Radio Białystok | Wiadomości | Członkowie grupy przestępczej odpowiedzialni za przemyt papierosów z Białorusi zatrzymani

Członkowie grupy przestępczej odpowiedzialni za przemyt papierosów z Białorusi zatrzymani

autor: Wojciech Szubzda

16.02.2023, 07:14, akt. 10:53

Polskie służby rozbiły zorganizowaną grupę przestępczą odpowiedzialną za przemyt papierosów z Białorusi. Wśród 18 zatrzymanych osób jest siedmiu funkcjonariuszy Krajowej Administracji Skarbowej z przejścia granicznego w Bobrownikach.

źródło: POSG
źródło: POSG


0:00
0:00
Członkowie grupy przestępczej odpowiedzialni za przemyt papierosów z Białorusi zatrzymani - relacja Wojciecha Szubzdy | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Podejrzani mają odpowiadać za największy w historii przemyt papierosów z Białorusi do Polski. W latach 2020-21 mieli przemycić blisko 19 mln paczek papierosów. Skarb Państwa stracił na tym blisko 440 mln zł.


Podlascy celnicy w zamian za odstępowanie od kontroli na przejściach granicznych z Białorusią w Bobrownikach i Terespolu mieli przyjmować od 5 tysięcy do 45 tysięcy euro łapówki.

W zatrzymaniu tych osób na terenie województwa podlaskiego i mazowieckiego brało udział ponad 200 funkcjonariuszy różnych służb - mówi rzeczniczka Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej major Katarzyna Zdanowicz.


- To funkcjonariusze Straży Granicznej z Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej, funkcjonariusze KAS, Biura Inspekcji Wewnętrznej KAS i CBŚP. Działania wspierał Europol. Członkowie zatrzymanej grupy przestępczej odpowiedzą za największy w historii przemyt papierosów z Białorusi do Polski - mówi major Katarzyna Zdanowicz.


Służby zatrzymały podejrzanych w ubiegłym tygodniu. Przeszukano ponad 30 miejsc, z wykorzystaniem m.in. psów służbowych KAS szkolonych do wykrywania pieniędzy. Wykorzystano także georadar do wyszukania ewentualnie zakopanych skrytek z pieniędzmi.


Major Katarzyna Zdanowicz dodaje, że na czele zorganizowanej grupy przestępczej stał 59-latek z województwa podlaskiego, który mieszkał w Warszawie i tam go zatrzymano.


- Był odpowiedzialny za zamawianie papierosów w Białorusi, za organizację przemytu papierosów przez granicę oraz za ich dalszą dystrybucję. W miejscu jego zamieszkania zabezpieczono m.in. 190 tys. zł, 95 tys. euro oraz 6 kg złota, a także znaczne kwoty pieniędzy pochodzące z przestępstwa, które ukrywał u członków swojej rodziny - mówi major Zdanowicz.


59-latek usłyszał zarzuty kierowania zorganizowaną grupą przestępczą, przemytu papierosów, prania brudnych pieniędzy i korumpowania funkcjonariuszy. Sąd zastosował wobec niego tymczasowy areszt na 3 miesiące.

W grupie był też mężczyzna do kontaktów z funkcjonariuszami KAS. To 49-latek, który skorumpowanym funkcjonariuszom wypłacał pieniądze. W jego domu znaleziono i zabezpieczono ponad 580 tys. zł.

Łącznie zatrzymano 7 funkcjonariuszy z przejścia granicznego w Bobrownikach - mówi oficer prasowy podlaskiej KAS - podkomisarz Maciej Czarnecki.


- Mężczyźni usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz przyjęcia korzyści majątkowej w związku z pełnieniem funkcji publicznej w łącznej wysokości nie mniejszej niż 400 tys. euro, w zamian za umożliwienie przemytu papierosów w samochodach ciężarowych. Podczas przeszukania ich domów zabezpieczono pieniądze i pojazdy o wartości ponad 380 tys. zł - mówi podkomisarz Maciej Czarnecki.


Nieoficjalnie o tym, że funkcjonariusze KAS są zatrzymani, Polskie Radio Białystok informowało już kilka dni temu.

Zatrzymani funkcjonariusze KAS trafili do tymczasowego aresztu na 3 miesiące, będą też zwolnieniu ze służby.

Pozostałe zatrzymane osoby to 7 mężczyzn w wieku od 33 do 58 lat oraz 2 kobiety w wieku 53 i 35 lat. Zatrzymanym przedstawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, prania pieniędzy i przemytu papierosów. Większość z nich trafiło do aresztu.

Podkomisarz Maciej Czarnecki dodaje, że grupa była doskonale zorganizowana.


- Struktura rozbitej grupy przestępczej była bardzo dobrze zorganizowana i zhierarchizowana, istniał stały podział zadań i ról pomiędzy jej poszczególnymi członkami. W sumie zabezpieczono majątek wart 8,8 mln zł należący do członków zorganizowanej grupy przestępczej w postaci: gotówki w różnych walutach, 8 kg złota w sztabkach i biżuterii, monet kolekcjonerskich, luksusowych zegarków i pojazdów - wśród nich mercedesa wartego ponad 500 tys. zł, zarejestrowanego na terenie Białorusi - mówi podkomisarz Czarnecki.


Postępowanie w tej sprawie prowadzone jest pod nadzorem Prokuratury Krajowej.

| red: bs

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Zamknięto przejście graniczne z Białorusią w Bobrownikach [zdjęcia, wideo]

10.02.2023, 09:34

W Podlaskiem nie działa już żadne drogowe przejście graniczne z Białorusią. O godz. 12:00 do odwołania zamknięto przejście w Bobrownikach.


Polsko-białoruskie przejście graniczne w Bobrownikach będzie zamknięte

9.02.2023, 10:57

Z uwagi na ważny interes bezpieczeństwa państwa zdecydowałem o zawieszeniu do odwołania ruchu na polsko-białoruskim przejściu granicznym w Bobrownikach - poinformował w czwartek (9.02) szef MSWiA Mariusz Kamiński. Ruch ma zostać zawieszony od godz. 12:00 w piątek (10.02).


Straż Graniczna zatrzymała przewodników grup migrantów na granicy z Białorusią

3.02.2023, 14:02

Funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali w ostatnich dniach siedmiu przewodników migrantów na granicy polsko-białoruskiej.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr Historia Jakuba – spektakl

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok