Radio Białystok | Wiadomości | Maseczki w szpitalach, przychodniach i aptekach zostaną co najmniej do końca marca

Maseczki w szpitalach, przychodniach i aptekach zostaną co najmniej do końca marca

15.11.2022, 10:56, akt. 10:59

Obowiązek zakrywania nosa i ust maseczką w aptekach, przychodniach i w szpitalach zostanie przedłużony co najmniej do końca marca 2023 r. - zapowiada minister zdrowia Adam Niedzielski.

fot. Joanna Szubzda
fot. Joanna Szubzda

- Maseczki ograniczają transmisję chorób, nie tylko COVID-19, ale również grypy czy wirusa RSV - powiedział szef Ministerstwa Zdrowia.

Minister pytany o ocenę aktualnej sytuacji epidemicznej wskazał, że przebiega ona zgodnie z prognozami prezentowanymi przez resort.


- Twierdziliśmy, że wcale nie będziemy mieli jesienią dużej kumulacji zakażeń i zagrożenia dla wydolności systemu opieki zdrowotnej z pewnością nie będzie. Przewidywaliśmy w oparciu o nasze analizy, że hospitalizacji będzie niewiele, a przebieg COVID-19 będzie łagodniejszy - powiedział.


- Widzimy w tej chwili, że liczba hospitalizacji związanych z COVID-19 już spadła poniżej tysiąca, a liczba odnotowywanych przypadków jest średnio tygodniowo na poziomie 2,5 tys. Nawet dodając osoby, które testują się poza oficjalnym systemem i nie są raportowane skala zakażeń nie stanowi zagrożenia dla systemu opieki zdrowotnej - zaznaczył minister.

Dodał, że bardziej niepokojące są dane dotyczące grypy i innych infekcji górnych dróg oddechowych. Przypomniał, że tylko w pierwszym tygodniu listopada zanotowano w Polsce 100 tys. przypadków zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę, a ponad 400 osób z tego powodu trafiło do szpitala.

Niedzielski stwierdził, że z punktu widzenia ministra zdrowia, COVID-19 nie jest obecnie wielkim zagrożeniem.

Pytany, czy po Nowym Roku zostanie utrzymany obowiązek noszenia maseczek w szpitalach, przychodniach i aptekach, szef MZ wskazał, że "maseczki nie mają tylko kontekstu covidowego".


- Przypadków COVID-19 jest mało, ale grypa czy wirus RSV zbiera żniwo. Utrzymanie maseczek w tym kontekście ma sens, szczególnie w przychodniach, szpitalach i aptekach, w podmiotach leczniczych, gdzie spotykają się chorzy ludzie - wyjaśnił.


Dopytywany, czy w związku z tym, że sezon grypowy trwa od października do maja, a szczyt zachorowań od stycznia do marca, należy liczyć się z noszeniem maseczek w szpitalach i aptekach w pierwszym kwartale przyszłego roku, szef MZ odparł, że "na pewno co najmniej do końca marca obowiązek zabezpieczania się maseczką będzie zachowany".

źródło: PAP | red: wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Zakończył się proces przedsiębiorcy, który zorganizował w Suwałkach imprezę weselną mimo covidowych ograniczeń

3.11.2022, 16:24

Uniewinnienia domaga się przedsiębiorca, który zorganizował w Suwałkach imprezę weselną mimo obowiązującego wówczas zakazu związanego z pandemią koronawirusa.


Raport zakażeń - 27.10-2.11.2022

2.11.2022, 10:40

Od 27 października do 2 listopada badania potwierdziły 3 895 zakażeń koronawirusem, w tym 747 ponownych. Zmarło 58 osób z COVID-19 – poinformowało w środę (2.11) w cotygodniowym zestawieniu Ministerstwo Zdrowia.


prof. Joanna Zajkowska [wideo]

25.10.2022, 08:25

"W tej chwili możemy zaobserwować pewną stabilność, natomiast na pewno wirus nie jest w odwrocie. Powinniśmy się przygotować do wzrostu kolejnych przypadków zakażeń" - mówi Joanna Zajkowska.


Szpital wojewódzki w Białymstoku kupił karetkę dla oddziału ratunkowego

10.10.2022, 12:11

O nowoczesną karetkę wzbogacił się szpital wojewódzki w Białymstoku. Kosztowała ok. 550 tys. zł, z czego 450 tys. było z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr Historia Jakuba – spektakl

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok