jeśli nie zabezpieczymy jej teraz, zniszczeje bezpowrotnie - tłumaczy prezes TPZŁ Józef Babiel.


Dlatego towarzystwo po raz kolejny organizuje w Łomży tradycyjną kwestę. Datki będą zbierane do puszek na zabytkowym cmentarzu przy ul. Kopernika we Wszystkich Świętych (1 listopada), a dzień później (w Zaduszki, 2.11) będzie je można wrzucać do skarbon ustawionych przy głównych wejściach na zabytkową nekropolię.

| red: maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Kwesty na cmentarzach w Podlaskiem [zdjęcia]

1.11.2021, 08:50

W dniu Wszystkich Świętych i w Dzień Zaduszny na cmentarzach spotkamy kwestujących. W wielu miejscach w Podlaskiem organizowane są zbiórki pieniędzy na renowację zabytkowych nagrobków.


Ponad 57 tys. zł zebrano podczas kwesty na zabytkowym cmentarzu w Łomży

3.11.2019, 18:06

Niemal 57,3 tys. zł zebrano podczas trzydniowej kwesty na zabytkowym cmentarzu w Łomży - poinformowali w niedzielę po południu organizatorzy. Kwestę na tym cmentarzu na ratowanie najcenniejszych nagrobków zorganizowano po raz 30.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok