Radio Białystok | Wiadomości | IPN szuka świadków i dokumentów na temat wydarzeń z 27 maja 1944 r. w Łapach

IPN szuka świadków i dokumentów na temat wydarzeń z 27 maja 1944 r. w Łapach

31.01.2023, 14:58, akt. 15:24

Świadków historii, fotografii, dokumentów dotyczących aresztowań kobiet z 27 maja 1944 roku w Łapach, które następnie zostały wywiezione do obozów koncentracyjnych - poszukuje białostocki oddział IPN. Materiały mają pomóc w uzupełnieniu historii z tego okresu.

fot. Agnieszka Czarkowska
fot. Agnieszka Czarkowska


Apel w tej sprawie białostocki oddział IPN zamieścił na swojej stronie internetowej a także w mediach społecznościowych.

Jak powiedziała PAP Patrycja Sanejko z IPN w Białymstoku, dzięki pomocy historyka Piotra Sobieszczaka, do IPN trafił pamiętnik pani Heleny, która była jedną z kobiet aresztowanych 27 maja 1944 roku. "Tu zaczęła się cała historia" - wyjaśniła.

Podczas opracowywania pamiętnika pojawił się pomysł, by przedstawić historię jednej dziewczyny, ale nie zapominać historii kobiet, które były wywiezione razem z nią. "Stąd nasz apel" - dodała Sanejko.

Udało się ustalić krótkie biogramy 100 kobiet, które były wywiezione wtedy z Łap i okolic Łap.

Patrycja Sanejko powiedziała, że aresztowania miały miejsce po akcji oddziału Kedyw Armii Krajowej, który 25 maja 1944 roku przeprowadził atak zbrojny na jadące trasą Łomża-Białystok ciężarówki i samochody z żandarmami niemieckimi. 


- Wtedy zginęło kilkoro z nich i biorąc odwet za nich wydano rozkaz, żeby na terenie obwodu białostockiego aresztować 1,5 tysiąca osób. Największe aresztowania odbyły się w Tykocinie, Łapach i Sokołach" - opowiadała.


Dodała, że osoby aresztowano m.in. w masowych łapankach, następnie przewieziono do więzienia w Białymstoku, skąd 1 czerwca wyruszały transporty kobiet do obozu koncentracyjnego w Ravensbruck, a mężczyzn do obozu w Gross-Rosen. Dodała, że następnie przewożono te osoby do innych obozów.


Historyk Piotr Sobieszczak z Łapskiego Towarzystwa Regionalnego w opublikowanym na stronie urzędu gminy Łapy nagraniu powiedział, że aresztowania tego dnia rozpoczęły się o świcie, zakończyły późnym wieczorem; żandarmeria miała listy z nazwiskami osób, które miały być aresztowane, ale przeprowadzono też masowe łapanki. Według niego, najwięcej osób, ok. 330, zatrzymano wówczas w Łapach. Mówił, że wśród aresztowanych byli nie tylko dorośli, również dzieci; po interwencji księdza, żandarmeria pozwoliła duchownemu zabrać je. Sobieszczak dodał, że dorośli po spisaniu i aresztowaniu byli wywiezieni do Białegostoku.

Pamiętnik pani Heleny, opracowywany przez IPN, opowiada - jak wyjaśniła Sanejko - historię aresztowania, pobytu w obozach, a także powrotu do kraju. "Sam fakt tego, że ta pani spisała te wspomnienia jest bardzo ważny, bo często spotykamy się z tym, że więźniowie obozów koncentracyjnych przez całe swoje życie nie bardzo chcieli o tym mówić, bo to zbyt bolesne" - podkreśliła.


- Pamiętnik ma się ukazać w tym roku, na końcu mają znaleźć się biogramy aresztowanych kobiet i zdjęcia. Kilka osób, które chcą się podzielić historiami swoich babć, cioć i mam, a także dokumentami już się zgłosiło do IPN" - powiedziała Sanejko.


Osoby, które chcą się podzielić wspomnieniami i dokumentami mogą kontaktować się z IPN telefonicznie lub mailowo.


źródło: PAP | red: mp

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Białostocki sąd zajmuje się sprawą wyroku sprzed 76 lat orzeczonego wobec byłego żołnierza AK

30.01.2023, 13:40

Przed Sądem Apelacyjnym w Białymstoku rozpoczęło się w poniedziałek (30.01) postępowanie odwoławcze w sprawie unieważnienia wyroku sprzed 76 lat dotyczącego byłego żołnierza AK, skazanego wówczas na siedem lat więzienia za nielegalne posiadanie broni. Sąd pierwszej instancji oddalił wniosek o unieważnienie. Postanowienie zaskarżył pełnomocnik 98-letniego wnioskodawcy.


Po raz 13. w Białostockim Instytucie Pamięci Narodowej wręczono medale "Świadek Historii"

18.01.2023, 18:36

Sybiraczka, duchowny i lokalni propagatorzy historii - w sumie sześć osób i organizacji związanych z regionem zostało odznaczonych Honorową Nagrodą "Świadek Historii".


W Sokołach odsłonięto pierwszy w Polsce pomnik ofiar "operacji polskiej" NKWD

8.12.2022, 07:43

W Sokołach w powiecie wysokomazowieckim odsłonięto w czwartek (08.12) pomnik ofiar tzw. "operacji polskiej" NKWD, podczas której - w latach 1937-38 - zamordowano ponad 200 tys. Polaków w Związku Socjalistycznych Republik Sowieckich. Uroczystości towarzyszyło spotkanie naukowe poświęcone wydarzeniom sprzed 85 lat.





ZNAJDŹ NAS





REKLAMA
Nowy tytul

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego














źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok