Radio Białystok | Wiadomości | W podlaskich szpitalach przybywa pacjentów, którzy mają pocovidowe powikłania

W podlaskich szpitalach przybywa pacjentów, którzy mają pocovidowe powikłania

autor: Renata Reda

22.11.2022, 09:58, akt. 10:15

Stwierdzanych zakażeń koronawirusem jest znacznie mniej niż przed rokiem, ale w szpitalach przybywa pacjentów, którzy mają pocovidowe powikłania. Choroba uszkodziła im płuca i serce.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

W salach brakuje miejsc dla chorych - mówi kierownik Kliniki Kardiologii z Oddziałem Intensywnego Nadzoru Kardiologicznego USK w Białymstoku profesor Bożena Sobkowicz.

Mamy łóżka na korytarzu. Jest wiele osób z uszkodzeniami płuc, serca. Pacjentów młodych mamy dużo i dużo przyjęć tzw. "ostrych". Chociaż jesteśmy uniwersytecką kliniką, to mamy wielkie trudności z zaopatrzeniem strumienia pacjentów planowych, którzy czekają na to miejsce kilka miesięcy i tych pacjentów, którzy przyjeżdżają do nas w ciężkich stanach

- mówi Bożena Sobkowicz.

Profesor apeluje, by nie bagatelizować żadnych objawów choroby.

- Są takie choroby serca, gdzie z jednej strony medycyna zrobiła kolosalny postęp, ale z drugiej strony z powodu tych choroby można umrzeć nagle. Czasem nawet śmierć jest pierwszym i ostatnim objawem choroby. Jakie to są choroby? Ostry zawał serca, ciężka niewydolność serca, zatorowość płucna - dodaje Bożena Sobkowicz.

Profesor podkreśla, że zator płucny można pomylić z COVID-em, grypą czy z zawałem serca. Choroba może być trudna do zdiagnozowania. Dlatego 10 grudnia na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku będzie konferencja i warsztaty kardiologiczne „Wschód – Zachód”.

Do udziału w spotkaniu zaproszeni się między innymi lekarze rodzinni. To oni najczęściej jako pierwsi diagnozują u pacjenta chorobę.

O zatorze płucnym będziemy mówić w programie "Szlachetne zdrowie" o 13:30. Naszymi gośćmi będą kardiolodzy: dr hab. Anna Lisowska i profesor Karol Kamiński z Kliniki Kardiologii z Oddziałem Intensywnego Nadzoru Kardiologicznego USK w Białymstoku.

| red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Maseczki w szpitalach, przychodniach i aptekach zostaną co najmniej do końca marca

15.11.2022, 10:56

Obowiązek zakrywania nosa i ust maseczką w aptekach, przychodniach i w szpitalach zostanie przedłużony co najmniej do końca marca 2023 r. - zapowiada minister zdrowia Adam Niedzielski.


prof. Joanna Zajkowska [wideo]

25.10.2022, 08:25

"W tej chwili możemy zaobserwować pewną stabilność, natomiast na pewno wirus nie jest w odwrocie. Powinniśmy się przygotować do wzrostu kolejnych przypadków zakażeń" - mówi Joanna Zajkowska.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP RESPIRO DUO, MUZYCZNE OBLICZA KOBIETY

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

fot. Marcin Mazewski
15.04.2024, 16:55, akt. 16:58

Koniec sezonu na białostockim lodowiskuźródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok