Radio Białystok | Wiadomości | Kilkadziesiąt osób wzięło udział w leśnej wędrówce śladem wspomnień Pawła Powierzy

Kilkadziesiąt osób wzięło udział w leśnej wędrówce śladem wspomnień Pawła Powierzy

autor: Grzegorz Pilat

22.01.2023, 17:49, akt. 17:53

W ten sposób uczcili 160. rocznicę powstania styczniowego i pamięć wybitnego żołnierza. Kilkadziesiąt osób wzięło udział w "Leśnej wędrówce śladem wspomnień Pawła Powierzy - Powstańca Styczniowego".

fot. Grzegorz Pilat
fot. Grzegorz Pilat


0:00
0:00
Kilkadziesiąt osób wzięło udział w leśnej wędrówce śladem wspomnień Pawła Powierzy - relacja Grzegorza Pilata | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Rajd rozpoczął się w Hermanówce nieopodal Juchnowca Kościelnego. To właśnie stamtąd swoją powstańczą drogę zaczynał pochodzący z Niewodnicy Nargilewskiej 18-letni wtedy Paweł Powierza. Powstaniec przeprowadził grupę powstańców rozbitych w bitwie pod Waliłami. 

W trakcie wędrówki uczestnicy wzięli udział m.in. w rekonstrukcji zatrzymania przez sowietów Pawła Powierzy. Widzowie podkreślali, że to bardzo cenna, żywa lekcja historii. 

Dyrektor Ośrodka Kultury w Juchnowcu Kościelnym Krzysztof Sokólski zaznaczał, że organizatorom zależało na tym, aby przybliżyć postać zasłużonego mieszkańca gminy. 


W 160. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego upamiętniamy powstańców, a w szczególności Pawła Powierzę, który mieszkał w Niewodnicy Nargilewskiej. Z lasów w okolicach Hermanówki wyruszył na powstańczy szlak, mają zaledwie 18 lat. Schwytany przez Moskali nie wydał innych, przeżył powstanie i całość opisał w dzienniku - opowiada Krzysztof Sokólski.


Powstanie styczniowe wybuchło 22 stycznia 1863 i zakończyło się w październiku 1864 roku. Ze źródeł historycznych wynika, że na Podlasiu trwało najdłużej, aż do wiosny 1865 r. Zryw zakończył się klęską z uwagi na duże dysproporcje w siłach zbrojnych między powstańcami a zaborcą rosyjskim. 

Projekt "Leśna wędrówka śladem wspomnień Pawła Powierzy – Powstańca Styczniowego" dofinansowano ze środków Biura "Niepodległa" w ramach Programu Dotacyjnego "Powstanie Styczniowe 1863-1864".


| red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Obchody 160. rocznicy powstania styczniowego w regionie

22.01.2023, 07:12

160 lat temu wybuchło powstanie styczniowe. Było najdłużej trwającym zrywem niepodległościowym w historii Polski. Wybuchło przeciwko Imperium Rosyjskiemu 22 stycznia 1863 roku w Królestwie Polskim i 1 lutego 1863 na Litwie.


"Pamięć znaczy życie" - audycja dokumentalna Alicji Pietruczuk i Lecha Pilarskiego

14.05.2023, 06:43

Konstanty Kalinowski – nieznany bohater Powstania Styczniowego na Litwie.
Audycja w Konkursie Grand PiK otrzymała Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wzorcową audycję dokumentalną o powstańcu styczniowym Konstantym Kalinowskim, łączącą wspólną przeszłość polsko – litewsko – białoruską ze współczesnością.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP BERLIOZ | RAVEL | GERSHWIN

REKLAMA
OiFP LIFE IS A CABARET, SHOW TANECZNO-WOKALNE

REKLAMA
OiFP JESUS CHRIST SUPERSTAR

Konferencja szkoleniowa


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok