Radio Białystok | Wiadomości | IPN szuka świadków i dokumentów na temat wydarzeń z 27 maja 1944 r. w Łapach

IPN szuka świadków i dokumentów na temat wydarzeń z 27 maja 1944 r. w Łapach

31.01.2023, 14:58, akt. 15:24

Świadków historii, fotografii, dokumentów dotyczących aresztowań kobiet z 27 maja 1944 roku w Łapach, które następnie zostały wywiezione do obozów koncentracyjnych - poszukuje białostocki oddział IPN. Materiały mają pomóc w uzupełnieniu historii z tego okresu.

fot. Agnieszka Czarkowska
fot. Agnieszka Czarkowska


Apel w tej sprawie białostocki oddział IPN zamieścił na swojej stronie internetowej a także w mediach społecznościowych.

Jak powiedziała PAP Patrycja Sanejko z IPN w Białymstoku, dzięki pomocy historyka Piotra Sobieszczaka, do IPN trafił pamiętnik pani Heleny, która była jedną z kobiet aresztowanych 27 maja 1944 roku. "Tu zaczęła się cała historia" - wyjaśniła.

Podczas opracowywania pamiętnika pojawił się pomysł, by przedstawić historię jednej dziewczyny, ale nie zapominać historii kobiet, które były wywiezione razem z nią. "Stąd nasz apel" - dodała Sanejko.

Udało się ustalić krótkie biogramy 100 kobiet, które były wywiezione wtedy z Łap i okolic Łap.

Patrycja Sanejko powiedziała, że aresztowania miały miejsce po akcji oddziału Kedyw Armii Krajowej, który 25 maja 1944 roku przeprowadził atak zbrojny na jadące trasą Łomża-Białystok ciężarówki i samochody z żandarmami niemieckimi. 


- Wtedy zginęło kilkoro z nich i biorąc odwet za nich wydano rozkaz, żeby na terenie obwodu białostockiego aresztować 1,5 tysiąca osób. Największe aresztowania odbyły się w Tykocinie, Łapach i Sokołach" - opowiadała.


Dodała, że osoby aresztowano m.in. w masowych łapankach, następnie przewieziono do więzienia w Białymstoku, skąd 1 czerwca wyruszały transporty kobiet do obozu koncentracyjnego w Ravensbruck, a mężczyzn do obozu w Gross-Rosen. Dodała, że następnie przewożono te osoby do innych obozów.


Historyk Piotr Sobieszczak z Łapskiego Towarzystwa Regionalnego w opublikowanym na stronie urzędu gminy Łapy nagraniu powiedział, że aresztowania tego dnia rozpoczęły się o świcie, zakończyły późnym wieczorem; żandarmeria miała listy z nazwiskami osób, które miały być aresztowane, ale przeprowadzono też masowe łapanki. Według niego, najwięcej osób, ok. 330, zatrzymano wówczas w Łapach. Mówił, że wśród aresztowanych byli nie tylko dorośli, również dzieci; po interwencji księdza, żandarmeria pozwoliła duchownemu zabrać je. Sobieszczak dodał, że dorośli po spisaniu i aresztowaniu byli wywiezieni do Białegostoku.

Pamiętnik pani Heleny, opracowywany przez IPN, opowiada - jak wyjaśniła Sanejko - historię aresztowania, pobytu w obozach, a także powrotu do kraju. "Sam fakt tego, że ta pani spisała te wspomnienia jest bardzo ważny, bo często spotykamy się z tym, że więźniowie obozów koncentracyjnych przez całe swoje życie nie bardzo chcieli o tym mówić, bo to zbyt bolesne" - podkreśliła.


- Pamiętnik ma się ukazać w tym roku, na końcu mają znaleźć się biogramy aresztowanych kobiet i zdjęcia. Kilka osób, które chcą się podzielić historiami swoich babć, cioć i mam, a także dokumentami już się zgłosiło do IPN" - powiedziała Sanejko.


Osoby, które chcą się podzielić wspomnieniami i dokumentami mogą kontaktować się z IPN telefonicznie lub mailowo.


źródło: PAP | red: mp

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Białostocki sąd zajmuje się sprawą wyroku sprzed 76 lat orzeczonego wobec byłego żołnierza AK

30.01.2023, 13:40

Przed Sądem Apelacyjnym w Białymstoku rozpoczęło się w poniedziałek (30.01) postępowanie odwoławcze w sprawie unieważnienia wyroku sprzed 76 lat dotyczącego byłego żołnierza AK, skazanego wówczas na siedem lat więzienia za nielegalne posiadanie broni. Sąd pierwszej instancji oddalił wniosek o unieważnienie. Postanowienie zaskarżył pełnomocnik 98-letniego wnioskodawcy.


Po raz 13. w Białostockim Instytucie Pamięci Narodowej wręczono medale "Świadek Historii"

18.01.2023, 18:36

Sybiraczka, duchowny i lokalni propagatorzy historii - w sumie sześć osób i organizacji związanych z regionem zostało odznaczonych Honorową Nagrodą "Świadek Historii".


W Sokołach odsłonięto pierwszy w Polsce pomnik ofiar "operacji polskiej" NKWD

8.12.2022, 07:43

W Sokołach w powiecie wysokomazowieckim odsłonięto w czwartek (08.12) pomnik ofiar tzw. "operacji polskiej" NKWD, podczas której - w latach 1937-38 - zamordowano ponad 200 tys. Polaków w Związku Socjalistycznych Republik Sowieckich. Uroczystości towarzyszyło spotkanie naukowe poświęcone wydarzeniom sprzed 85 lat.

ZNAJDŹ NAS

Koncert live - Żurkowski

REKLAMA
Plum Ekiden

REKLAMA
Nie Teatr Letnie granie: Austin Miller & Amanda Esposito

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok