Radio Białystok | Wiadomości | "Podaruj gwiazdkę polskim dzieciom na Białorusi" - czas na piątą edycję naszej akcji

"Podaruj gwiazdkę polskim dzieciom na Białorusi" - czas na piątą edycję naszej akcji

9.12.2022, 10:00, akt. 15.12.2022, 12:05

Będą olbrzymie emocje, wzruszenie i częste zwroty akcji - zbliża się nasza doroczna przedświąteczna inicjatywa "Podaruj gwiazdkę polskim dzieciom na Białorusi". Od kilku lat wraz z podlaskim oddziałem Stowarzyszenia Wspólnota Polska organizujemy aukcję obrazów, z której dochód będzie przeznaczony na świąteczne paczki dla polskich dzieci na Białorusi. Tym razem licytacje na antenie potrwają od wtorku, 13 grudnia do czwartku, 15 grudnia.

AUKCJA OBRAZÓW
AUKCJA OBRAZÓW

Podczas czterech dotychczasowych edycji akcji udało się zebrać kilkadziesiąt tysięcy złotych, w tegorocznej będzie można licytować dziewięć obrazów malarzy zaprzyjaźnionych ze Związkiem Polaków na Białorusi.  Za zebrane pieniądze "Wspólnota Polska" kupi podarunki gwiazdkowe dla dzieci członków Związku. W tym roku akcja ma szczególny charakter ze względu na nasilające się represje reżimu Aleksandra Łukaszenki wobec polskiej mniejszości. W licytacjach od początku uczestniczyła prezes Związku Polaków na Białorusi Andżelika Borys. Dziś jest w areszcie domowym na Białorusi i czeka na proces. Dlatego nie chcemy zostawiać w potrzebie tych, którzy potrzebują naszego wsparcia.    

Licytacje potrwają od wtorku, 13 grudnia do czwartku, 15 grudnia. Codziennie w programie "Najbliżej Ciebie" - między godz. 9 a 13 - będziemy licytowali trzy obrazy. Wśród nich dzieła między innymi Olgi Szczerbińskiej i Aleksandra Bołdakowa z Białorusi, Elli Becker z Izraela czy Leny Chviciji z Litwy. Są to grafiki, akwarele i obrazy olejne. 

Żeby wziąć udział w aukcji, trzeba zadzwonić do naszego radiowego studia - 85 744 22 22 - i przelicytować aktualną cenę.  Uwaga! Warunkiem odebrania obrazu jest okazanie dowodu wpłaty wylicytowanej kwoty na konto: 34 2490 0005 0000 4600 6753 8392 z dopiskiem "Gwiazdka dla ZPB".


W trakcie trzech dni akcji wylicytowaliśmy obrazy: 

Olga Szczerbińska "Nad jeziorem" 30x80, płótno, olej

Autorka urodziła się w 1988 roku w Mińsku na Białorusi. W latach 2003-2006 uczyła się w szkole Sztuk Pięknych im. Iwana Achremczyka w Mińsku. W latach 2006-2012 studiowała na Białoruskiej Państwowej Akademii Sztuk Pięknych na kierunku scenografia. Należy do Białoruskiego Związku Artystów Plastyków oraz do Towarzystwa Plastyków Polskich na Białorusi. 

Obraz wylicytował pan Krzysztof za 777 zł.

Aleksander Bołdakow "Brzeg", 30x30

Autor urodził się w 1979 roku w Postawach. W latach 1997-2002 studiował plastykę na Grodzieńskim Uniwersytecie Państwowym im. Janki Kupały, w latach 2006-2012 – na Białoruskiej Państwowej Akademii Sztuk Pięknych na kierunku scenografia. Od 2002 roku uczestniczy w krajowych i międzynarodowych wystawach oraz projektach artystycznych. Od 2010 roku należy do Towarzystwa Plastyków Polskich na Białorusi i Białoruskiego Związku Artystów Plastyków. 

Obraz wylicytował pan Andrzej za 2222 zł.


Ella Becker (Izrael), "Grodzieńskie motywy" (dyptyk)

Autorka urodziła się w Baku, w Azerbejdżanie. Mieszka i tworzy w Tel Awiwie w Izraelu. W ciągu swojej kariery Ella Becker studiowała różne formy sztuki, takie jak animacja rysunkowa, ilustracja książkowa, malarstwo mieszane i rzeźba ceramiczna. W 2017 roku została zaproszona na plener malarski, poświęcony miastu Grodno.

Obraz wylicytował pan Rafał za 3000 zł.

Obraz Igora Kiebieca, "Wojenko"

Autor urodził się na Homelszczyźnie. Dziś mieszka w Polsce, w Białymstoku. Od 1990 roku zajmuje się malarstwem i prowadzi aktywną działalność artystyczną i kulturalną. Należy do Towarzystwa Plastyków Polskich na Białorusi. Brał udział w plenerach międzynarodowych i wystawach zbiorowych zarówno na Białorusi, jak i w Polsce. 

Obraz wylicytowała pani Agata za 650 zł.

Obraz Anny Irminy Bąk - "Kościół bernardynów w Grodnie" 

Obraz powstał na plenerze malarskim w 2015 roku po hasłem „Kościoły Grodzieńszczyzny”. 

Obraz wylicytował pan Hubert za 1900 zł.

Obraz Tatiany Pałamarczuk (Mołdawia) - "Nowy Świat" 

Artystka zajmująca się ceramiką, malarstwem, batikiem i biżuterią. Praca „Nowy Świat” (tak nazywa się jedna z najstarszych dzielnic miasta Grodna), powstała podczas pleneru malarskiego poświęconego Grodnu. Obraz wylicytowała pani Halina za 1050 zł.

Lena Chvicija (Litwa), "Płynąca łódź"

Autorka urodziła się w 1972 roku, jest absolwentką Wydziału Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Wilnie, specjalność: technologia sztuki. Kuratorka wystaw na Litwie, w Rosji i Finlandii. Jej wystawy indywidualne prezentowano w Holandii, Mołdawii i niejednokrotnie w Polsce. Praca powstała podczas pleneru 2017 r. „Grodno”. Cena wywoławcza 500 zł.

Obraz wylicytował pan Hubert za 1100 zł.

Ella Becker (Izrael), "Kościół farny" 

Autorka urodziła się w Baku, w Azerbejdżanie. Mieszka i tworzy w Tel Awiwie w Izraelu. W ciągu swojej kariery Ella Becker studiowała różne formy sztuki, takie jak animacja rysunkowa, ilustracja książkowa, malarstwo mieszane i rzeźba ceramiczna. W 2017 roku została zaproszona na plener malarski, poświęcony miastu Grodno. Cena wywoławcza 500 zł.

Obraz wylicytował pan Wojciech za 1500 zł.

Bożena Naruszewicz, "Wrzesień na kawie"

Autorka jest malarką i poetką, mieszkającą na Litwie. „Malować I pisać to najpiękniejsza rzecz w moim życiu.  Po prostu na chwilę zamykam oczy otwieram serce i dzieje się…” — opisuje proces twórczy artystka. Cena wywoławcza 500 zł.

| red: sk, bs, mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NieTeatr ADHD i inne cudowne zjawiska - spektakl Joanny Szczepkowskiej

REKLAMA
OiFP WIENIAWSKI PO MISTRZOWSKU

REKLAMA
OiFP DYPTYK
fot. Sylwia Krassowska
REGION
31.01.2023, 15:46, akt. 1.02.2023, 16:03

Podlaskie - jest nas coraz mniej
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok