Radio Białystok | Wiadomości | Mężczyzna - który przyznał się do napadu na właściciela kantoru w Białymstoku - usłyszał wyrok

Mężczyzna - który przyznał się do napadu na właściciela kantoru w Białymstoku - usłyszał wyrok

autor: Marta Nazarko

1.12.2022, 19:14, akt. 19:53

Jeden z oskarżonych - prawomocnie skazany, drugi - jeszcze raz stanie przed sądem. Takie rozstrzygnięcie zapadło w sprawie napadu na właściciela kantoru w Białymstoku.

Fot. Joanna Żemojda
Fot. Joanna Żemojda


0:00
0:00
Mężczyzna - który przyznał się do napadu na właściciela kantoru w Białymstoku - usłyszał wyrok - relacja Marty Nazarko | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Chodzi o wydarzenia z maja 2019 r. 

Wtedy przy ul. Grażyny w Białymstoku napastnicy zaatakowali pokrzywdzonego gazem, pobili i zabrali plecak. W plecaku były złotówki, funty brytyjskie, dolary i ruble - według aktu oskarżenia - łącznie równowartość 130 tys. zł.

Sporą część zrabowanych pieniędzy odnaleziono w dwóch mieszkaniach. Jeden z oskarżonych w procesie przyznał się, przepraszał i wyraził skruchę. 27-latek twierdził, że motywem jego działania była chęć zdobycia pieniędzy, by pomóc matce, która miała długi. W trakcie procesu w pierwszej instancji dobrowolnie zapłacił też pokrzywdzonemu 50 tys. zł.


Wyrok zaskarżyły wszystkie strony 

Prokurator domagał się dla obu oskarżonych po siedem lat więzienia za rozbój z użyciem gazu. W apelacji wnioskował o pięć lat więzienia dla jednego oraz uchylenie wyroku uniewinniającego wobec drugiego z oskarżonych.

Obrońca młodego mężczyzny skazanego nieprawomocnie na 3,5 roku więzienia chciał kary w zawieszeniu przy nadzwyczajnym jej złagodzeniu, w ostateczności - dwóch lat więzienia. Apelację złożył też pełnomocnik napadniętego mężczyzny - on chciał uchylenia uniewinnienia.


Sąd okręgowy utrzymał wyrok skazujący

Jedynie obniżył - do niespełna 7 tys. zł - kwotę do zapłaty pokrzywdzonemu.

Sąd uznał jednocześnie, że 5 lat więzienia to kara zbyt surowa, ale zwracał też uwagę, że choć obrońca mówił o skrusze jego klienta, to ten nie wyjawił, kto z nim uczestniczył w napadzie.

W przypadku nieprawomocnego uniewinnienia sąd odwoławczy wyrok uchylił, zgadzając się z argumentacją z apelacji prokuratury, że pierwsza instancja nie oceniła dowodów całościowo. W tym zakresie Sąd Rejonowy w Białymstoku będzie musiał sprawą zająć się ponownie.

Ten oskarżony od początku zaprzeczał, by brał udział w tym rozboju. Policja znalazła jednak przy nim kluczyki od wypożyczonego samochodu, którym napastnicy uciekli. W aucie były też jego odciski palców, a w domu miał czapkę taką, jak jeden ze sprawców.

| red: mark

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Sąd ma ogłosić wyrok w procesie apelacyjnym ws. napadu na właściciela białostockiego kantoru

1.12.2022, 07:06

Białostocki sąd ma w czwartek (1.12) ogłosić wyrok w procesie apelacyjnym dotyczącym napadu na właściciela kantoru.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NieTeatr ADHD i inne cudowne zjawiska - spektakl Joanny Szczepkowskiej

REKLAMA
OiFP WIENIAWSKI PO MISTRZOWSKU

REKLAMA
OiFP DYPTYKfot. Sylwia Krassowska
REGION
31.01.2023, 15:46, akt. 1.02.2023, 16:03

Podlaskie - jest nas coraz mniej

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok